To już nie są protesty. To rewolta mająca obalić rząd Macrona. Kolejny weekend starć i walk na ulicach francuskich miast [VIDEO]

Żółte kamizelki contra paryska policja. Foto: PAP/Abaca
Żółte kamizelki contra paryska policja. Foto: PAP/Abaca

Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił „skrajną przemoc”, do jakiej doszło podczas sobotnich protestów ruchu „żółte kamizelki”, w których w całym kraju wzięło udział około 50 tys. ludzi. „Sprawiedliwość zostanie wymierzona” – mówił prezydent. Sobotnie protesty znów miały bardzo gwałtowny przebieg

„Kolejny raz skrajna przemoc zaatakowała Republikę – jej stróżów, jej przedstawicieli, jej symbole. Ci, którzy dopuścili się tych czynów, zapominają o sednie naszego paktu obywatelskiego” – napisał na Twitterze szef państwa.

Zapowiadając, że „sprawiedliwość zostanie wymierzona”, Macron podkreślił również, że aby doszło „do debaty i dialogu”, „każdy mu się zmobilizować”.

Ósmą sobotę z rzędu trwały we Francji protesty „żółtych kamizelek” przeciw rosnącym kosztom utrzymania. Choć w większości przebiegały one spokojnie, w niektórych miastach doszło do starć między demonstrantami a siłami bezpieczeństwa. Ponadto miały miejsce ataki na budynki merostw i instytucji państwowych oraz komisariaty żandarmerii.

W Paryżu z biura ewakuowano rzecznika rządu Benjamina Griveaux, gdy do budynku, przy użyciu sprzętu budowlanego, na krótko wdarli się protestujący.
Tydzień wcześniej protestujący próbowali wtargnąć do rezydencji prezydenta Macrona we Francji.

Według danych MSW Francji w manifestacjach w całym kraju brało udział ogółem 50 tys. ludzi – znacznie więcej niż tydzień temu, gdy było ich 32 tys.

Członkowie ruchu „żółtych kamizelek” demonstrują od połowy listopada i oprócz rezygnacji z planowanej podwyżki podatków od paliwa, z której rząd już się wycofał, domagają się podniesienia płac, emerytur czy zasiłków dla bezrobotnych. Zgłaszają też żądania polityczne, w tym dymisji prezydenta Macrona.

Żółte kamizelki odrzucają zaproszenie Macrona do debaty twierdząc, że to tylko „pułapka polityczna” i zaczynają organizować swe struktury. Obwiniają prezydenta Francji o doprowadzenie do wybuchów agresji i przemocy. Brutalne i bezwzględne działania służb porządkowych mają prowokować demonstrantów do agresji.

41 KOMENTARZE

 1. „Sprawiedliwość zostanie wymierzona”,
  cieszy, kiedy słowa te przejawiają do
  „wypowiadajacych”.

  • te polityczne małpy albo nie mają zdolność myślenia, albo są tak cyniczne, że w imię interesów mafii będą gadały wszystko co będzie służyło mafii. innej opcji nie ma.

   ale ich czas jest bardzo blisko. oni oczywiście porządek tam zaprowadzą, jak nie podstępem (droga preferowana) to siłą, ale to nic nie da bo klarownie widać, że pada i Rosja i USA, i gdy tylko w jednym z tych państw generalicja się obudzi, to zacznie się jatka, i nie w imię jakiś emeryturek w wieku 55 lat, ale w imię dobra dla ich córek i wnuczek. szczególnie Rosja jest tego pięknym przykładem. tam wrze. po prostu wrze. generalicji gwałcą córki, hańbią żony, w ciągu 30 lat zniszczyli im cały naród, i oni mają świadomość, że to była gra tymczasowa, na tzw przeczekanie i kradzież kapitału, ale generałowie dłużej tego nie zniosą… i to jest jedyna nadzieja dla tych żółtych kamizelek, bo żadne inne wojsko (prócz Rosji lub USA) nigdy nie wstanie w ich obronie, w tym oczywiście te francuskie które jest niczym innym niż bandą najemników mafii.

