Od 3 lat przyzwalają na zabijanie dzieci nienarodzonych. Teraz Prezydent apeluje o obronę wysokoprośnych loch

Andrzej Duda i dziki. / foto: PAP/Wikipedia
Andrzej Duda i dziki. / foto: PAP/Wikipedia

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do ministra środowiska Henryka Kowalczyka o rozważenie wyłączenia z odstrzału wysokoprośnych loch – przekazała w czwartek Kancelaria Prezydenta po spotkaniu ws. planowanego odstrzału dzików.

W czwartek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotkał się z ministrami: rolnictwa – Janem Krzysztofem Ardanowskim i środowiska – Henrykiem Kowalczykiem oraz głównym lekarzem weterynarii Pawłem Niemczukiem. W spotkaniu – jak przekazała Kancelaria Prezydenta – wzięła udział również szefowa KPRP Halina Szymańska oraz pełnomocnik rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na terytorium RP, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa Szymon Giżyński. Rozmowa dotyczyła planowanego odstrzału dzików.

„W trakcie spotkania omówiono kwestię zasadności odstrzału dzików w Polsce i w innych krajach europejskich jako formy zapobiegania i zwalczania ASF, zalecanej przez UE. Omówiono także sytuację rolników polskich na obszarach dotkniętych występowaniem tej choroby i możliwości zminimalizowania ryzyka pojawienia się jej w innych miejscach” – przekazała Kancelaria Prezydenta w komunikacie.

Kancelaria przekazała ponadto, że prezydent zwrócił się do ministra środowiska „o rozważenie wyłączenia z odstrzału wysokoprośnych loch”.

Wzmożone polowania na dziki mają odbyć się 12, 19 i 26 stycznia.

Plany odstrzału dzików wzbudziły w ostatnich dniach liczne protesty m.in. ekologów. W ich opinii zgoda ministra środowiska na odstrzał może oznaczać wyeliminowanie tego gatunku z polskiej przyrody, a masowe zabijanie dzików wpłynie na liczebność innych gatunków i paradoksalnie może przyczynić się do rozprzestrzenienia ASF.

W Polsce od połowy lutego 2014 roku wykryto 3317 przypadków ASF u dzików i 213 ognisk choroby u świń. Od końca września ub.r. nie wykryto żadnego nowego ogniska choroby u trzody chlewnej.(PAP)

25 KOMENTARZE

  • Tak się składa że lochy mogą się prosić, ale kocić nijak in się nie udaje. A myśliwi najchętnie strzelają do przelatków, nie do starych knurów czy loch, albo warchlaków, więc zapewnienie cały czas świeżego „narybku”, to nie kretynizm.

   • Jak dla mnie to się mogą nawet cielić albo i słonić. Dla mnie jest ważne aby zmniejszyć rozmiar tej plagi a to najłatwiej zrobić odstrzeliwując zapłodnione już lochy. Ale jak widać Juda tak jak i Kukiz bije czoło przed nową świętością, jaką jest zapłodniona locha. Nową religię nam najwyraźniej szykują.

 1. Nie ma czegoś takiego jak dziecko nie narodzone… Skoro nie zostało urodzone to go nie ma, no tak czy nie? :D Jak może istnieć coś czego nie ma? Jak może istnieć człowiek, którego nie ma? :) Nie bądźcie głuptasami… ;)

 2. -A to co?
  -To jest Guziec Panie Prezydencie!
  -Co?
  -Guziec, taka świnia z Afryki.

 3. A czy prezydent weźmie na siebie rozprzestrzenianie się wirusa ASF, to zamiast podwyżek dla swoich podwładnych niech tą kasą wyrówna rolnikom straty.

 4. Jest zygota, płód itd. pewne stadia, ale człowieka nie ma przynajmniej do narodzin, a i po narodzinach człowieka tez w sumie nie ma… Jest żyjątko, które ewentualnie może stać się człowiekiem jeżeli jego rodzice o to dobrze zadbają. Jeżeli nie zadbają no to wtedy będzie takie coś jak Jarkacz, albo Morawiecki itd. To proste… ;)

 5. co tam dziczki,
  ważniejsza jest polityka wschodnia Polski!
  PiS i PO mieszają nas w konflikt z Ukrainą – Jacek Wilk w Białymstoku
  youtu.be/7__SDSTjWXg

 6. Ujawniamy! Polski ambasador prowadzi tajne rozmowy w sprawie odszkodowań za mienie ofiar holokaustu
  „Ambasador RP w Kanadzie Andrzej Kurnicki negocjuje po kryjomu m.in. Holocaust Restitution (wypłata odszkodowań za majątek pozostawiony przez ofiary niemieckich zbrodni) jako Ambasador Pełnomocny MSZ ds. relacji z żydowską diasporą.”
  warszawskagazeta.pl/swiat/item/6148-ujawniamy-polski-ambasador-prowadzi-tajne-rozmowy-w-sprawie-odszkodowan-za-mienie-ofiar-holokaustu

Comments are closed.