Przed policjantem nie skłamiesz. Brytyjska policja ma nowy system komputerowy. Rozpoznaje czy… ktoś oszukuje

Policja. Kontrola drogowa. Obrazek ilustracyjny. Foto: policja.pl
Policja. Kontrola drogowa. Obrazek ilustracyjny. Foto: policja.pl
REKLAMA

Brytyjscy naukowcy opracowali nowy system komputerowy, który natychmiast rozpoznaje, czy ktoś okłamał policję.

Przełomowe oprogramowanie analizuje treść oświadczenia ofiary, aby zidentyfikować sygnały ostrzegawcze wskazujące, że podawane informacje do policyjnego protokóły są fałszywe.

REKLAMA

Hiszpańska policja, która korzystała z tego narzędzia, uznała, że ​​udało mu się w ponad 80 procentach przypadków pomóc w zidentyfikowaniu 64 fałszywych zeznań w ciągu zaledwie jednego tygodnia.

Opracowany przez ekspertów z Cardiff University, VeriPol, wykorzystuje połączenie automatycznej analizy tekstu i sztucznej inteligencji, aby rozpoznać, kiedy ktoś kłamie lub wyolbrzymia swoje zeznania.

Tysiące fałszywych doniesień jest składanych co roku policji, a wielu sprawców ma nadzieję na otrzymanie zawyżonych wypłat z tytułu ubezpieczeń lub roszczeń za zbrodnie, które nigdy się nie zdarzyły.

Za pomocą algorytmów maszyna jest w stanie dokładnie przeanalizować różne cechy wypowiadanego tekstu, takie jak przymiotniki, akronimy, czasowniki, rzeczowniki, znaki interpunkcyjne i liczby.

Eksperci twierdzą, że fałszywe oświadczenie może zawierać pewne cechy i znaki, które można wykryć za pomocą sztucznej inteligencji.

Uważa się, że fałszywe stwierdzenia są prawdopodobnie krótsze niż prawdziwe i skupiają się na szczegółach skradzionej własności, a nie na samym incydencie.

Zespół naukowców, który stworzył ten aparat wierzy, że może pomóc siłom policyjnym zaoszczędzić cenny czas i wysiłek w badaniu fałszywych przestępstw, a także pomoże powstrzymać ludzi od składania fałszywych zeznań.

– Nasze badania dały nam fascynujący wgląd w to, jak ludzie okłamują policję i narzędzie, które może zniechęcić ludzi do robienia tego w przyszłości – powiedział dr Jose Camacho-Collados z Wydziału Informatyki i Informatyki Uniwersytetu Cardiff, który pomógł rozwinąć tę technologię.

Za: The Drudge Report

REKLAMA