Trzy powody, dla których Polacy nie chcą rządów Schetyny i spółki. Boją się, że mogą wiele stracić

Sondaż przeprowadzony przez IBRIS dla rp.pl wskazuje, że Polacy boja się pogorszenia standardu życia po zwycięstwie opozycji.

Niewątpliwie na taki wizerunek wpływa propaganda PiS prowadzona w tym kierunku, jak i sama polityka PO powodująca brak zaufania do tej formacji. Wystarczy przypomnieć próbę rozbicia i wchłonięcia siostrzanej partii, jaką jest Nowoczesna, czy krętactwa w sprawie 98-proc. bonifikaty przy zamianie użytkowania wieczystego na własność w Warszawie.

Polacy przede wszystkim nie wierzą, że opozycja po zwycięstwie utrzyma obecny wiek emerytalny wynoszący 65 lat dla mężczyzn i 60 lat wiek dla kobiet.

56,2% ankietowanych uważa, że opozycja przywróci poprzedni wiek emerytalny wynoszący docelowo 67 lat dla mężczyzn i dla kobiet. Tak uważa aż 81% zwolenników PiS, ale i 28% zwolenników PO.

Jeszcze więcej ankietowanych obawia się, że opozycja może dokonać podwyżek cen energii. Takie przekonanie ma 63,4%. Niewiele mniej uważa – 55,8%, że opozycja po objęciu władzy wycofa się z ustawy blokującej podwyżki. Obawy w sprawie energii podzielają zwolennicy wszystkich partii, w tym 75% fanów SLD i 50% elektoratu PO.

Stosunkowo mniejsze są obawy odnośnie likwidacji socjalnego programu 500 plus, może dlatego, ze liderzy opozycji wielokrotnie powtarzali, że nie zlikwidują tego programu, ale go nawet rozszerzą. Z tego względu tylko 37% uważa, że opozycja skreśli ten program.

Źródło: „Rzeczpospolita”

Comments are closed.