Świat na krawędzi wojny. Będzie interwencja militarna w Wenezueli? Kolejny punkt zapalny między USA, Chinami i Rosją

Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro/Fot. PAP/EPA
Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro/Fot. PAP/EPA

Czy dojdzie do interwencji zbrojnej w Wenezueli? Zaprzysiężony na drugą kadencję prezydencką Nicolas Maduro znalazł się w kompletnej izolacji. Organizacja Państw Amerykańskich nie uznaje jego władzy i wzywa do ponownych wyborów. Jak w przypadku interwencji zareagują mające rozliczne interesy w Wenezueli Chiny i Rosja?

Nicolas Maduro został wczoraj zaprzysiężony jako prezydent Wenezueli na kolejną 6 letnią kadencję. Jeden z najbogatszych krajów Ameryki Południowej, zasobny w ogromne złoża ropy naftowej popadł pod jego rządami w ekonomiczny i polityczny kryzys.

Gospodarka rządzonego przez socjalistów kraju znalazła się na krawędzi upadku. Brakuje podstawowych towarów, szaleje hiperinflacja. W wyniku protestów jakie przetoczyły się w ostatnich latach przez kraj zginęło, według szacunków ONZ, ponad 500 osób. Nieoficjalnie mówi się, że ofiar może być dużo więcej. Ludzie masowo uciekają za granicę.

Kraj znalazł się w politycznej izolacji. Nicolas Maduro jest krytykowany zarówno przez USA, kraje ościenne z Ameryki Południowej, a także Unię Europejską. W reakcji na zaprzysiężenie Maduro Organizacja Państw Amerykańskich skupiająca większość państw leżących na kontynentach obu Ameryk ogłosiła, że nie uznaje go za legalnie wybranego prezydenta i wezwała do przeprowadzenia ponownych wyborów. Paragwaj zdecydował się wczoraj na zerwanie stosunków dyplomatycznych z Wenezuelą. Peru wydało zakaz wjazdu na swoje terytorium.

W samej Wenezueli rośnie Maduro coraz mocniejsza opozycja. Kilka dni temu do USA uciekł sędzia Sądu Najwyższego Christian Zerpa oskarżając go wpływanie na decyzje Sądu, a także o to, że wybory nie były wolne. W grudniu 2018 roku na przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego wybrany został Juan Guaidó. Wezwał on dziś wenezuelską armię aby nie uznała mandatu Maduro i nazwał go uzurpatorem. Nie wykluczone, że może poprosić o interwencję kraje trzecie podając jako przyczynę kryzys humanitarny.

USA wprowadziły już szereg sankcji na Wenezuelę. John Bolton, Doradca d/s bezpieczeństwa narodowego prezydenta Donalda Trumpa, przedstawiając w listopadzie 2018 roku nową politykę wobec Wenezueli, Kuby i Nikaragui nazwał je „Osią zła” i „Trójką tyranii”. Zapowiedział, iż USA podejmą zdecydowane kroki póki te kraje nie spełnią żądań Waszyngtonu. Maduro oskarżył w grudniu Boltona o to, iż szykuje zamach na jego życie. Sekretarz Stanu USA, Mike Pompeo, potępił „nielegalną uzurpację władzy” jak określił wczorajsze zaprzysiężenie Maduro.

Szanse na interwencję wojskową w Wenezueli wzrosły znacznie po tym, gdy na prezydenta Brazylii wybrany został Jaim Bolsonaro, zwany „brazylijskim Trumpem”. Ma on podobne poglądy na sytuację w Wenezueli jak amerykańska administracja. W Brazylii przebywa też wielu wenezuelskich dysydentów mających dobre relacje z Bolsonaro.

Od wielu miesięcy spekuluje się, że w potencjalnej interwencji wzięłaby udział także armia sąsiadującej w Wenezuelą Kolumbii, która oskarża Maduro o wspieranie działającej na jej terenie partyzantów z Ejército de Liberación Nacional (ELN).

