Potężne amerykańskie drony nad Obwodem Kaliningradzkim. USA coraz intensywniej szpiegują Rosję przy polskiej granicy

Dron RQ-4 Global Hawk. Foto: wikimedia
Dron RQ-4 Global Hawk. Foto: wikimedia

Amerykanie zwiększyli aktywność dronów, które prowadzą działania inwigilacyjne w strategicznie ważnym dla Rosji obszarze portów nad Morzem Bałtyckim w rosyjskiej eksklawie kaliningradzkiej.

Źródła podają, że amerykański dron RQ-4 Global Hawk w ostatnich miesiącach wykonywał powtarzające się misje inwigilacyjne nad rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim. Dane wskazują, że w lutym przelatywał on nad terytorium Litwy i Polski, unikając rosyjskiej przestrzeni powietrznej.

Ponadto szpiegujący bezzałogowiec wielokrotnie wykonywał misje w październiku i listopadzie. Ostatni lot miał się odbyć w ubiegłym tygodniu.

Dron uważany jest za własność 9. Grupy Operacyjnej 4. Oddziału amerykańskich sił powietrznych, rozmieszczonych w bazie lotniczej Sigonella we Włoszech. Może on przebywać długie dystanse, mierzone w tysiącach kilometrów, na dużej wysokości. Pozostaje niezauważony przez radary, co sprawia, że trudno uchwycić dowody radarowe i fotograficzne.

Koszt każdego RQ-4 przekracza 220 mln dolarów. Drony te używane są głównie do celowania bronią i ochrony sprzymierzonych sił poprzez dostarczanie aktualnych danych wywiadowczych i zwiadowczych dowódcom wojsk terenowych. Nie wiadomo, w jakim konkretnie celu amerykanie wysyłali drony nad Obwód Kaliningradzki, gdzie mieszczą się strategicznie ważne porty rosyjskiej marynarki wojennej.

Rosyjska eksklawa jest zarzewiem napięcia w stosunkach Rosja-NATO, dowodzonego przez USA, odkąd prezydent Donald Trump ogłosił wycofanie się z przełomowego traktatu jądrowego, który zapewniał rozmieszczanie rakiet tylko poza Europą.

W październiku Trump oświadczył, że chce się wycofać z układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INR), który został podpisany przez prezydenta Ronalda Regana i przywódcę ZSRR Michaiła Gorbaczowa w 1987 roku. Amerykański prezydent oskarżył Rosję o łamanie postanowień dokumentu.

Rosja grozi, że jeżeli traktat zostanie zerwany, wówczas natychmiast zareaguje, wysyłając swoje pociski nuklearne i dalekiego zasięgu do eksklawy. Wcześniej w tym miesiącu Kreml zapowiedział także wysłanie rakiet do mniejszych krajów europejskich, w przypadku gdyby traktat został zerwany.

Władimir Putin potwierdził zagrożenie dla państw europejskich po tym, jak ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO wydali wspólne oświadczenie popierające oskarżenia wysuwane przez Trumpa. Stwierdzili oni, że Rosja opracowała i wystawiła system rakietowy 9M729, który narusza traktat INF i stwarza znaczne ryzyko dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

Źródło: express.co.uk

36 KOMENTARZE

 1. jeśli USA zaatakuje kiedy nuklearnie Rosję, a chcą sobie przypisać prawo do „pierwszego uderzenia”, to jak Rosja odpowie na ten atak, to pierwszy oberwie Polin, jako wierny wasal Usraela i potencjalne zagrożenie dla Rosji. Tak pisowcy załatwią polskojęzyczny plebs a Jaro z Antoskiem będą wtedy mogli urządzać sobie miesięcznice nad upadłym Polin w Tel Avivie.

  • Hmmmm?
   (…) amerykański dron RQ-4 Global Hawk w ostatnich miesiącach wykonywał powtarzające się misje inwigilacyjne nad rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim (…) przelatywał on nad terytorium Litwy i Polski, unikając rosyjskiej przestrzeni powietrznej(…) A to złośliwiec z tego drona. Inwigilował sobie obwód kaliningradzki starannie pozostając na zewnątrz granic Rosji. To tak jak rosyjskie bombowce złośliwie sobie latają nad wodami międzynarodowymi znuszając NATO do tzw. „przechwytywania”.

   A dlaczego obwód kaliningradzki dużymi literami? Czy na przykład Gminę Pacanowską też należy tak pisać?

   • Dlaczego użyli wielkich liter, spytaj nauczycielkę j. polskiego, albo znajomego ucznia 4 kl. podstawówki.

    • Gdy się jest nieukiem lepiej się nie wymądrzać, Janku, drogi chłopcze z 4 klasy podstawówki. Nazwy jednostek administracyjnych piszemy małymi literami w odróżnieniu od nazw regionów. Exemplum gratia: „Stanowiący północną część dawnych Prus Wschodnich obwód kalinigradzki został na żądanie Stalina za zgodą Zachodu przyłączony po II WŚ do ZSSR”.

   • A ty język polski w szkole miałeś, czy tylko „niemiecki”? [niemiec, to nie mówiący po polsku]

  • Z wszystkiego można skorzystać bycie wasalem USA dalej jest bardziej opłacalne niż trzymanie z Rosją.
   A czy polski rząd lub polska armia z tego korzysta to ja nie wiem.
   P.S. W ciągu kilku lat Rosja może być większym przyjacielem USA niż Polska wystarczy że Chiny porozumieją się z UE czyli Niemcami a Rosjaną zacznie się palić grunt pod nogami.

