Polacy na ukraińskiej liście ludzi do odstrzału. „Dwóch dziennikarzy już zostało zamordowanych”

Ukraińscy nacjonaliści kultywują tradycje morderców z OUN-UPA. Foto: PAP/EPA
Ukraińscy nacjonaliści kultywują tradycje morderców z OUN-UPA. Foto: PAP/EPA

Austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało na dywanik ambasadora Ukrainy. Sprawa nie jest błaha. Austriacki dziennikarz Christian Wehrschütz znalazł się na liście ludzi przeznaczonych do likwidacji przez ukraińską stronę pod nazwą „Posipaka – agent Kremla”.

Powód jest jasny. Austriacki dziennikarz nadawał relacje z Krymu, które zostały krytyczne ocenione przez ukraińskich nacjonalistów.

Wehrschütz zareagował błyskawicznie. Zainterweniował, pisząc do austriackiego rządu oraz do austriackiej telewizji ORF „na Ukrainie są „zbrojne ultranacjonalistyczne grupy, które grożą dziennikarzom relacjonującym krytycznie działania ukraińskich władz i starającym się być obiektywnymi”

Dodał też, że to nie są żarty, ponieważ już 2 dziennikarzy zostało zamordowanych, a on nie ma zamiaru być następnym.

Według „Der Standard” MSZ Austrii zareagowało na list dziennikarza, wzywając do siebie ambasadora Ukrainy.

„Wzrastające restrykcje wobec wolności prasy na Ukrainie są nieakceptowalne. Z wielkim zaniepokojeniem odnotowuję warunki, na jakie narażone są ukraińskie i międzynarodowe media w tym kraju. Używanie siły i gróźb wobec dziennikarzy musi być karane” – stwierdziła w oświadczeniu szefowa austriackiego MSZ Karin Kneissl.

Strona internetowa „Posipaka – agent Kremla” jest, według zamieszczonej na niej informacji, projektem ukraińskiego pozarządowego think-tanku Centrum Badań nad Armią, Konwersją i Rozbrojeniem.

Na liście strony „Posipaka” (ukr. sługus) znalazło się też kilkunastu Polaków i polskich organizacji jako „agentów Kremla”:

1. pisarz kresowy Stanisław Srokowski (za list wzywający polskie władze do zakończenia współpracy z ukraińskimi samorządami gloryfikującymi OUN-UPA),
2. Szef Ruchu Narodowego Robert Winnicki (za demonstrację przeciw sprowadzaniu do Polski ukraińskiej siły roboczej),
3. Paweł Kukiz (m.in. za krytykę banderyzmu),
4. Wojciech Smarzowski (za wyreżyserowanie „antyukraińskiego” filmu „Wołyń”),
5. prezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich Witold Listowski,
6. publicysta Adam Śmiech,
7. Publicysta Bohdan Piętka,
8. Stowarzyszenie „Kursk”,
9. Młodzież Wszechpolska,
10. Ruch Narodowy,
11. Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich,
12. Kukiz’15,
13. historyk dr Łukasz Adamski oraz Jakub Wojtkowiak, którym zarzucono, że w marcu zaprezentowali w Moskwie książkę, w której stwierdzono, iż „ogromna większość radzieckich jeńców wojennych, którzy dobrowolnie przeszli na stronę Niemców, strzegli obozów koncentracyjnych w Polsce i tłumili w nich powstania, była etnicznymi Ukraińcami”.

O ile lista ww. think tanku jest listą organizacji pozarządowej, to na Ukrainie istnieje już inna strona internetowa publikująca podobny spis – Myrotworec.

Oni maja nieoficjalne związki z ukraińskim MSW. Miesiąc temu na swoją listę proskrypcyjną, czyli ludzi do odstrzału wciągnęli b. kanclerza Niemiec Gerharda, Reakcja niemieckiego MSZ była szybka. Zażądano od Ukrainy zamknięcia tego portalu.

Czas na reakcję polskiego MSZ.

Źródło: Kresy.pl

39 KOMENTARZE

 1. Mamy początek roku,więc zapas odwagi powinien być wystarczający na 1,może 1,5 miesiąca.Zwłaszcza
  że nowy ambasador jeszcze nie został „odpowiednio” wytresowany.Nie widzi ruskich czołgów pod Kijowem raz na tydzień?To mu się sypnie.W razie potrzeby nawet nowiczoka wyczuje.

 2. Tak. Czas na stanowczą reakcję. MSZ musi im przekazać łapówkę, żeby usunęli Polaków ze swojej „listy śmierci”. Ukraińcy to są honorowi łapówkarze. Dotrzymują swoich zobowiązań.

 3. Najwyższy czas w Polsce otworzyć naszą listę proskrypcyjną, bo na rząd nie ma co liczyć i sprawiedliwości oficjalnie się niedoczekamy.

 4. Wszyscy Ukraińcy powinni opuścić nasz kraj. Nie mamy też powodu jako kraj sponsorowac Banderowcow. Polskie pieniądze dla Polaków. Nic dla żydów ani Ukraińców.

