Rosati będzie niepocieszony! Komisja Europejska popiera odstrzał dzików w Polsce

Dziki - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Flickr.com
Dziki - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Flickr.com

Komisja Europejska pierwszy raz od niepamiętnych czasów chwali decyzję Polski. Dziennikarze RMF FM chcieli zapytać o zdanie przedstawicieli unijnego organu w kwestii planowanego odstrzału dzików. Takiej odpowiedzi chyba nikt się nie spodziewał.

To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów – mówił jeden z cytowanych przez RMF FM przedstawicieli Komisji Europejskiej.

Jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów – podkreślił jeden z urzędników.

ASF już spowodowała spore straty gospodarcze. W 2018 roku w Polsce gwałtownie wzrosła liczba przypadków tej choroby w stosunku do poprzedniego roku. Jak zaznaczył unijny urzędnik, wirus bardzo agresywnie się rozprzestrzenia.

Eksport wieprzowiny stanowi 58 proc. całkowitego eksportu mięsa z Unii Europejskiej, a Polska ma w tym istotny udział. Dlatego walka z ASF jest dla UE priorytetem.

Podczas ostatniej konferencji ministerialnej z 19 grudnia 2018 roku kraje UE przyjęły m.in. rekomendacje ws. „długoterminowego zarządzania populacją dzików”. W dokumencie podkreślono, że w niektórych państwach populacja dzików rozwinęła się „w sposób niekontrolowany” i jest istotną przyczyną „rozprzestrzeniania się i utrzymywania ASF”. Ustalono, że jednym ze skutecznych sposobów walki z ASF jest „odpowiedni odstrzał dzików”.

Jak podkreśla RMF FM, Polska jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską w sprawie planu odstrzału dzików i kontrolowania ASF. Bruksela chwali polskie władze również za koordynację działań w sprawie intensyfikacji odstrzału dzików między Ministerstwem Środowiska i Ministerstwem Rolnictwa oraz za zaangażowanie związków łowieckich, rolników o hodowców trzody chlewnej i lekarzy weterynarii.

Tego typu współpraca między instytucjami jest bardzo obiecująca – podkreślił eurokrata.

Komisja Europejska ma także chwalić polskie władze za to, że „nie zasłaniają się Brukselą, tylko biorą odpowiedzialność za własne działania” mimo histerii opozycji i popierających ją celebrytów.

Widać zrozumienie, że polski problem jest problemem unijnym – mówi ustami swojego przedstawiciela KE.

Mocno rozczarowany tymi słowami musi być Dariusz Rosati. Europarlamentarzysta PO złożył bowiem zapytanie, czy KE „zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec decyzji zagrażających trwałości gatunku i ich wpływom na ekologię” oraz czy zamierza powstrzymać działania polskiego rządu.

Polityk twierdził, że odstrzał dzików „to działanie bez podstaw merytorycznych i wbrew wytycznym Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)”.

Źródła: rmf24.pl/nczas.com

21 KOMENTARZE

  • To akurat ewidentna robota Ruskich. Najpierw podrzucają chore dziki zarażając populacje w Polsce, zmuszając rząd o odstrzału, a potem nakęcają swoją agenturę i pożytecznych idiotów na protesty, generując w ten sposób konflikt. Typowe modus operandi ferajny tow Putina.

   • Ruskie to potęga , najpierw Trump , później Brexit , żółte kamizelki , a teraz ASF. To wszystko , czy coś pominołem ?

    • Zamrożone w środku dziki znajdowane kilka metrów od granicy z Białorusią z księżyca spadły?

     • Nie wiem ile w tym prawdy co piszesz,ale pamiętam słowa pana Leppra o Klewkach i żarty z jego wypowiedzi.Dopiero potem okazało się że miał rację.

 1. Podludzie roznoszą znacznie groźniejsze choroby niż ASF.
  Co na to „europejska” Komisja?

   • Jak najbardziej kwalifikuje się do odstrzalu, i raczej nie z powodu opryszczki tylko stanu umysłu. Dzikow szlag nie trafi, jeśli to jest sposób to jak najbardziej eliminować.

    • Zwłaszcza że macie wypróbowane sposoby: w potylicę z przyłożenia.
     A ze skór „wyeliminowanych” tych ze złym „stanem umysłu” to będziecie robić końską uprząż tak jak francuscy demokraci czy tak jak niemieccy socjaliści – abażury?

 2. Ciekawe, co teraz zaśpiewają margarety, rubiki, rusinki itp k…..tynki.

 3. To jest właśnie to państwo w totalitarne. Ja w swoim lesie nie mogę ustrzelić dzika żeby potem go zjeść (pomijam to, że jestem weganinem – myślę, że dla prawdziwej dziczyzny zrobiłby wyjątek)?

  Takie odstrzeliwanie dzików powinno odbywać się naturalnie, a nie przez państwo, ale to jest niemożliwe w państwie totalnym gdzie ludzie nie mogą mieć broni i nie mogą w pełni decydować o swojej własności.

 4. To jest właśnie to państwo totalitarne. Ja w swoim lesie nie mogę ustrzelić dzika żeby potem go zjeść (pomijam to, że jestem weganinem – myślę, że dla prawdziwej dziczyzny zrobiłby wyjątek)?

  Takie odstrzeliwanie dzików powinno odbywać się naturalnie, a nie przez państwo, ale to jest niemożliwe w państwie totalnym gdzie ludzie nie mogą mieć broni i nie mogą w pełni decydować o swojej własności.

 5. To było do przewidzenia na razie dziki, potem sarny, króliki, itd. … a jak już pozbędziemy się wszelakiej zwierzyny (oczywiście na polowaniu będzie się bawić międzynarodowa „elyta”), to przyjdzie kolej na Polaków.

Comments are closed.