Gdyby doszło do takiej międzynarodowej interwencji może ona wywołać poważne napięcia w skali światowej. Wszystko za sprawą Rosji i Chin. Oba kraje zainwestowały miliardy USD w wenezuelski przemysł naftowy i wydobycia złota, a także finansują rządy Maduro pożyczając mu pieniądze pod zastaw wenezuelskich aktywów. W przypadku gdyby został on odsunięty od władzy szanse na odzyskanie pieniędzy drastycznie by stopniały, rosyjskie i chińskie firmy zostałyby wyrzucone z intratnych biznesów.

Dodatkowo Rosja rozpoczęła rozmowy z Wenezuelą na temat udostępnienia bazy lotniczej na wyspie Orchilla na Morzu Karaibskim, czyli bardzo blisko USA. W grudniu z wizytą w Wenezueli pojawiły się bombowce strategiczne Tu-160. Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych, Siergiej Riabkow, ostrzegł w środę, że jakakolwiek interwencja militarna w Wenezueli będzie miała katastrofalne skutki dla regionu.

13 KOMENTARZE

 1. W Wenezueli zauważamy ewidentny brak demokracji. Konieczna będzie interwencja wojsk USA. Wszak wszędzie tam gdzie nie było demokracji a była ropa czy gaz, wchodzili…

  • Dokładnie. Dla Jankesów to nie pierwszyzna. Państwo powstałe na cywilizacji żydowskiej, niejednen region świata już zdestabilizowały.

   • Nie na żydowskiej, a na brytyjskiej. Tylko, że brytyjczycy ściemniali że niosą koloniom cywilizację a amerykańcy wszystkim kolonizowanym ludom niosą demokrację.

 2. Jakby w Wenezueli nie było tyle zasobów to by ich zostawiono samym sobie jak Zimbabwe czy inną Somalie.
  Swoja drogą teraz juz otwarcie każdy ma gdzieś ONZ i ich rezolucje i apele – na ile „interwencji” w ostatnich 10 latach pozwoliło?

 3. aaa no tak .. złoża ropy. to tr4zeba ratować biedaczków …w korei się handluje dziecmi ludzi trzyma w skrajnym ubustwie i niewoli fizycznej i mentalnej ALE NIESTETY NIE MAJĄ ROPY!

 4. Maduro powinni odsunąć od władzy bezdyskusyjnie. Komunistyczny dyktator. Właściciel niewolników, psychopata i tyle. A tu w komentarzach sami obrońcy komuny albo ignoranci.

  • Tak, tak. – Kadafi te byl strasznym tyranem i trzeba bylo go odsunac. Libia z najbogatszego kraju Afryki zamianila sie w przedsionek piekiel. Myslisz, ze Libijczykom tez sie poprawilo po wprowadzeniu „demokracji”?

 5. USA za niespełnionego aktora Ronalda Reagana też wprowadziło embargo dla Polski! Zachód niszczył polską gospodarką z rażącą premedytacją! Wierchuszka solidaruchów zniszczyła Polskę do CNA! Obecnie PE/UE na czele z Ryżykudłą mści się na narodzie polskim za dążenie do większej suwerenności!
  UWAGA! Wstępując do Kołchozu UE Polacy stali się zależni od Konstytucji UE tzw. Traktat Lizboński. Gospodarka w Polsce to zagraniczne koncerny i szemrani spekulanci. Eksport w 85% idzie na Zachód, najwięcej to Niemcy! Wszystkie rządy w Polsce dobrze wiedzą, że nie mają możliwości wystąpienia z UE, ponieważ w ciągu miesiąca Polska gospodarczo przestała by istnieć, a złotówka byłaby tapetą!

  • Polska socjalistyczna gospodarka centralnie planowana w PRL była fikcją. Realną gospodarkę tworzą prywatne firmy konkurujące między sobą na wolnym rynku.

 6. Moskwie chodzi przede wszystkim o wywołanie konfliktu wojskowego pomiędzy USA a Chinami. Taki konflikt wciągnie, w założeniach, wiele innych państw; im więcej, tym lepiej.
  Może być w Wenezueli, czemu nie? Każde miejsce jest dobre. Im dalej od Rosji, tym lepsze.

 7. Zostawic ich samych! Proste. Wybierajac kiedys Chaveza sami wybrali kierunek. To tak jak w Polsce – raz PO raz PiS i nieustanne narzekanie, ze jest zle.

Comments are closed.