Ukraińcy chcą ukryć prawdziwą historię swoich „gierojów”. Ministerstwo oświaty nakazało usunięcie ważnej informacji o zbrodniarzu Szuchewyczu

Roman Szuchewycz (siedzi drugi od lewej) w mundurze 201 bataliony policyjnego Schutzmannschaft, który jest opowiedziany za wymordowanie wielu cywilów, Polaków, Żydów i Białorusinów. Foto: wikimedia
Roman Szuchewycz (siedzi drugi od lewej) w mundurze 201 bataliony policyjnego Schutzmannschaft, który jest opowiedziany za wymordowanie wielu cywilów, Polaków, Żydów i Białorusinów. Foto: wikimedia

Z podręczników do historii przeznaczonego dla 10 klasy nakazano usunięcie fragmentów ukazujących służbę Ukraińców w formacjach nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej, które uznano za „przejawy kolaboracjonizmu”. To efekt wzbudzenia neonazistów sprzyjających obecnemu rządowi w Kijowie.

Ukraińskie Ministerstwo Oświaty i Nauki nakazało wydawnictwu, które dostarcza podręczniki do historii przeznaczone dla 10 klasy usunięcie z nich wzmianki o współpracy batalionów „Nachtigall” i „Roland” oraz dywizji Waffen-SS „Galizien” z wojskami III Rzeszy Niemieckiej.

Nakaz dotyczy także późniejszego dowódcy UPA, Romana Szuchewycza, który obecnie czczony jest przez państwo za Bugiem jako jeden z bohaterów narodowych.

O skandalicznym nakazie poinformował na Facebooku przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego, Eduard Doliński. Do wpisu dołączył zdjęcie ukraińskiego nazisty Szuchewycza w niemieckim mundurze batalionu „Nachtigall”.

Doliński zaznaczył, że wcześniej grupa aktywistów zwróciła się do deputowanych z neobanderowskiej „Swobody”. Uważają, że wspomniane formacje oraz sam Szuchewycz nie byli kolaborantami. Podręcznik zaś – jak można się domyśleć – „wspiera rosyjską propagandę”.

Deputowani „Swobody” wnieśli wówczas do SBU oraz do resortu oświaty wniosek o całkowite wycofanie podręcznika. W następstwie tego, ministerstwo nakazało wydawcy usunięcie odpowiednich zapisów z książki.

Źródło: kresy.pl/facebook.com

20 KOMENTARZE

 1. ŚMIERĆ banderowcom i ich sługusom CZYLI kapo i DO PIEKŁA Z nimi i NIECH TAM ZGNIJĄ,
  A NA SĄDZIE OSTATECZNYM NIECH ZGINĄ NA WIECZNOŚĆ !!!!!
  A M E N ! ! ! ! !

  • A pan Kaczorek zaimportowal nam ich 2 miliony. Mowiono nam ,ze okrojenie granic wschodnich mialo sluzyc jednosci etnicznej Polski.Bo przedtem Ukraincy i Rusini…Ok, w pewnym sensie racja.Ale teraz juz te 2 miliony zaimportowanej holoty zaczyna podnosic leb.Pytanie- kiedy dojda do wniosku zeby „rizat Lachow” i ze trzeba Przemysl,Lublin i Bialystok do nich przylaczyc?

   • Czlonkow UPA bylo okolo 30 tys. (dla porownania AK liczyla okolo 600 tys.), a wspolczesni Ukraincy nie maja w wiekszosci przypadkow pojecia kim byli Banderowcy. Zmini sie faszyzujacy rzad na Ukrainie, zmieni sie tez podejscie do UPA na Ukrainie. Tak wiec nie wrzucajmy wszystkich Ukraincow do jednego worka z Banderowcami, nauczajmy ich za to prawdziwej historii UPA i Rzezi Wolynskiej – racja historyczna i moralna jest po naszej stronie i w koncu Ukraincy to zrozumieja.

    • A wiesz, że oprócz UPA najchętniej i masowo mordowali Polaków członkowie SKW. Zwykli ukraińscy chłopi, którzy za dnia spokojnie żyli obok Polaków a nocami, na rozkaz UPA mordowali okrutnie i zabierali to co było własnością mordowanych. ZWYKLI PCZCIWI SĄSIEDZI-UKRAIŃCY !!!

