To będzie rok grozy i tajemniczych zjawisk na niebie. Krwawy Księżyc, deszcz meteorytów i zaćmienia Słońca. Pierwsze znaki będą widoczne już w niedzielę

Artystyczny koncept pochłonięcia planety przez słońce/fot. YouTube/Телестудия Роскосмоса
Artystyczny koncept pochłonięcia planety przez słońce/fot. YouTube/Телестудия Роскосмоса

To będzie bardzo tajemniczy rok na niebie. W 2019 roku zaobserwujemy bardzo rzadkie przejście planety na tle Słońca, opady meteorytów czy też tzw. krwawy Księżyc. Kiedy zatem mamy spoglądać w stronę gwiazd i co mogą przynieść zagadkowe zjawiska?

Pierwsze zjawisko pojawi się już 6 stycznia. Wtedy to dojdzie do pierwszego częściowego zaćmienia Słońca. Zauważalne będzie jedynie w północnej części Azji, jednak NASA zapowiada, że w niektórych miejscach może przekroczyć aż 37%.

Zdecydowanie bardziej spektakularne będzie tzw. krwawe zaćmienie księżyca. Naukowcy zapowiadają, że 21 stycznia nasz satelita będzie bardzo blisko ziemi, przez co wydawać się będzie większy i jaśniejszy. Dodatkowo poprzez swoją pozycję i światło słoneczne zabarwi się na czerwono. Gdzie zaobserwujemy to zjawisko? Według wstępnych informacji najlepiej widoczne będzie w Ameryce Północnej oraz zachodnich regionach Europy.

Trochę dłużej poczekać będziemy musieli na deszcz meteorytów. 6 maja pył Eta Aquariids powstały z komety Halleya pojawi się na niebie i stworzy bardzo zagadkowe, acz wspaniałe wizualnie zjawisko. Według NASA spadające gwiazdy ujrzeć będzie można bez problemu gołym okiem.

Do najciekawszego zjawiska dojdzie jednak 11 listopada. W Święto Niepodległości, Merkury czyli najmniejsza planeta w Układzie Słonecznych przejdzie pomiędzy Ziemią, a Słońcem. Dzieje się tak zaledwie 13 razy w ciągu 100 lat, a więc zjawisko można uznać za bardzo rzadkie. Przejście trwać będzie ponad 5 godzin. Merkury stanowić będzie małą kropkę na tle Słońca, a więc obserwacja możliwa będzie wyłącznie za pomocą teleskopu.

Źródło: CNN / NCzas.com

Reklama / Advertisement

Comments are closed.