 2. Niech rosyjskie drony polatają niedaleko Florydy, albo Kalifornii, zobaczymy jaki będzie światowy pisk USraela.

  • Ale to amerykańskie drony latają niedaleko Rosji a propaganda wmawia gamoniom: „Rosja atakuje” i wielu gamoni w to wierzy. Najlepsze jest to zdanie: „Nie wiadomo, w jakim konkretnie celu amerykanie wysyłali drony nad Obwód Kaliningradzki, gdzie mieszczą się strategicznie ważne porty rosyjskiej marynarki wojennej.” No! nie wiadomo po co!? Pewnie amerykanie pilnują swojej granicy amerykańsko-rosyjskiej?
   A debile dalej będą powtarzały brednie, że Rosja atakuje i te wojska gubiące pociski, wpadające do rowów, bijące Polaków we własnym kraju etc. są do naszej obrony. Może obudzą się jak będą latać w kawałkach, kiedy będzie u nas teren walki dla wrogich wobec siebie wojsk i z naszego kraju zostanie krajobraz księżycowy?

   • Bo to jest s.r.a.n.i.e w banie – nie wiadomo po co!
    Jeśli pominąć chęć wykształcenia odruchów jak u psa Pawłowa.

  • To normalne że Rosjanie kontrolują swoje granice tak jak i NATO.
   A obwód Kaliningradzki to teren federacj Rosyjskiej a nie Rosja.

 3. Sowieciarze oraz trolle dostały zapalenia zwieraczy bo okazało się, że Amerykanie im nie pozwalają bezkarnie szpiegować. Brawo USA.

  • brawo USA, jak przypilnują by tacy frajerzy jak ty bulili kasę ich izraelskim panom. i w sumie maja rację.

  • @alfaidiotn!,
   Nie, to raczej tobie leci po nogach sraka, bo już masz wizję, że niewinni ludzie będą ginąć. Każdy sadysta i psychopata tak ma. Myślisz polskojęzyczny obszczymurze, że taki cwany jesteś i uwierzy ci ktoś w to kłamstwo w żywe oczy? Jesteś tylko marnym sługusem i flanelą, o którą wycierają sobie buty! Amerykanie nie pozwalają bezkarnie szpiegować dlatego wysyłają drony nad Obwód Kaliningradzki? Wystarczy przeczytać tylko tytuł art. i od razu wiadomo, że goovno pisze goovno!

 4. W razie eskalacji konfliktu Rosja-Ukraina sadze ze nalezaloby obwod krolewiecki zajac tak jak Putin zajal Krym. Jedyne co Rosja moze wtedy zrobic to protestowac bo sa za slabi na NATO. A jak juz raz zajmiemy to nie wyjdziemy i pozbeziemy sie tego konia trojaskiego oraz uzyskamy nowy port

   • Ma racje zakładając że Rosjanie nie użyją atomówek. I że my będziemy wstanie podwoić swoją armie na następne 10 lat. NA SOJUSZE NIE MA CO LICZYĆ w starciu z Rosją ( może USA by nas broniło jak by ich korporacje zainwestowały w Polsce na maxa.

 5. cala banda samych debili ,mozgi wam wyprali ,wywiescie na slonce zeby wysuszyc i spalic juz nie nadaja sie do myslenia ..777

 6. Norma. Wzajemnie pokazują swe militarne możliwości. Czyste odstraszanie. A durnie z pszenno- buraczanej politycznej propagandy niech się dalej prowadzą za łby. Idiotów nigdy nikt nie zauważał.

 7. nie nad ale z drugiej strony mołdawii
  ludzie zrobia news ze wszystkiego. W takim razie samoloty polskie stale sa nad rosja bo polacy lataja nad litwą
  ;)

 8. Prowokacje USA to jak chwytanie sie tonacego brzytwy. Obsadzili prawie wszystkie rzady w UE swoimi
  wasalami i maja falszywy poklask pomimo sprzeciwu ich swiadomych lecz zastraszanych spoleczenstw.
  Pomimo rosyjskich rakiet hipersonic na ktore sa bezbronni i sily razenia takich glowic jak „topol” ktory
  niszczy kraj o terytorium Francji nadal prowokuja kosztem 500 milionow mieszkancow UE.

 9. Brawo USA. Nie pozwalajcie sowieciarzon i ich trollom na zbyt wiele. Robią w nogawki ze strachu, prawda trollu @alfaidiotn!,?

  • USA ma już to samo co sowieciarze Rosji i Chin. Tylko się nie chwalili. Sowieciarze pokazują co mają, bo nie czaili się do ataku. A atak jest wtedy skuteczny, gdy jest nie oczekiwany. Trump pajacuje że teraz są zmuszeni reaktywować program gwiezdnych wojen. Gdy, już są i byli z tym bardziej gotowi niż inni.

 10. Zdecydujcie się na jedną wersję kłamstw, bo ten dysonans poznawczy „potężny dron latał nad Kaliningradem” i „nie naruszał przestrzeni powietrznej Rosji” was ośmiesza. Pracujecie nad etykietką oszołomów z takimi tekstami. Na razie tylko widzę, że USA lata nad Polską i nas szpieguje i nikt nie pytał się Polaków czy nam się to podoba.

Comments are closed.