Unia zablokuje przekop Mierzei Wiślanej. Eurofederaści twierdzą, że rząd PO-PSL zobowiązał się do konsultacji z Brukselą

Planowany przebieg kanału przez Mierzeję Wiślaną w wariancie przez Skowronki wraz z torem wodnym do Elbląga fot Wikipedia autor Krzysztof Maria Różański
Planowany przebieg kanału przez Mierzeję Wiślaną w wariancie przez Skowronki wraz z torem wodnym do Elbląga fot Wikipedia autor Krzysztof Maria Różański

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowuje odpowiedź na pismo Komisji Europejskiej dotyczące raportu oddziaływania na środowisko przekopu Mierzei Wiślanej – poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Komisja Europejska zwróciła się z pismem ws. raportu oddziaływania na środowisko i pozytywnej decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie. W raporcie tym nie stwierdzono negatywnego oddziaływania inwestycji na obszary Natura 2000, co zostało potwierdzone przez naukowców realizujących ten raport” – poinformował szef resortu gospodarki morskiej.

„Przygotowujemy odpowiedź na pismo KE. Mamy nadzieję, że prośba Komisji nie jest pokłosiem pisma, które do KE wysłał jakiś czas temu rosyjski wiceminister rolnictwa, ponieważ Komisja w piśmie powołuje się na zobowiązania rządu PO-PSL 2013 roku oraz lipca 2015 roku, że Polska będzie konsultować projekt z Brukselą” – dodał.

Przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną został ogłoszony pod koniec grudnia ubiegłego roku. Minister Gróbarczyk zapowiedział, że powinien on zostać rozstrzygnięty w ciągu trzech miesięcy.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji 5 grudnia. Uznał, że proponowany do realizacji wariant Nowy Świat jest najkorzystniejszy z przyrodniczego punktu widzenia, a ulokowanie kanału żeglugowego w tym miejscu ogranicza ingerencję w środowisko i pozwala na uniknięcie znaczących negatywnych oddziaływań.

W decyzji określono kilkadziesiąt warunków korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych.

Odwołania od decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji „Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską z lokalizacją w Nowym Świecie, złożyły na początku stycznia zarząd woj. pomorskiego i organizacje ekologiczne.

Jak zapowiada resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pierwsze jednostki przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przepłynąć w 2022 r. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa.

Źródło: PAP

33 KOMENTARZE

 1. Oczywiscie ze kopac. Pajace od JKM nie maja nic do napisania i pustki w komentarzach.

    • Dlaczego miałby zrezygnować? JKM walczy z UE, więc rezygnacja z euroemerytury byłaby niejako finansowaniem wroga.

  • Ale co z tym wspólnego ma JKM?Ojciec powinieneś skorzystać z rady,którą ci kiedyś dałem.Idź do psychiatry.Masz obsesję na punkcie człowieka,który nic ci nie zrobił.No chyba ,że kiedyś,może w szkole dostałeś od niego w pysk,jak niejaki towarzysz Boni.W zasadzie należy ci się.Ci twoi idole już sami nie wiedzą jak się zachować.Są za UE i „przeciwko” Rosji, a jednocześnie ta sama UE ma takie samo zdanie jak Rosja.

 2. „Komisja Europejska zwróciła się z pismem (…)”
  W tej komisji siedza i polscy komisarze jak chocby ta, co za mniej niz 6000 palcem nie ruszy bo nie jest ani idiotka ani zlodziejka. Wiec gdy Rus zaplaci jej troche wiecej, to zaraz okazac sie moze, ze planowany przekop jest wrecz katastrofalny dla srodowiska, chociaz bedaca troche dalej ciesnina pilawska jest mu przyjazna.

 3. Niedługo jak będę chciał sobie pomalować mieszkanie to będę musiał prosić o zgodę PE i TSUE. To jakieś wariactwo. Nie na to się umawialiśmy w 2004 roku jak wstępowaliśmy do Unii.

  • Jakbyś czytał NCz! w owym czasie, to byś wiedział, że właśnie na to się może nie umawialiśmy, ale godziliśmy.

 4. Jak to jest,żeby Bruksela musiała nas przywoływać do rozsądku?Szkoda tylko,ze nie robiła tego wczesniej
  i dlatego mnóstwo kasy poszło na niepotrzebne lotniska czy aquaparki.Może więc obecnie robi to bo ją sumienie ruszyło.Niestety,lecz naszej megalomanii nic nie ruszy.Zastaw się,a postaw się.Oj przeklną nas nasi potomkowie spłacając długi.

  • Nie będą mieli za co spłacić tych długów, staną się niewolnikami i tyle. Kredyt to pieniądz niewolników.

 5. tam siedzi tylu tych zdrajcow z Polski, ze nawet jak juz nie siedza przy korycie, to taki papierek sa zdolni bardzo szybko wystawic.

  • Ryży ma koryto w PE/UE za 140 tysięcy zł, inni tzw. Polacy po 100 tys.zł.

  • To prawda komisarze unijni pokroju Lewandowskiego zdolni są wszystko zrobić na złość polskiemu rządowić nawet uzależniając nasz

 6. „Przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną został ogłoszony pod koniec grudnia ubiegłego roku. Minister Gróbarczyk zapowiedział, że powinien on zostać rozstrzygnięty w ciągu trzech miesięcy.”

  Jeżeli przetarg wygrają TYLKO Polskie firmy (nie państwowe) to niech kopią. Jeżeli zagraniczne to nie ma mowy o kopaniu.

 7. A jaki jest sens kopania tego niby kanału?
  Kaczorek powidział że wykopią to kopią ale kto będzie miał z tego jakąkolwoleik kozyśc?

  • Jak będziesz chciał wypłynąć w pełne morze to nie musisz prosić się rosji

  • Hmmmmmmmmmm, Maro Mar wie co pisze i w czyim interesie wypowiada się -na pewno wykopanie kanału nie jest w interesie kacapii kremlowskiej- JEST TYLKO W INTERESIE POLSKI.

 8. Konsultacje nie oznaczają oczekiwania na akceptację. Skonsultować i rozpocząć pracę zgodnie z już ustalonymi wytycznymi.

 9. Jak POKO będzie rządzic, to sobie moga uzgadniać przekopy i inne z Bruksela a póki co… WON!!

 10. Kopać kanał i mieć w między Diringami protesty i im podobne. Rossi to nie w interesie, gdy nie trzeba będzie jej zgody na żeglugę z 3miasta, Helu czy Pucka do Elbląga i z powrotem, over and over again.

 11. Jak blokuję możemy sobie przekopać i nic nie ma nikt do tego. Ja nie wiem co się dzieje z tym narodem ale raczej upada umysłowo w szale guwno wiesci

 12. Obstawiam, że będzie tak jak zwykle.
  PiS zleci kopanie, a potem zasypywanie przekopu.
  Następnie grzecznie przeprosi sowietów i euro.ederastów.
  Na koniec zjara malowniczą cegłę.

 13. No ale w czy rzecz? Jezeli nie mozna samodzielnie wykonac jakiegos rowu, to niech naczelnik panstwa napisze do tej brukseli czy berlina, ze jak jego brat, ktory podpisywal akta przystapienia do UE razem z tym Donaldem,wtedy przyjacielem a teraz wrogiem, mial pomrocznosc jasna i bedzie git.

Comments are closed.