  • Banderowcy to bojowki hitlera i STALINA- oun-upa powstalo w 1929 w wiedniu i bylo FINANSOWANE PRZEZ ROSJE: rosjanie wymordowali w ostatnim stuleciu ok 40mln rusinow i zastapili swoimi.Na WOLYN WESZLO W LATACH 20-TYCH 340 000 „Ukraincow” uciekajacych przed rewolucja. Dlaczego wiec na wolyniu mordy byly najokrutniejsze? W kazdym oddziale bandery byl ROSYJSKI INSTRUKTOR; NIEKTORE PODLEGALY BEZPOSREDNIO NKWD. banderowcy mordowali tylko Polakow a przeciez to rosjanie wymordowali ich miliony.W krajach demoludow nadal rzadzi KACAPSKA razwiedka i to ona narzuca tym krajom „kulty” jakie maja wyznawac. Jeden kacap udajacy Ukrainca heiluje banderze i wrzeszczy „riezat lachaw”. Drugi kacap udajacy Polaka (a sa ich w Polsce miliony – mongolskie zadki obsiadly polskie uczelnie,media,kulture,rzady) „Wolyn pomscimy” a wybawca swiata (co tam – kosmosu) putin nas wesprze. To jest od 500 lat ta sama gra i tylko ktos z mongolska uryna zamiast mozgu moze sie tym podniecac. Jedyne niebezbieczenstwo- z owymi „Ukrancami” napchano nam nastepny rzut „prawilnych slawianaw i czystych aryjcow” czyli kacapow- oni beda robic zadymy.

   • UPA (a wlasciwie jej poprzedniczka OUN) byla finansowana i kierowana przez niemiecka Abwehre, a Bandera i Melnyk byli faszystowskimi agentami. Poczytaj sobie o tym chociazby na Wikipedii (hasla Bandera i Andrij Melnyk). UPA byla tez zasilana przez ukrainskich zolnierzy sluzacych w SS (np. SS Galizien).

    • WIKIPEDIA? —-hahaha…. CYTUJE- o OUN_UPA z wikipedii
     „Historyk ukraiński Kost Bondarenko uważa, że początkowo była ona finansowana przez ZSRR bezpośrednio, bądź też pośrednio – poprzez litewskiego prezydenta i dyktatora Antanasa Smetonę, co wpisywało się w stalinowską politykę osłabienia głównego wroga – Polski[16]..”
     W okresie miedzywojennym mordowani byli TYLKO POLACY I UKRAINCY ,sprzyjajacy wspolpracy polsko-ukrainskiej. NIE ZGINAL ZADEN ROSJANIN; MIMO ZE TO WLASNIE ONI ODPOWIEDZIALNI BYLI ZA TAKI NP. HLODOMOR I MILIONY UKRAINSKICH OFIAR:Po wkroczeniu armii czerwonej byly oddzialy UPA. KTORE BEZPOSREDNIO PODLEGALY NKWD, inne posiadaly ROSYJSKICH INSTRUKTOROW ( SA DOKUMENTY!)- do czerwca 1942 niemcy z rosja byli sojusznikami i bojowki bandery sluzyly OBYDWUM W UNICESTWIANIU NARODU POLSKIEGO

    • No i pare cytatow z artykulu Jacka Boki- „Wspolpraca ukrainskich nacjonalistow z sowieckim NKWD”masz poczytaj sobie- o roku 1939/40
     „Zasługi owych „sąsiadów” dla służb NKWD w rozpracowaniu społeczności polskiej były ogromne i w istotny sposób przyczyniły się do eksterminacji jej elit poprzez aresztowania, egzekucje oraz zsyłki. Nikt ich do tej zdrady nie zmuszał, była to kolaboracja z okupantem sowieckim ochotnicza, spontaniczna, dokonywana często z satysfakcją.
     To właśnie oni byli wykonawcami przy masowych deportacjach Polaków na Sybir. Tego jeszcze im było za mało, potrzebna im była władza absolutna, rządy terroru wymierzone także w Żydów, z którymi pod sowietami dzielili się władzą. Taką nadzieję dawali im Niemcy
     Działalność ta była antylechicka i polegała na fizycznej depolonizacji ziem od wieków zasiedlonych przez Polaków, Rusinów i Żydów. Teraz coraz pewniej miejsca Polaków zajmowali Rosjanie lub zruszczeni Ukraińcy. Polaków natomiast masowo, razem z rodzinami, deportowano jak najdalej od miejsca zamieszkania, na Sybir albo w stepy Kazachstanu bez nadziei na powrót; na katorżniczą pracę, na wynarodowienie i śmierć głodową. Była to stalinowska zbrodnia, do której jak najchętniej przykładali ręce, odpowiednio przez niego poinstruowani podopieczni Szuchewycza.

     Współpraca, jaką podjęli członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów z sowieckim NKWD po 17 września 1939r., doprowadziła do wspólnych działań wymierzonych przeciwko ludności polskiej na Kresach. Zakończyły się one masowymi deportacjami Polaków na Sybir i do Kazachstanu.

     Ukraińscy nacjonaliści opanowali sowiecki aparat urzędniczy (wytknęła to nawet Stalinowi Wanda Wasilewska) i układali listy osób przeznaczonych do deportacji. Listy osadników polskich były podawane Sowietom przez Ukraińców. To oni najlepiej wiedzieli, kto był osadnikiem, a kto miejscowym, kto był sympatykiem a kto wrogiem. Organizowali transport- podwody- angażując do tego chłopów ukraińskich sympatyzujących z OUN. Oni też z czerwonymi opaskami na rękawach warowali czujnie jak psy gończe, żeby żaden Polak nie uciekł po drodze.

