Nowe informacje w sprawie zatrzymania Piotra D. Podejrzany o szpiegostwo pracował w ministerstwie i polskich służbach

Piotr D. / foto: PAP
Piotr D. / foto: PAP

Zatrzymany w piątek przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Piotr D. pełnił ważne funkcje m.in. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, ABW i Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Był jednym z niewielu funkcjonariuszy kontrwywiadu, którzy występowali podczas konferencji prasowych oraz w mediach.

Zawodowy życiorys Piotra D. jest opisany na stronie Katedry Prawa Informatycznego Wydziału Prawa i Administracji UKSW, gdzie wykładał.

Piotr D. od ponad 15 lat zajmował się w administracji rządowej teleinformatyką, rejestrami państwowymi, systemami łączności, a także realizacją projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Pełnił stanowiska kierownicze w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. „Za działalność zawodową otrzymał liczne odznaczenie państwowe i resortowe” – podaje wydział.

Brał również udział we wdrażaniu pilotażowego system lokalizacji numerów alarmowych, zintegrowanego systemu łączności m.in. na potrzeby wizyty Ojca Świętego w Polsce oraz systemu łączności specjalnej przed prezydencją Polski w Radzie UE. Piotr D. jest magistrem inżynierem, absolwentem Informatyki Stosowanej i Zarządzania, Akademii Obrony Narodowej, Szkoły Głównej Handlowej.

W ABW pełnił funkcję wiceszefa departamentu bezpieczeństwa teleinformatycznego i doradcy ds. teleinformatycznych ówczesnego szefa ABW, gen. Krzysztofa Bondaryka. Pod koniec 2011 roku „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że według jej źródeł w CBA i prokuraturze generalnej Piotr D. został odwołany ze stanowisk po „zatrzymaniu w październiku Andrzeja M., do 2010 r. dyrektora Centrum Projektów Teleinformatycznych MSWiA”.

Andrzej M. był głównym oskarżonym w infoaferze. Jako szef Centrum Projektów Informatycznych w MSWiA przyjmował wielomilionowe łapówki za ustawianie przetargów. Trzy lata temu M. został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 4,5 roku więzienia w zawieszeniu na 8 lat.

W roku ujawnienia infoafery ABW zorganizowała konferencję prasową o systemie mobilnej komunikacji najważniejszych osób w państwie. Za prezentację odpowiadał Piotr D. System zakładał zakup telefonów i laptopów, które miało otrzymać trzy i pół tysiąca osób, wśród nich prezydent i premier oraz szefowie policji i straży granicznej. Aparaty miały umożliwić przekazywanie informacji z klauzulami: zastrzeżona i poufna. System miał kosztować 18 milionów złotych.

Podczas konferencji prasowej Piotr D. tłumaczył, że dotychczas urzędnicy i najważniejsze osoby w państwie mogły się posługiwać bezpieczną i niezawodną łącznością tylko w biurze. „Powstała konieczność zbudowania systemu, który daje możliwości bezpiecznego, niezawodnego, szybkiego komunikowania się nie tylko głosowo. Ten system musi także dawać nowoczesne narzędzia typowo menedżerskie: kalendarz, pocztę elektroniczną, dostęp do zasobów informacyjnych” – wyjaśniał. Jak podkreślił, po wdrożeniu systemu CATEL rządowa łączność uzyska pełną mobilność w kraju.

Zapytaliśmy byłego wiceszefa ABW płk Mieczysława Tarnowskiego na temat zatrzymania byłego funkcjonariusza polskich służb specjalnych Piotra D. „Świadczy to o niewłaściwych mechanizmach doboru ludzi, ktoś coś przeoczył, czegoś nie dopilnował, sygnały, że ten człowiek nie był godny zaufania na pewno były” – ocenił.

„Każdego można wycenić i próbować, pod jednym warunkiem, że ten ktoś, który jest przedmiotem zainteresowania nie kieruje się kodeksem honorowym. W służbie są ludzie i zdecydowana ich większość to ludzie, których nie można kupić za żadne pieniądze. Dla nich zdrada ojczyzny jest czymś, co nie pozwalałoby im dalej egzystować; to są patrioci” – powiedział Tarnowski.

Portal osluzbach.pl poinformuje w piątek, że zatrzymanie Piotra D. i Weijinga W. może mieć związek z „infiltracją systemu 5G w Polsce”.

Po zatrzymaniu mężczyzn agenci ABW przeszukali siedzibę polskiego oddziału Huawei, biura polskiego operatora telekomunikacyjnego Orange, oraz biura Urzędu Komunikacji Elektronicznej, gdzie pracował Piotr D. po odejściu z ABW.