  • A kto bedzie wtedy u nas pracowac na budowach, w magazynach itd.? Nasz szlachetny, 500+ elektorat do pracy sie nie garnie. Stopa bezrobocia w Polsce, to obecnie kolo 5%, wiec mozna powiedziec ze bezrobocia praktycznie nie ma – kto chce ma prace. I jak teraz wyrzucisz ten milion Ukraincow, to kto zajmie ich miejsce, skoro nie ma w Polsce wolnych czyli bezrobotnych ludzi?

  • Nikt nie sponsoruje pracują sami na siebie ciężko i uczciwie tak jak my w innych krajach.

  • Z innych krajów Polaków nie wyganiają to i wy Polacy zachować się powinniście bo wstyd. Ukraińcy u nas pracują nic nie chcą za darmo powinniśmy ich szanować ale niestety mi się sami nie umiemy poszanowac na to wygląda

 5. POPiS wyśmiewa Winnickiego, a tu proszę. Już na Ukrainie o nim głośno

  • Ukraina? Takiego państwa nie było, nie ma, i nie będzie. Chwilowo „istnieje” tylko dzięki Ruskim, jakby to śmiesznie nie zabrzmiało bo negocjacje w sprawie Nowej Kalifornii trwają.

 6. Dziwne że Putina nie ma na tej liście
  Może jak podbije Ukrainę to się znajdzie na tej liście

  • Jak Putin zaistnieje na tej liście to jej tfurcy (+f+) za morzem Barentsa z tamtejszych „sanatoriów” będą pocztówki jemu wysyłać z obietnicami wylizania mu rowu.

 7. Sowieci sponsoruja wszelkie ruchy ekstremistyczne, w tym takze nacjonalistyczne nie tylko na Ukrainie. Cel? Sianie zametu i oslabianie krajow europejskich. Szczuja Polakow na Ukraincow od setek lat.
  Tyle w temacie.

   • Ta sama mentalność co u Targalskiego. Ostatnio zdemaskowany w konfrontacji z Michalkiewiczem w TV Republika. Tak nienawidzi Rosji, że odda niepodległośc Polski do wyboru: Niemcom, UE , USA, Izraelowi, Ukrainie.
    Zakończenie wypowiedzi zdaniem „Tyle w temacie” sugeruje że to beton impregnowany na wszelkie argumenty. Wie swoje i żadne fakty tego nie zmienią.

 8. Ludzie ale dajecie się pod puszczać fake newsami. Jakiś łapek założył stronę w internecie i wpisuje bzdury a wy lykacie temat jak karp powietrze na wigilię. Podejrzewam że na Ukrainie nikt nie słyszał o tej stronie tak samo jak nikt dopóki WP nie zrobilo reportażu o polskich nacjonalistach nie słyszał o urodzinach Hitlera .Roluja was jak chcą.

  • nie jest ważne ilu na ukrainie słyszało o tej stronie, bo tam są nie groźni i sobie moga pisać co chcą – nazistowska swołocz
   ale ważne ilu tych potencjalnych bandytów mieszkających w Polsce czyta takie strony, bo Ci mogą znów zacząć rzezać, atakować, lub choćby nękać Polaków z tej listy

 9. dobrze ze w koncu zdecydowaliście się o tym napisać
  przecież ta skandaliczna lista jest już od dłuższego czasu i nawet reakcja Austrii była już dawno temu

 10. Co to w ogóle ma być? My im wysyłamy pomoc a oni chcą nas zabijać??? Mam lepszy pomysł… Zaatakować ich razem z Rosją i odebrać nasze tereny, resztą się podzielić. I oczywiście bezwzględnie zabijać wszystkich Ukraińców te szmaty nie zasługują na litość.

 11. Obniżyć podatki-wielu Polaków wróci, zamknąć im granicę, niech się smażą we własnym sosie. Putek im skroi garniturek.

 12. Greg67, czy uważasz, że MSZ Niemiec i Austrii też dały się podpuścić? Jesteś Ukraińcem?

 13. Fraternizacja polskich władz z banderowskim Kijowem budzi już nie irytację a gniew. Długo będą pokutowały w głowach polskich polityków fantasmagorie starego Gedroycia? Wspieranie polityczne i gospodarcze Ukrainy bez zobowiązań wzajemnych to głupota.Wypieranie się ofiary polskiej krwi przelanej przez morderców z UPA wspieranych ochoczo przez miejscową ludność to grzech zaniechania polskich rządzących. Ukraińcy muszą zrozumieć, że z Banderą i bez potępienia zbrodni UPA, nigdy nie wejdą do UE. Polska powinna zawsze wetować takie dążenia.

 14. robienie jakiej kolwiek listy ociera się poprostu o szowinizm basta ! szukajmy innego rozwiązania oni się na takim zatrzymali hahaha

 15. wszystkich ukraińców przebywających w Polsce należy oczipować, zarejestrować i wydalić

 16. Czego chcą od moich rodaków Polaków? Przecież w Polsce rządzi patriota ukraiński Jarosław Kaczyński.

 17. A MSZ przekazał kolejną tańsze PLN-ów dla tego plemienia o nazwie ukraina.

 18. Więcej piniendzy Ukrom . Wincej. Tylko niech nie rezajom znów. Łaski pany ukry .. łaski..

 19. Polski MSZ ma czas, to nie ich ludzie są na liście więc nie będą się narażać

 20. No właśnie! MSZ musi stanowczo zareagować i natychmiast przekazać banderowcom kolejne transze kredytu bezzwrotnego!

Comments are closed.