Szef polskiego MSZ odwiedzi Mariupol w Donbasie. Znowu zupełnie niepotrzebnie stajemy na froncie walki z Rosją

Ukraiński żołnierz zdjęcie ilustracyjne / Flickr
Ukraiński żołnierz zdjęcie ilustracyjne / Flickr

Ministrowie spraw zagranicznych z kilku państw Unii odwiedzą Donbas – zapowiedział szef MSZ Ukrainy, Pawło Klimkin. Obecny ma być także szef polskiego MSZ. Polska znów staje na froncie walki z Rosją.

Klimkin poinformował o planowanej na 15 stycznia wizycie swoich „zagranicznych kolegów”, czyli ministrów spraw zagranicznych, na specjalnym briefingu.

– Ministrowie spraw zagranicznych z naszych zaprzyjaźnionych krajów odwiedzą w przyszłym tygodniu Mariupol – powiedział.

– Nowy szef OBWE, pan Lajčák, również odwiedzi Donbas. Nie powiem, dokąd dokładnie zmierzamy, ze względów bezpieczeństwa, ale będzie to kilka miejsc – dodał Pawło Klimkin.

Według ukraińskich mediów to ministrowie spraw zagranicznych Słowacji, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Szwecji odwiedzą Ukrainę w przyszłym tygodniu.

1 stycznia 2019 r. Słowacja rozpoczęła przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Miroslav Lajčák będzie przewodniczącym OBWE przez 12 miesięcy.

Wcześniej Lajčák oświadczył, że w okresie prezydencji słowackiej w OBWE „Ukraina będzie naszym głównym priorytetem”. Obiecał też odbyć swoją pierwszą zagraniczną wizytę, jako przewodniczący OBWE, na Ukrainę na początku 2019 roku.

Mariupol jest położony zaledwie kilkanaście kilometrów od terytoriów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Można spodziewać się, że Rosja nie będzie zachwycona z powodu tej politycznej demonstracji. Problem nie polega na tym żeby nie drażnić Rosji, albo nie podejmować osłabiających ją działań. W obecności polskiego ministra nie byłoby nic dziwnego, gdyby w takiej wizycie uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych wszystkich unijnych krajów. Wówczas możemy mówić o wspólnym europejskim froncie i nie wystawiać się na celownik ewentualnych działań odwetowych. W innym przypadku wychodzimy niepotrzebnie przed szereg i pozwalamy aby naszymi rękami inni załatwiali swoje interesy. Skuteczna dyplomacja powinna działać dokładnie odwrotnie – osłabiać pozycję Rosji za pomocą działań innych krajów samemu pozostając pozornie z boku. Takie działanie jest narażaniem się na niepotrzebne ryzyko.

Źródło: UAWire/nczas

5 KOMENTARZE

 1. trzeba dopilnować budowy super państwa, od Szczecina do Dniepropietrowsk!

  Żydzi, za przyzwoleniem ukraińskicj żydowkich oligarchów, już budują na Ukrainie projekt pn.:
  Niebiańska Jerozolima | PL1.TV
  youtube.com/watch?v=LAU3ktiq5yg

  irańskie rakiety z głowicami jądrowymi wymierzone są w Izrael,
  i wody pitnej brak jest w Izraelu,
  trzeba się ewakuować

  Polacy wspaniałomyślnie budują dla Żydów w Polsce projekt pn.:
  Niebiański Polin

  Ujawniamy! Polski ambasador prowadzi tajne rozmowy w sprawie odszkodowań za mienie ofiar holokaustu
  Cyt. „Ambasador RP w Kanadzie Andrzej Kurnicki negocjuje po kryjomu m.in. Holocaust Restitution (wypłata odszkodowań za majątek pozostawiony przez ofiary niemieckich zbrodni) jako Ambasador Pełnomocny MSZ ds. relacji z żydowską diasporą.”

  warszawskagazeta.pl/swiat/item/6148-ujawniamy-polski-ambasador-prowadzi-tajne-rozmowy-w-sprawie-odszkodowan-za-mienie-ofiar-holokaustu

 2. A za zarznieta dzika swinie ,samca tez sie dostanie restytucje?? A dzieci i wnuki tej swini tez dostana polskie pieniadze? I ile za spalony chlew?

Comments are closed.