ABW zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo. Azjatą ma być dyrektor sprzedaży firmy Huawei!

ABW foto: ot. policja.pl
ABW foto: ot. policja.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo – powiedział zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik.

„Jeden Polak, jeden Chińczyk zostali zatrzymani pod zarzutem szpiegostwa. Chińczyk jest biznesmenem pracującym w jednym z dużych koncernów elektronicznych” – powiedział Wąsik.

„Polak jest osobą znaną w kręgach związanych z się z sprawami cyberbiznesu” – dodał.

W czwartek wieczorem Sąd Rejonowy w Warszawie wydał postanowienie o aresztowaniu byłego oficera ABW Piotra D. oraz dyrektora sprzedaży na Polskę chińskiej firmy Huawei Weijinga W.

Jak informuje ABW obaj mężczyźni zostali zatrzymani we wtorek przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w wyniku nakazu zatrzymania wydanego przez Mazowiecki Wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Według Wąsika to spory sukces ABW. „Sprawa była prowadzona od dłuższego czasu i troskliwie” – ocenił sekretarz stanu w KPRM.

Zatrzymanym postawiono zarzuty z art. 130 ust. 1 dotyczącego szpiegostwa przeciwko RP. Z materiałów ABW wynika, że obaj działali na rzecz chińskich służb specjalnych. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Źródło: TVP Info/ PAP

18 KOMENTARZE

 1. Gruba sprawa a Chińczycy w takiej sytuacji lubią się mścić . Niedawno , boleśnie to odczuła Kanada a w zasadzie Kanadyjczycy pracujący w Chinach.

  • Tiaaa…. Kilka miesięcy temu Moskwa podpisała kontrakt na stworzenie przez Huawei monitoringu miejskiego identyfikującego osoby po facjatach !

 2. No tak polin pod butem usa to zatrzymujemy chinczyka. PYTANIE a co z ukraincami, hindusami, islamistami, czeczenami, pakolami itd itp.

  • Biedakami sie USA nie interesuje tylko bogatymi : irak , iran , chiny , rosja weneuela ropa panowie!!!

 3. CIA uruchomiło akcję w Polsce. W USA pracownicy administracji i służb siłowych nie mają prawa używać urządzeń huawei.

 4. Reakcja Chin uderzy w zwyk)łych ludzi. Trzeba zrezygnować z inwestycji i towarów chińskich, kupować w mniejszych krajach.. Korei, Japonii, i innych. I tak kupujemy kradzione

 5. Jarozbaw pewnie błagał Żorżettę co ma zrobić, by przykryć temat blachar Glapy i wymyślili oczywistą w tej sytuacji zagrywkę Łapmy szpiegów!! Aż dziwne, ze padło na Chiny, bo zazwyczaj kozłem ofiarnym jest Rosja.

 6. Cała ta afera z fmą Huawei śmierdzi z daleka.Zaczęło się od „strasznego” wydarzenia jakim jest spadek popytu na zgniłe jabłko.A już na pewno w Chinach.Tylko,że 90% podzespołów do elektroniki made in USrael pochodzi właśnie z Chin.Podobno w tym kraju produkuje się najbardziej skomplikowane obwody drukowane na świecie.Amerykanom został tylko Intel.Pozostaje tylko strach (całkiem uzasadniony),że Cisco przegra wyścig technologiczny z Huawei o standard 5G.To jest tak jak kiedyś gorszy VHS wygrał z
  lepszym Video 2000 czy Betamaxem.Biorąc pod uwagę rynek dalekowschodni, Chińczycy mogą ten standard wygrać w cuglach,zwłaszcza cenowo.I żadne lotniskowce tego nie zmienią.Cóż,chytry 2x traci.

  • Kpisz czy o drogę pytasz? Przecież praktycznie wszystko, co się produkuje w Chinach, powstało na bazie zachodniego know-how, najczęściej kradzionego. Chiny same nie doszłyby do niczego, przedtem produkowały tylko wieczne pióra, bo była tam kiedyś zachodnia fabryka, którą przejeli. Owszem, Amerykańcy sami sobie winni, że szukając taniej siły roboczej poprzenosili produkcję do Chin i jeszcze wykształcili im kadrę na swoich uniwersytetach, ale teraz Trump zrobił szlaban i jakby dokręcił śrubę i całkowicie odciął Chiny od najnowszych osiągnięć, to tylko patrzeć jak w przeciągu kilku-kilkunastu lat Chiny zostałyby daleko w tyle. Chiny prosperują tylko i wyłącznie dzięki kradzieży własności intelektualnej i wyzyskowi „ludu pracującego”. Nie wolno zapominać, że Chiny to ChRL, czyli komuna, gdzie awansuje mierny ale wierny. Bez zachodniego wsparcia utraciłyby konkurencyjność, tak jak PRL czy ZSRR, to tylko kwestia czasu.

 7. W Polsce agentura i szpiedzy USA i Izraela działają nie tylko jawnie a wręcz zostają awansowani przez tzw.rzeczpospolitą.Prokurator który donosił o sledztwie smoleńskim agentowi CIA został za to w nagrodę awansowany na prokuratora generalnego.Jonny Daniels szpieg Izraela przed którym wszystkie drzwi w tzw.rzeczpospolitej są otwarte.
  Wujek sam zarządził globalną krucjatę anty chińską więc i polskie szabas goje z PISu nie mogą stać bezczynnie.

 8. Syn Mariusza Kamińskiego jest na pensji rządu amerykańskiego . Mówiąc po ludzku rząd amerykański oficjalnie finansuje Mariusza Kamińskiego , osobe pilnującą wszystkie tajne policje w Polsce . Z drugiej strony syn Mariusza Kamińskiego jest zakładnikiem , ponieważ pracuje w agendzie amerykańskiego rządu na terenie USA . On w kazdym momenice może być oskarżony o najcięższe zbrodnie , a za szereg przestępstw jest stara dobra kara śmierci.
  Osoba Mariusza Kamińskiego jest poważnym zagrozeniem dla bezpieczeństwa Polski , ponieważ z uwagi na syna on może podejmować decyzje szkodliwe dla Polski pod wpływem amerykańskiego szantażu.
  USA i Chiny toczą ze sobą walke na śmierc i życie . Nie ma pewności , kto wygra . Angażowanie naszego kraju po jednej ze stron konfliktu w takiej sytuacji jest oczywistą zdradą .
  Mariusz Kamiński jest całkowicie bezradny wobec całego szeregu agentów jak np Kramek lub Dukaczewski , więc jest jasne , że nie chodzi o obrone jakiegos polskiego interesu

  • Wygląda na to,że Żorżeta kazała to ratlerki się rozszczekały.Tylko,że straty mogą być liczone w miliardy.
   I skończą się marzenia ściętej głowy iż Chiny nas obronią przed Rosją.Czyli kończą się zapasy przyjaciół.
   Rozbiory za progiem.Tylko jeszcze skończymy autostrady i wybudujemy synagogi.

 9. no oczywiście spodziewany nalot prokomunistycznochinskich troli obroncow najsluszniejszego towarzysza i interesow komuszych firm szpiegowskich, ktorzy z wielką mocą pomogą zwalczac amerykanskiego szatana na terenach na wschód od Odry

 10. Dla mnie dowodem na profesjonalizm i niezależność polskiego kontrwywiadu będzie ujęcie jakiegoś szpiega izraelskiego.Bo chyba nikt nie ma wątpliwości,że takowi w Polsce działają.

Comments are closed.