  • Paliwo we Francji kosztuje tyle samo co u nas, a najniższe zarobki, emerytury, zasiłki są cztery razy większe we Francji niż w Polsce. TVPis na ten temat siedzi cicho, bo Polacy relatywnie powinni już dawno wyjść na ulicę i to ze zdwojoną siłą.
   Dlaczego nie piszecie o protestach na Węgrzech przeciw dyktaturze Orbana ?? Trwają już od miesiąca !

   • Jaka „dyktataura Orbana”???? ty faszystowski smieciu!!!!

    • Gdybyś umiał korzystać z wszystkich mediów i samodzielnie myślał, wiedziałbyś, jaka „dyktatura orbana”, ofiaro narodowych egzorcyzmów.

     • Dlaczego twoja Maciora nie zrobila se skrobanki? Zaszla, i urodzila tekiego nazistowskiego tzwela jak ty!!!!

   • Papier jest cierpliwy więc niejaka [podobno] ula może wypisywać przeróżne brednie.Np.paliwo we Francji jest o 30% droższe,minimalne wynagrodzenia to ok. 1,5 tyś euro brutto.[1,2 tyś netto],koszty mieszkaniowe w tym czynsze,podatki itp. o 50% wyższe niż w Polsce.Podobnie opieka medyczna,lekarstwa,edukacja,dojazdy do pracy lub szkoły.Są wywiady z francuskimi hutnikami ktorych pensje w wysokości 1,3 tyś netto starczają im na dwa tygodnie życia.

    • Mimo to, wielu Polaków wyjechało i żyje we Francji, a na odwrót nie uświadczysz.

   • I jeszcze zasilki sa zarezerwowane dla pieszczochów masonerii czyli „nowych francuzów” a emerytury są w większości [nie średnie] w wysokości 700-800euro co przy znacznie wyższych kosztach zycia powoduje że wielu emerytów wynosi sie nawet do Polski.Znam takich.

 2. 2/3 głosowało na tego, z którym teraz walczą. Nie mogli sprawy od razu załatwić?

  • 2/3 z połowy. zapominasz, że połowa ludzi nie głosuje, a brak głosowania też jest głosem, i to głosem na nie. w Polsce 80% nie Cierpi PiSu, a PiS rządzi tylko dlatego, że 83% nie cierpi wrogów PiSu czyli PO.

   sprawa jest prosta. chaos się nie zakończy do czasu aż nie będzie losowego sejmu, tak we Francji jak w Polsce, USA czy Rosji. jeśli ktoś tego nie rozumie to powinien powrócić do szkoły podstawowej i odświeżyć tabliczkę mnożenia.

   • a skądś ty durniu wziął koncepcję losowego sejmu? Sam to zapewne „wymyśliłeś” bo taki idiotyzm nie zdażył się w dziejach ludzkości

    • piszesz tak bo zapewne masz interes by mafia rządziła dalej.

    • потому что я пишу в Польше. в россии, конечно, я комментирую по русски.

  • Tylko, że ich OSZUKAŁ – gdyby od razu się przyznał, że będzie podnosił podatki i stosował przemoc, to by nie wygrał wyborów. Nie zwalaj zatem winy na poszkodowanych, lecz krytykuj kłamliwego brutala Macrona.
   Pozdrawiam.

   • ale wybory można wygrać tylko kłamiąc, więc z definicji każde wybory wygrywa największa gnida.

