Jak wyglądała technologia w kończącym się roku? Sukcesy i wpadki

Mark Zuckerbeg, Bitcoin, zwiastun
Mark Zuckerbeg, Bitcoin, zwiastun "Cyberpunka" i Elon Musk/fot. PAP/EPA/Pixabay/YouTube/Gamespot/National Geographic (kolaż)
REKLAMA

Rok 2018 pod względem technologii był niezwykle zróżnicowany: Od wielkich wahań w wartości kryptowalut poprzez wystrzelenie Tesli w kosmos i przygotowanie do kolonizacji Marsa na skandalach z danymi użytkowników mediów społecznościowych kończąc. Oto najciekawsze nowinki miesiąc po miesiącu z kończącego się roku.

W styczniu nastąpił wielki krach bitcoina. 5 stycznia 1 BTC kosztował około 17 tys. USD, zaś 5 lutego „zaledwie” 6 tys. USD. Do tej pory nie podniósł się ze swego upadku – obecnie jest wart około 3,5 tys. USD.

REKLAMA

W tym samym miesiącu polska firma dzięki jednemu tweetowi z czterema znakami podniosła znacznie swoją wartość na giełdzie. CD Projekt 11 stycznia opublikował tweeta o treści „beep” na profilu gry „Cyberpunk 2077”, co podniosło wartość spółki o pół miliarda złotych.

W lutym w kosmos wysłano samochód. 5 lutego rakieta Falcon Heavy z należącej do Elona Muska firmy SpaceX wysłała w kosmos wiśniowego Roadstera Tesli z manekinem kierowcy.

W marcu wybuchła afera z Facebookiem. Wówczas to wyszło na jaw, że amerykańska firma Cambridge Analytica wykorzystywała aplikację „test poglądów politycznych” do pozyskiwania szczegółowych danych o 87 mln użytkowników Facebooka. Na podstawie zebranych danych, firma przygotowywała odpowiednie informacje dla wyborców w czasie wyborów prezydenckich w USA w 2015 roku.

14 marca zaś zmarł Stephen Hawking, brytyjski astrofizyk, kosmolog i fizyk teoretyczny.

W tym samym miesiącu streamer o nicku „Ninja” poinformował, że streamując swoje rozgrywki w darmowej grze „Fortnite” zarabia miesięcznie 500 tys. USD.

W Kwietniu nie wydarzyło się nic stricte technologicznego, co byłoby warte uwagi. Miała miejsce kontynuacja afery z CA. W tym miesiącu Marck Zuckerberg odpowiadał przed amerykańskim Senatem na pytania dotyczące jego działalności. Okazało się jedynie, że rządzący w Stanach Zjednoczonych nie rozumieją, jak działa Internet.

Maj to miesiąc RODO, które zaczęło obowiązywać 25 dnia miesiąca.

W czerwcu pojawił się temat ACTA 2.0. Zaś CD Projekt RED pokazał godzinny film z rozgrywki z wczesnej wersji gry „Cyberpunk 2077”.

W lipcu KE nałożyła na Google karę w wysokości 4,34 mld euro po dochodzeniu dotyczącego systemu Android. Śledczy uznali, że firma nakładała nielegalne warunki na producentów aplikacji, zapewniając sobie monopol na rynku.

Sierpień był miesiącem premiery ogólnopolskiego systemu ostrzegania przez SMS.

We wrześniu pokazano po raz pierwszy iPhone XS, XS Max oraz „budżetowy” iPhone XR.

W październiku Andrzej Sapkowski zażądał od CD Projektu dodatkowych 60 mln złotych. Akcje spółki zaczęły spadać.

W tym samym miesiącu Elon Musk został zmuszony do odejścia ze stanowiska szefa Tesli i zapłacenia 20 mln USD grzywny za „możliwość wprowadzenia akcjonariuszy w błąd”.

W listopadzie polski rząd (i jako jedyny na świecie) zawarł umowę z korporacją Zuckerberga. Miała ona zapewnić Polakom możliwość odwoływania się od słynnych polityczno-światopoglądowych banów na Facebooku. W praktyce okazała się ona klapą, ponieważ Fb wciąż utrzymuje wszystkie prawa i nie zezwala na kontrolę innych organizacji.

W tym miesiącu T-Mobile – jako pierwszy operator – uruchomił w Polsce sieć 5G.

Źródło: wp.pl

REKLAMA