W piątek w rozmowie z portalem money.pl rzecznik prasowy UKE Martin Stysiak podał, że zatrzymany pełnił w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej funkcję dyrektora odpowiedzialnego za „kontrole rynku telekomunikacyjnego”. Jak zaznaczył, Piotr D. odszedł ze stanowiska z własnej woli. „Nie zwolniliśmy go” – podkreślił. Zaprzeczył jednocześnie informacji o przeszukaniu siedziby UKE przez ABW. „To fakty medialne” – powiedział. (PAP)

20 KOMENTARZE

 1. Pisiorki dopiero po 3 latach go złapały? Kompromitacja.

 2. Czyżby ktoś wreszcie posłuchał Pana Gadowskiego, który już od dawna mówił o niebezpieczeństwie związanym z 5G??

  • Qurwa „Brawo za złapania!” – nie trzeba orła „białego” wywiadu, żeby się skapować iż Huawei będzie miał krzywe kluski w USA, po podpisaniu kilka miesięcy temu (może i wiele) kontraktu na monitoring identyfikujący twarze przechodniów w Moskwie.

   • Z kolei firmy technologiczne jak: Amazon, Google, Facebook maja obowiazek wspolpracowac ze sluzbami wywiadowczymi USA. Walka z Huawei moze miec inne tlo. Teraz to już drugi najwiekszy producent smartfonow na swiecie. Niedawno zajal miejsce firmy Apple.

 3. Jak się ma tak absurdalne nazwisko jak aresztowany Piotr D. (wygoglować można łatwo) – to trudno nie mieć przeczucia iż będzie ono zmienione, kiedy już sprawa się wydurni.

 4. 5G powinno być zakazane obojętnie czy chińskie czy amerykańskie, duże prędkości po kablu i kropka, a nie radiacja do potęgi n-tej 30 sieci WIFI widoczne w niemszkaniu z tego połowa po G4 (potem G5)

 5. Trump poprzez CIA i swoich pachołków w PiSowskkim rządzie mówi krótko: to my kontrolujemy, inwigilujemy Polskę i Polaków a nie wy panie Xi Jinping. 5G tzw Polacy kupować będą od Cisco a nie od Huawei.

 6. no oczywiście spodziewany nalot prokomunistycznochinskich troli obroncow najsluszniejszego towarzysza, ktorzy z wielką mocą pomogą zwalczac amerykanskiego szatana na terenach na wschód od Odry

  • nie no jasne, kto nie z PIS ten na pewno ruski szpion, albo chiński, a USA to ma moralność Kalego

   • A p.i.e.r.d.z.i.e.l się „gedgage”. Za SLD, a nie wiem czy i poźniej nie na pewno, kiedy jeszcze mamy ruski gaz z naziemnej rury – nasze kable telekomunikacyjne były (są?) na ruskiej rurze!

 7. a wogóle dobrze by było gdyby służby zaintersowały się co i jak robią byli pracownicy polskojęzycznych urzędów imigracyjnych….
  bo tam poziom zdrady narodowej jest dopiero kosmiczny

 8. Niedługo pewnie ukaze sie jakis artykuł w którym będzie napisane ze to pani Mosbacher „naciskała” na zerwanie współpracy z Huaweiem. Polin bananowa republika USA.

  • jasne ze sie „ukaze” tj. zostanie ukazany
   pytanie tylko kto bedzie mial zaplacone publikowac, bo to, ze chinscy agenci mają takie „informacje” dawno gotowe to az nazbyt jasne

  • po drugie „Firma Huawei, potentat w dziedzinie elektroniki i informatyki, pochodzi z komunistycznego, totalitarnego państwa Chin Ludowych. W związku z tym istnieje poważne niebezpieczeństwo, że będzie wykorzystywana przez chiński rząd do wrogich działań w stosunku do państw Wolnego Świata. Przeciwko zagrożeniu dla bezpieczeństwa cybernetycznego swoich państw ostrzegły już rządy m.in. USA, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Czech, Wielkiej Brytanii, a nawet Francji. Stany Zjednoczone wezwały swoich sojuszników do rezygnacji z usług tej komunistycznej firmy.”

 9. Nie chcę się chwalić, ale o ile wiem, kiedy dawniej ktoś był skazany jako szpion to po prostu dostawał karę śmierci. A teraz kary są, że tak powiem, pluszowe.

  • Szpiona zwykle się wymienia na swojego, gdzieś indziej przyskrzynionego. Takiego pozoranta jak Piotruś Durny niby trzyma się w pudle, aż sprawa się wydurni.

 10. President Bush, was the most honest and caring US President we have had in office in my lifetime. I truly appreciate everything he did to help our country! Thank you, Mr. President!1. Was the greatest humanitarian of any president. He formed an emergency organization known as PEPFAR. more than 10 million or more people are alive today and saved from AIDS due to this policy and the funding President Bush allowed to help save lives. These were primarily Africans of all ages.2. President Bush emplemented and formed Homeland Security to help protect Americans from terrorism.3. He tried to get an immigration reform bill passed through congress and Social Security reform. But, the Democrats stopped this effort.4. Regarding Katrina, once the president’s office was finally notified by the mayor and governor of New Orleans and Louisiana, he acted immediatly and ordered FEMA to send troops to help flood victims. It was the governor of Louisiana and the Mayor of New Orleans that waited days before requesting help from Washington DC.5. Order the invasion of Afghanistan ,Over threw the Taliban and helped capture Osama Bin Laden.6. Launched several economic initiatives to prevent banking sytem collapse, stopping foreclosures, and stimulating the economy.7. Signed the US-India Nuclear agreement with India, greatly improving relations with both countries.And there’s more…….

Comments are closed.