Śmieciowe jedzenie przyczyną plagi nowotworów? Eksperci nie mają wątpliwości

jedzenie - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Pixabay
Jedzenie - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Pixabay
REKLAMA

Z badań opublikowanych w naukowym czasopiśmie „PLOS Medicine” wynika, że spożywanie żywności o niskiej wartości odżywczej zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Wartość odżywcza w badaniu opiera się na brytyjskiej skali NPS (nutrient profiling system). Jak podkreślają autorzy pracy z Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych oraz należącej do WHO Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, „dlatego tak ważne w promowaniu zdrowych nawyków żywieniowych jest jak najdokładniejsze znakowanie opakowań produktów spożywczych”.

REKLAMA

– Pomaganie konsumentom w podejmowaniu zdrowszych wyborów żywieniowych jest kluczową kwestią, jeśli chodzi o zapobieganie nowotworom i innym chorobom przewlekłym – czytamy w artykule.

Publikacja jest kolejnym impulsem, który może pchnąć eurokratów do dalszego dokręcania śruby. Władze UE już bowiem rozważają wprowadzenie nowego unijnego znaku wartości odżywczej, który będzie informował o jakości odżywczej poszczególnych produktów spożywczych.

Obecnie wyznacznikiem jest głównie NPS opracowany przez Brytyjską Agencję Standardów Żywności.

Badacze przeanalizowali dane dotyczące nawyków żywieniowych 471 tys. dorosłych Europejczyków. Mediana obserwacji wynosiła ponad 15 lat. Około 50 tys. z badanych zachorowało na chorobę nowotworową. Najczęściej był to rak piersi, prostaty i okrężnicy.

Po przebadaniu przypadków oraz poddaniu ich statystyce, badacze określili że bezwzględne wskaźniki zachorowalności na nowotwory u osób z wysokim i niskim wskaźnikiem NPS wynosiły odpowiednio 81,4 i 69,5 przypadków na każde 10 tys. osób.

Prościej mówiąc, im wyższy NPS, czyli im niższa wartość odżywcza spożywanej żywności, tym wyższe jest ryzyko choroby nowotworowej. Autorzy podkreślają jednak, że w badaniu uczestnicy samodzielnie zgłaszali swoje wybory co do spożywanych produktów.

Autorzy raportu uważają, że badania te wykazują, że „wyraźne oznaczanie przedniej strony opakowań produktów spożywczych za pomocą systemu” opartego o NPS „ma bardzo duże znaczenie”. Odgórne wprowadzenie takiego systemu miałoby przyczynić się do poprawy nawyków żywieniowych mieszkańców Starego Kontynentu.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

REKLAMA