
Nowy brazylijski prezydent Jair Bolsonaro w swym pierwszym od zaprzysiężenia wywiadzie telewizyjnym oświadczył, że pracownicy mają w Brazylii „zbyt wiele praw”, a obciążenia z tego tytułu „przeszkadzają wszystkim”.
W wywiadzie, którego udzielił w czwartek wieczorem czasu miejscowego brazylijskiej telewizji SBT, Bolsonaro powiedział, że „zastanawia się” nad złożeniem w parlamencie propozycji dotyczącej likwidacji sądownictwa pracy, którego działalność „zniechęca wszystkich (przedsiębiorców) w Brazylii”.
– Popatrzcie na takie Stany Zjednoczone. Tam prawa pracownicze prawie nie istnieją. Po co komu prawa, skoro nie ma pracy? – argumentował Bolsonaro, który zarzucił ponadto sądom pracy „upolitycznienie”.
Jako jedno z „wyzwań”, które stoją przed nowym brazylijskim rządem, wymienił reformę systemu emerytalnego. Prezydent zamierza podnieść minimalny wiek emerytalny dla mężczyzn z 60 do 62 lat, a dla kobiet z 55 do 57 lat.
Nowy prezydent Brazylii, który w toku swej kampanii wyrażał uznanie dla osiągnięć brazylijskiej dyktatury wojskowej (1964-85), powiedział w wywiadzie, że „Brazylia zawsze zagrożona była socjalizmem”, a „wielu pragnęło reżimu w rodzaju kubańskiego lub wenezuelskiego”.
– Jeśli w Brazylii nigdy nie zapanował socjalizm, to należy za to dziękować naszym siłom zbrojnym – oświadczył Bolsonaro, nawiązując do wojskowego zamachu stanu z 1985 roku.