 3. Ciekawe, czy zgilotynują go przed babcią, czy po niej?

  • Nie słyszałem, żeby budowali gilotynę, ale kto ich tam wie, może gdzieś ukradkiem…

  • PiS jest okay. PiS praktykuje realpolitik. A ty kto? Komunistyczny śmieć udający „wolnorynkowca”, „korwinowca” czy „narodowca”? Patrzcie jakiego nika śmieć używa z charakterystycznym koźlim uporem. Już wiadomo jak ty narodek. :)

 4. Marche marche France – do dna, niedługo dołączą do was Niemcy. No chyba że się nagle zrobią „proamerykańskie”.

  Panie Makaron, coś pan ostatnio zaniedbał praworządność w Polsce. No i ta pierwsza prędkość, co z nią bucu?

 5. Ależ znowu jestem pod wrażeniem skuteczności, organizacji, sprawności etc. policji we Francji. Jacy skoordynowani w walce przeciw słusznym protestom białego człowieka w jego kraju!… Nie zauważyłam nigdzie (ani w szeregach policji, ani wśród protestujących) tzw. „kolorowych” czyli ludzi z innego lądu, którymi to Francja jest zamieszkała nadmiernie? Może przeoczyłam. To jest właśnie wojna domowa, jak swój walczy ze swoim… Kolejny etap osłabiania, niszczenia i wykrwawiania białego człowieka!?…

  Cyt. „Ósmą sobotę z rzędu trwały we Francji protesty „żółtych kamizelek” przeciw rosnącym kosztom utrzymania.” Czy wszyscy rdzenni Europejczycy są ślepi i głusi a przede wszystkim GŁUPI!? że nie widzą i nie wiedzą, że koszty będą coraz większe!? Koszty utrzymywania wszelkich pasożytów we własnym kraju są wysokie i będą coraz wyższe dla rdzennych Europejczyków, bo przede wszystkim apetyt pasożyta rośnie w miarę jedzenia a właściwie bezczelnego obżerania swoich gospodarzy!?
  A na to wszystko pracuje i musi zapracować TYLKO! biały człowiek!…

  • A „żółte kamizelki” chcą to jeszcze rozdrażniać domagając się podwyżek zasiłków, płac i emerytur mimo, iż z artykułu wynika, że rząd z podwyżki cen paliwa się wycofał, a w dodatku we Francji obowiązuje 35-godzinny dzień pracy.

  • @ kia
   Oszuści z mediów pokazują tylko Białych w „żółtych kamizelkach”? A całą zadymę rozpoczęła Czarna kobita, jakaś księgowa, czy coś takiego, czyż nie? Więc taki to tam „Biały” protest. Biała społeczność w Europie jest skrajnie podzielona i zastraszona.

   • Nie czuje się zastraszanym białym człowiekiem z powodu nieuniknionych ruchów migracyjnych na planecie, taka kolej rzeczy, takie czasy. Cwaniacy zarządzają waszym strachem, jak zawsze.

    • Jejku, jaki ty jesteś odważny. Mówisz za wszystkich Białych w Europie, tak? Odnośnie do tych rzekomo „nieuniknionych ruchów migracyjnych”, mówisz: brać „uchodźców”?

    • yety,
     A ty znaj swoje miejsce i rządź swoim tyłkiem w swoim prywatnym kraju i tam przyjmuj patologię z całego świata. Tak postępuje uczciwy człowiek a nie cwaniakuj i nie podrzucaj swojego łajna do naszej Europy.

     • @ yety
      E tam, patologiczny to faktycznie ty, śmieciu. Nadchodzi czas kiedy tacy jak ty… :) Czego garniesz się do Polaków, śmieciu? Żeby się zawczasu ukryć?

  • Przypominam, że każdą wojnę poprzedzało zrzucanie winy za biedę na imigrantów –
   Moim zdaniem trzeba pamiętać o takich aniołkach glapinskiego i klepnąć sie w pierś bo chciwość białych elit to nasza wina i my do tego doprowadziliśmy. obojętność w stosunku do tej chciwości to nasza wina, i myśle ze te wzrosty cen a i rownież inflacja to bedzie wina wlasnie chciwości tych na gorze, którzy przekierowują winę na imigrantów.