     Oni też transportowali polskich oficerów, którzy później zginęli w Katyniu, Ostaszkowie, Starobielsku i Miednoje.

     Jak dalece sięga odpowiedzialność przywództwa OUN i osobiście Szuchewycza za ten polski dramat, na pewno wykaże przyszłość.

     W przejętych w czasie trwania Operacji Wisła przez polski wywiad wojskowy, dokumentów zachował się list Tura z jego rozkazem do wszystkich członków OUN ( jeden z pseudonimów Romana Szuchewycza, dowódcy UPA). Czytamy w nim m.in.:

     ,, Wywózki Polaków na Sybir są wodą na nasz młyn, im więcej pozbędziemy się ich, z Zachodniej Ukrainy, tym lepiej będzie dla nas. Tam, gdzie to tylko możliwe, należy niepostrzeżenie współpracować z Moskalami w zakresie deportacji ludności polskiej. Denuncjować w NKWD przede wszystkim domniemanych przywódców, wykrywać ukrywających się i wskazywać NKWD miejsca ich ukrycia’’.
     Swoich ratować, wykupywać (głównie duchownych i inteligentów ), ułatwiać ucieczkę z transportu, ostrzegać przed grożącym niebezpieczeństwem. Analogiczną politykę stosować wobec Żydów, traktować ich na równi z Polakami jako wrogów Ukraińskiej rewolucji Nacjonalistycznej’’.

     Wywózka była prawie natychmiastowa, po wejściu Sowietów na Wołyń. Coś mi tutaj nie pasuje. W tych sprawach trochę się orientuję. Pisałem już o tym przy innej okazji. Ale kolejno: listy osadników polskich były podawane Sowietom przez Ukraińców i Żydów. To oni najlepiej wiedzieli, kto był osadnikiem, a kto miejscowym, kto był sympatykiem a kto wrogiem. Sowieci dostawali gotowe listy. Pisałem i o tym, że moich wujostwa Kurzydłowskich wywieziono z donosu Ukraińca. Nazwisko jego było znane. Ciocia Kurzydłowska po powrocie z Syberii widziała zdrajcę w Koszalinie. Dodam tylko, że Kurzydłowscy należeli do bardzo biednej rodziny. Pisałem wielokrotnie i pytałem Ciocię, dlaczego nie zgłasza tego odpowiednim władzom? Zawsze była krótka i jednoznaczna odpowiedź: „niech go Bóg pokarze. Ja go karać nie będę”.

    • Tak UPA zasilili niedobitki SS Galizien, których Armia Czerwona rozbila doszczętnie pod Brodami. To byli heroje tylko na bezbronnych Polaków-starców, kobiety i dzieci.

 2. Tablica ku czci tego megazbrodniarza wisi na ścianie polskiej szkoły we Lwowie… Tacy to przyjaciele POPiSu zza Buga.

 3. A polski premier złożył kwiaty na grobach polskich kolaborantów z tzw. Brygady Świętokrzyskiej…

 4. szuchewycz to legenda upa,przez lata glowny dowodca upa ,nieudany zamach na szuchewycza w pociagu relacji berlin -lwow obnazyl wtedy slabosc agentow kanarisa ,szuchewycz bedac sam w przedziale dal sobie z nimi rade zabijajac wtedy w samoobronie trzech niemieckich agentow abwerhy,,,

  • To jest zapewne tez historia wymyslona przez sluzby w celu legitymizacji bandziora jako bohatera- „polski” morawiecki przenosil ulotki slidarnosci juz w pieluchomajtkach..
   UPA to byli pospolici bandyci ,ktorzy chetniej mordowali bezbronne kobiety i dzieci niz walczyli z kimkolwiek .Ukraincow, ktorzy sie im sprzeciwiali – a bylo ich niewielu- wywiezli z Polakami na sybir.

  • Ho ho, sam w przedziale i trzech agentów zabił, pewnie w dodatku „gołymi ręcami”, toż to hieroj na miarę bolka, co to sam jeden „komune obalył”, he he he

 5. PISiory w 7 niebie – im więcej ukrywania zbrodni OUN-UPA tym większe poparcie dla importu imigrantów niewolników z całego świata

 6. Niestety masa banderowcow usiedlila sie w Polsce po IIWS na
  papierach pomordowanych przez nich samych Polakow na Wolyniu.
  Dowodem na to sa co niektorzy politycy.

  • Głównie osiedlili się (bandyci z SS Galizien) w Kanadzie i UK, za sprawą gen. Andersa !!!

Comments are closed.