Internauci apelują do Jurka Owsiaka by ujawnił swoje zarobki! „Możesz dobrze zarabiać, ale dzieci zbierające do puszek mają prawo wiedzieć” (LIST)

WOŚP Owsiak zebrano kwota rekord
Jerzy Owsiak. / fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Już niedługo tysiące dzieci ruszą na ulice polskich miast by zbierać pieniądze na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Tymczasem w internecie ruszyła fala apelów do Jurka Owsiaka, by ujawnił ile z zabranych przez dzieci pieniędzy zostawia w swoim portfelu. Zwłaszcza, że wiadomo, iż na charytatywnym biznesie zarabia tez nieźle jego małżonka „Dzidzia”. A być może także inni członkowie rodziny. Internauci nie odmawiają prawa Owsiaka do sutych zarobków, ale uważają, że darczyńcy powinni dokładnie wiedzieć o jakie sumy chodzi.

Oto jeden z takich apeli, których wiele pojawiło się ostatnio w polskim internecie:

„Przyznam szczerze, że to co zadziwia w Polsce (i to na tle krajów zarówno demokratycznych, jak i autorytarnych) to nieprecyzyjne reguły i brak transparentności.
Nie wiadomo co można, a czego nie można i w efekcie żyjemy często w świecie jakiś pozorów. A to zawsze, nawet jeśli czasem się pośmiejemy i będziemy szczycić tym, że to w Polsce wymyślono „Misia” i „Alternatywy 4” to jednak w dłuższej perspektywie bywa bardzo meczące.
Dlatego jestem za tym by Jerzy Owsiak oficjalnie przyznał ile zarabia w WOŚP.
Myślę, że skala przedsięwzięcia, którym kieruje uprawnia go do pobierania pensji np. milion PLN rocznie (lub więcej).

Niechby powiedział:
Tak, mobilizuję dziesiątki tysięcy ludzi, ogarniam mega-akcję w skali kraju (a nawet więcej niż w skali kraju), zarabiam milion pln (lub dwa) do podziału z moimi współpracownikami.
A 10 procent z tego przekazujemy na koncert Woodstock (i na nim też zarabiamy i zapraszamy tam nie każdego, ale tego kto nam się podoba). Sie ma!

Ja osobiście nie miałbym żadnego problemu żeby to zaakceptować i nawet rozważyłbym bardzo duże wsparcie dla takiej organizacji (za szczere postawienie sprawy i pomimo tego, iż dobór gości na Woodstocku uważałem zazwyczaj za bardzo jednostronny).

Oczywiście to mogłoby spowodować odcięcie finansowania dla WOŚP, ze strony wielu instytucji i zapewne zmniejszenie liczby darczyńców i wpływów fundacji.
Ale uważam że stawką w tej całej sprawie jest kształt kultury w PL. Jako kraj przeszliśmy w ostatnich 30 latach ogromne przeobrażenia, a WOŚP działa wg tego samego schematu co w latach 90., kiedy byliśmy relatywnie biednym społeczeństwem.

I dlatego musimy się zdecydować czy ma być to jawne, transparentne i bardzo wysokie wynagrodzenie za bardzo profesjonalną pracę, czy jakieś takie dziadowanie i zakładanie kilku firm w stylu „cwierć arbuza” i „pół mrówki” (nazwy mogłem przekręcić) i mącenie sytuacji, aby wyszło na to, że nikt nic z tego nie ma i chodzi tylko o dzieciaki.

Nie. Chodzi i o zabawę, o show, o dobrze i solidnie wykonaną pracę, która przyniesie korzyść wielu ludziom i warta jest wysokiego wynagrodzenia.
Inaczej czeka nas przez kolejnych kilkanaście lat „prześwietlania” finansów WOŚP i oskarżanie wszystkich, którzy to robią o to, że są smutasami i nie potrafią się bawić.
Ta edycja #WOŚP to świetna okazja by to załatwić.
By wyjść i powiedzieć:
Tak. Ostro zasuwamy, to co robimy odnosi sukces, zasługujemy na wysokie wynagrodzenie.
Inaczej utkwimy jako Polska w pułapce biednego, dziadowskiego państwa, w którym stwarza się pozory (i jeszcze w nie wierzy).
To trzeba zmienić.

No to jak Panie Jurku?
Ogłosi to Pan w tym roku i załatwi tę sprawę AD 2019?