 6. A mnie ciekawi aktualny deficyt budżetowy Francji.
  Panie timmermans – lewicowy filar się panu wali a pan co? Wciąż z wypiętą doopą?

  Należy podnieść Francuzom pensje, podnieść zasiłki, zmniejszyć czas pracy, wydłużyć urlopy, obniżyć a najlepiej zlikwidować wszystkie podatki, zwiększyć pensje polityków, celebrytów i innych pasożytów, zwłaszcza tych w tak zwanej „unii”, zwiększyć zasiłki dla imigrantów – isruuu, z pierwszą prędkością – do niemieckiego dna. I dalej już zuzammen.

 7. Masoneria Wielkiego Wschodu ostatecznie zdewastowała ten kraj finansowo, kulturalnie i moralnie. Taki jest owoc tych, którzy wierzą tylko w swój własny rozum.

  • Mrzonki masonerii to utopia, a utopie wprowadzane w życie zawsze się kończą sromotną klęską, ponadto Wielki Wschód to masoneria „nieregularna”, po prostu skrajnie lewicowa, lewacka sekta.

 8. Na Węgrzech trwają protesty od kilku tygodni przeciw autorytarnym zapędom ekipy Orbana.
  Związki zawodowe zagroziły strajkiem generalnym. Kolejne protesty zaplanowano na 19 stycznia.
  W sobotę na ulice Budapesztu wyszło kilkanaście tysięcy osób. Uczestnicy manifestacji domagali się wycofania tzw. ustawy niewolniczej (zwiększającej limit godzin nadliczbowych z 250 do 400 rocznie) oraz wolnych mediów i niezależnego od władzy wymiaru sprawiedliwości.Rząd Orbana nie reaguje na postulaty. Wczoraj szef największej centrali związkowej postawił premierowi ultimatum. Żąda spotkania z premierem, które miałoby się odbyć we wtorek, podczas którego przekaże Orbanowi postulaty protestujących. I czeka pięć dni na powstanie gremium konsultacyjnego, które wypracuje stanowisko, co dalej. Jeżeli do tego nie dojdzie, to będzie organizowany strajk generalny.
  Największym sukcesem trwających od 12 grudnia protestów jest to, że udział w nich biorą przedstawiciele bardzo wielu partii. Począwszy od skrajnie prawicowego Jobbiku po lewicowe ugrupowania. – Gdyby porównywać to tak, jakbyśmy mieli w Polsce koalicję od Ruchu Narodowego po partię Razem. To jest siła narodu węgierskiego tego protestu. A w Polsce? Media Ncz, rzekomo antyrządowe i wolnościowe manipulują faktami identycznie jak okupant pis, o Węgrach prawie nic.

  • Temat artykułu nie dotyczy Węgier i twoich manipulacji o tym kraju. Nie kumasz gamoniu? Przyjmij do wiadomości, że Orban i jemu podobni powinni zostać głównodowodzącym Europy. Wtedy Afryka i wszelka obca Europejczykom patologia szybciutko znalazła by drogę do swoich krajów. Tak na ten moment sprawy się mają i nie interesują nikogo twoje oszczercze wypowiedzi.

   • Najważniejsze, że ty kia kumasz jak ropuchy grają. yety wykazuje manipulacje jakim się poddajecie, w sprawach rozruchów w innych krajach.Te które manipulantom pasują, są rozdmuchiwane i wałkowane na maksa, te które nie pasują,” nie istnieją”.

   • jakimi głównodowodzącymi Europy? co Ty bredzisz? każdy kraj w Europie powinien sam o sobie decydować i sam sobą dowodzić.

 9. Obywatelom francji życzę szybkiego zjedzenia makaronu..Nie poddawajcie się.

 10. żadna władza w Europie ani w USA nie jest „z przypadku”. Orbana też nie….Może tak to wygląda, ale skrajną naiwnością jest w to wierzyć.

Comments are closed.