Ojciec Rydzyk ogłosił przełom dla toruńskiej geotermii. Ruszyła budowa ciepłowni

O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR/fot. PAP/Tytus Żmijewski
O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR/fot. PAP/Tytus Żmijewski

Ojciec Tadeusz Rydzyk ogłosił rozpoczęcie budowy toruńskiej ciepłowni, która ma współpracować z państwowym koncernem PGE. Inwestycja wcześniej została wstrzymana, ponieważ rząd PO-PSL odmówił udzielenia dotacji na budowę odwiertu.

Podzielmy się radością. Po wielkich bólach, bo przecież Tusk wstrzymał nam dotację, udało się – mówił na antenie TV Trwam o. Rydzyk.

Budowa ciepłowni rozpoczęła się kilka dni temu. Gorąca woda z odwiertu geotermalnego ma zasilić sieć ciepłowniczą PGE Toruń.

Redemptorysta zauważył, że do tej pory inwestycja była blokowana przez pewnego rodzaju lobby. – Tak, jakby było jakieś lobby, które blokuje to, co polskie i to, co katolickie – stwierdził.

Jak mówiła Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowa fundacji Lux Veritatis, po zmianie właściciela sieci ciepłowniczej w Toruniu udało się pokonać dotychczasowe trudności.

Francuska EdF robiła wszystko, żeby nie odebrać tego ciepła. Byliśmy gotowi tę ciepłownię zrealizować wcześniej. Natomiast nie mogliśmy uzyskać zgody od firmy francuskiej na odbiór ciepła – powiedziała. Należące do Francuzów spółki EdF w Polsce przejęła w 2017 roku PGE.

Jesteśmy w stałym kontakcie z jej przedstawicielami Fundacji Lux Veritatis. Na bieżąco omawiane są możliwości optymalnego wykorzystania ciepła ze źródeł geotermalnych w toruńskim systemie ciepłowniczym – mówiła rzecznik prasowa PGE Julita Karpińska, potwierdzając współpracę fundacji z koncernem.

W zeszłym roku uzgodniliśmy z Geotermią model przyszłej dostawy ciepła ze źródła geotermalnego do sieci ciepłowniczej. Ewentualny udział ciepła geotermalnego w sieci podniesie status efektywności systemu ciepłowniczego – dodała.

Plany budowy toruńskiej geotermii rozpoczęły się w 2008 roku. – Przyszedł do mnie prof. Julian Sokołowski i powiedział o wielkich złożach. Zachęcał, „róbcie”. Myślałem że ci profesorzy są nawiedzeni, zastanawiałem się, po co mi taki problem. Pamiętałem jednak o słowach słowa papieża, aby robić w Polsce jak najwięcej. I proszę jest gorąca woda! – wspominał o. Tadeusz Rydzyk.

Z odwiertu można uzyskać ponad 1000 metrów sześciennych wody na godzinę. Temperatura źródła wynosi 62 st. C. We wstępnej ofercie sprzedaży ciepła oszacowano cenę na 36-38 zł za 1 GJ ciepła. Jest to cena konkurencyjna, ponieważ do tej pory kilka grup odbiorców ciepła dawnego EdF płaci więcej niż 50 zł za 1 GJ.

Źródła: wp.pl/ TV Trwam

33 KOMENTARZE

 1. Powiedzcie mi w końcu do jasnej cho…ry! Czyj to jest ojciec? Bo na pewno nie mój i nikogo z mojej rodziny.Tego gościa nawet znać nie chcę.Przekręt gorszy od politycznych ,,kurtyzan,, …

  • Co cię to obchodzi czyj to ojciec? Tak samo nie obchodzi mnie kim jest twój ojciec!

  • nie rozumiem, jak pomiedzy hienami , ktore podziwiasz mialby prowadzic interesy- byc szczery, odkryc wszystkie swoje plany, finanse ,aby byly widoczne dla jego przeciwnikow, by go ograbili ze wszystkiego?

  • na ksiedza mowi sie ogolnie ojciec,na mnicha tez,kiedys zobaczysz jak bedziesz umieral,taki twardziel jak Jaruzel przed smiercia zaczol mowic ojciec to pewnie i ty sie zapoznasz z tematem

  • Po co tak się pieklić Dariuszu. To można sprawdzić w internecie. Ojciec Rydzyk jest zakonnikiem. Zwracając się do zakonników powinniśmy zwrócić uwagę, czy maja święcenia kapłańskie. Jeżeli zakonnik jest także księdzem, to zwracamy się per „ojcze”; gdy nie ma święceń –„bracie”. Trzeba zauważyć, że mówienie do wyświęconego zakonnika „proszę księdza” jest akceptowane. Do zakonnic zwracamy się najczęściej formą „proszę siostry”. „Matką” nazywany zwykle siostrą przełożoną, choć przedstawicielki niektórych zgromadzeń wolą, by nazywać je „siostrami przełożonymi”. Niewielu wiernych ma okazję osobiście porozmawiać z papieżem, gdybyśmy jednak mieli stanąć przed obliczem biskupa Rzymu, to zwracamy się per „Ojcze święty” lub „Wasza Świątobliwość”. I to by było na tyle. Zawsze możesz powiedzieć „proszę pana”, jeśli jesteś ateuszem.

 2. Ten Pan Ojciec to pod jakiego hierarchę podlega ? pewnie znowu rząd da mu kolejne miliony …. wszak nie samym chlebem żyje człowiek jak klechy głoszą!!!!!

  • O jaka zawiść przez ciebie przemawia !!!! Czy to frustracja przez osobiste nie spełnienia się ?