Radosław Pyffel

Źródło: facebook

12 KOMENTARZE

 1. głupi naiwni ludzie myślą, że jerzy o. powie im publicznie więcej niż nie powiedział sądowi RP pod groźbą kary
  albo ze nie będzie ich przy tym ściemniał, mimo że ściemniał w żywe oczy sądowi pod groźba kary, ze np. nie pamięta jakie ma firmy, których jest prezesem itd.
  LOL

  • czy głupie dzieci są w ogole w stanie ogarnac i czy pamietaja jeszcze sprawe mateusza k. z kodu, tj. jak się zarabia gruba kase na fakturach na firme za powazne uslugi, ktorych nie bylo, albo kosztowaly grosze
   a jerzy o,. to nie jakis filut mateuszek k. ktorego lewe fakturki swiecily na czerwono na mile

 2. ..a ja apeluję by Owsik z drużyną odp..ł się wreszcie od państwowej służby zdrowia, a z darowizn PRYWATNY szpital wybudował. Mogliby tam się leczyć TYLKO darczyńcy Orkiestry – wtedy na własne oczy zobaczyliby ile kto dostaje, na co wydaje i MOŻE uświadomili sobie, że te darowizny to tylko kropla w morzu potrzeb.

 3. W jednym mieście pewnego roku zorganizowano z wielką pompą hucpę, dla pewnego cwaniaczka! Kosztowało to miasto 128 tys! Karbowi z puszkami pajaca w czerwonych majtasach zebrali ok 70 tys. Na „biedne dzieci” i „staruszków” przeznaczono ok 30 tys!!
  Reasumując: ŚCIĄGNIĘTO Z NAS 120 000 PO TO BY JĄKATY RESORTOWY CWANIACZEK W BLASKU FLESZY I GLORII CHWAŁY PRZEKAZAŁ „DOBROCZYNNIE” 30 000!!! Tak własnie działa ta piramida!!!

 4. Owsiak zniesie krytykę 90% swoich dogmatów (sam już dawno przyznał, że „róbta co chceta” to tylko hasło do łapania leszczy) ale nie zniesie krytyki 10% swoich dochodów.

 5. Ach ta Polska nienawiść i zawiść. Tylko po co apele o zarobki jak wszyscy normami ludzie i Ci do dają to to wiedzą tylko jakoś Ci co nie dają to najwięcej szczekają!

 6. przeciez do stycznia do stycznia musi z czego zyc zeby touczynic wysyla dzieci na zebry

 7. Podpisuję się pod tymi słowy:
  „Ja osobiście nie miałbym żadnego problemu żeby to zaakceptować”
  bo nigdy nie dałem i nie dam nawet używanej koszuli z ciuchlandu na ten podejrzany geszeft. W III RP nic o takiej skali, w dodatku z CAŁODZIENNYM, BEZPŁATNYM angażowaniem drugiego programu państwowej telavizji nie ma szans się odbyć bez udziału postkomunistycznych tajnych służb, które też muszą być do tego kurka, znaczy się: Jurka, przyssane.
  PS. Pan Pyffel w zamierzchłych czasach był redaktorem „NCzasu!”; inteligentny, poczciwy gość. A tu nagle
  „żyjemy często w świecie jakiś pozorów”
  a nie „jakichś”. Jak gimbus z Interii:-)

 8. Zastanówcie się najpierw kto by pozwolił podczas przemian ustrojowych działac takiemu cwaniakowi jak jurek i zbierać pieniądze do puszek pod pozorem pomocy służbie zdrowia. To darmowa kasiora która płynie od ludzi i tak w zasadzie nie wiadomo dokąd płynie. Sprzęty nie są szpitali tylko fundacji, kpir’y fundacji też nie do końca są jasne. Z zebranych milionów tylko część idzie na sprzęty które nigdy szpitali nie były i nie będą. Majątek fundacji to miliardy, kiedy przyjdzie gasić światło zobaczycie jak szybko te sprzęty się spieniężą.

 9. Szkoda tylko , ze najwiecej pretensji maja ci ktorzy nigdy do puszki nic nie wrzucili !!! Zobaczcie dobre strony jego dzialalnosci . Czemu nie pytacie ile zarabia Glapinski, czy wiecej niz jego flamy ? A przeciez to szemrane towarzystwo jest oplacane z Waszych podatkow. . Odrzuccie ta katolicka nienawisc i wlaczcie myslenie – to nie boli. ! Amen

  • Jeżeli mam dawać do puszki oszustowi to wolę sam wpłacić na jakąś zbiórkę lub fundacje. Owsiak do niczego nie jest potrzebny.

Comments are closed.