 3. Księdzem jest goownianym, ale biznesmenem dobrym. Ale najlepszym jest naciągaczem. Nawet z bezdomnego samochód wyciśnie.

  • A dlaczego gównianym ???? Jakoś do tej pory nawet w Watykanie go doceniają !!!!!!!!!! To już trzeci papież popierający jedo działania i tego co wokół siebie stworzył !!!!

 4. przełom powinien ogłosić premier,ta geotermia to nasza szansa.Według mnie,Toruń robi jakieś dziwne ruchy.Chodzi o eskimosów.Pasterz wprowadza wilki między owce? O co chodzi do choler…

 5. niemcy wyciągają via POPIS nasze pieniądze na wiataki i inny ekokit = dobrze
  jeden Polak wyciągają via POPIS nasze pieniądze na geotermię czyli mozliwy sukces albo ekokit (dopiero do sprawdzenia czy się inwestycja zwróci) = źle

 6. Ciekaw byłem, jakie kije pod takim artykułem szmondaki znajdą, żeby ojca Tadeusza uderzyć:-)

  • Jack nie uderzam,tylko wydaje mi sie troche dziwne z tym starszym sierzantem z mosadu.to co ojciec i radio Maryja zrobilo dla Polski to nie da sie przeliczyc na zloto,ale teraz o co biega z tymi zydami

 7. a kto ty jesteś? moja pani od j. polskiego,albo sorka?albo profesorka? Piszę tak dlatego bo mam niemiecką klawiaturę i tak mi szybciej,przepraszam.Drugi watek to herb mam od bitwy pod Płowcami po mieczu,wyluzuj

  • Jestem czytelnikiem tego forum cierpiącym z powody kaleczenia mojego ojczystego języka (klawiatura nie ma tu nic dorzeczy). Chętnie też z dowiedziałby się co chcesz przekazać swoimi wpisami ale z wyżej wymienionych względów jest to mocno utrudnione.

 8. 70 % powierzchni Polski leży na źródłach geotermalnych. Nie wiem co kto ma do Rydzyka, ale pokazał, że można z nich oplacalnie korzystać. Czy Eco-idioci w Katowicach promują geotermię? Zastańowmy się.

  • Nikt nie promuje. Posunięcie ojca Rydzyka należy do pionierskich i genialnych. Aż trudno sobie wyobrazić, przy potędze źródeł geotermalnych w Polsce (największe w Europie), możliwość ogrzewania miast, ulic w zimie, z tych źródeł. A jest to możliwe. Zero zanieczyszczeń, w sumie coś na wzór perpetuum mobile, bo zużyta woda po ogrzaniu jest wpompowywana pod ziemię. Niemcy wycofują się z energetyki atomowej i usilnie dążą do zastosowania geotermii.

 9. Jesli woda ma 60 stopni mozna juz z niej krecic energie elektryczna!!!!! Polska ponizej 4km to 100 stopni C , samo podkarpacie moze zapeanic energie dla calej Polski !! czysta wieczna! O to trzeba sie bic!

  • No ale gdy ktoś jest na pasku Niemiec, dostał 200 tysięcy euro w łapę, takich pieniędzy w życiu nie widział, to zrobi wszystko.

 10. Katolik bezobjawowy

  Postęp być musi postępowy
  I czynić nowe wynalazki:
  Katolik stąd bezobjawowy!
  Nie może postęp być bez maski…

  Kiedyś ją zdejmie!… Dziś udaje
  (Choć coraz słabiej) „neutralność”:
  Krzyża na ścianie nie uznaje,
  Wspiera tęczowych flag nachalność…

  Syn zatracenia – syn postępu
  Syna swojego do komunii
  Nie posłał już. Lecz dla podstępu
  Chce w „neutralnej” mieszkać Unii.

  I po co czaskasz się, nieuku,
  Gdy nie wiesz co „neutrum” znaczy?
  Łaciny nie znasz, nie chcesz huku
  Też petard… Żywot Twój sobaczy!

  Gdy obojętne lub nijakie
  (Więc po łacinie neutralne)
  Są Ci wartości jako takie,
  Znaczy masz gusty …infernalne!

  Infernum – piekło, tam są diabły,
  Które, jak od święconej wody,
  Od huku petard wskroś osłabły;
  Łacina też im czyni szkody.

  Egzorcyzm każdy w tym języku
  Straszy je. Ciebie też, nieuku!
  Choć, jak Ty, robią dużo krzyku,
  Lecz dzwonów boją się i huku.

  Jak puste pudło rezonujesz.
  To dudni pustka Twojej głowy!
  „Katolik – siebie anonsujesz –
  Bez krzyża.” Ach, bezobjawowy!

  https:
  //dorzeczy.pl/kraj/89413/trzaskowski-jestem-katolikiem-ale-krzyza-nie-powiesze-to-pis-robi-ze-mnie-antyklerykala.html

 11. To bardzo dobra wiadomość. Po tylu latach w końcu ta budowa ruszyła.

 12. Mieszkańcy Torunia na tym bardzo zyskają. Oby w Polsce było więcej takich inwestycji, bo dzięki temu mieszkańcy będą mieli tańszy prąd.

 13. Szkoda, że żaden rząd się tym nie zajął, dopiero osoba duchowna musiała zaangażować się w ten projekt. I to za darmo!

 14. I znakomicie, trzeba tworzyć przyszłość, a samemu się nie da, na współpracy wszystko się opiera.

 15. Oby w Polsce było więcej takich inwestycji, bo dzięki temu mieszkańcy będą mieli tańszy prąd. Mieszkańcy Torunia na tym bardzo zyskają.

Comments are closed.