USA oficjalnie rozpoczęło wycofywanie oddziałów z Syrii. Trump odpuszcza konflikt

Amerykańskie czołgi/ pixabay
Amerykańskie czołgi/ pixabay

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja przeciw Państwu Islamskiemu (IS) rozpoczęła proces wycofywania oddziałów z Syrii – poinformował jej rzecznik Sean Ryan. Potwierdził tym samym początek wycofywania sił USA z tego kraju.

Koalicja „rozpoczęła proces planowego wycofania z Syrii” – powiedział Ryan, cytowany przez agencję Reutera. „Ze względu na bezpieczeństwo operacji (koalicja) nie będzie omawiać konkretnych ram czasowych, lokalizacji czy ruchów wojsk” – dodał.

Reuters podkreśla, że Ryan tym samym potwierdził rozpoczęcie realizacji grudniowej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu amerykańskich sił z Syrii, zaciemnionej przez następującą po jej ogłoszeniu serię sprzecznych sygnałów ze strony różnych amerykańskich urzędników i samego Trumpa.

Plan wycofania sił USA w liczbie około 2 tys. żołnierzy z północno-wschodniej Syrii, gdzie amerykańskie oddziały walczyły z dżihadystami z Państwa Islamskiego, Trump nieoczekiwanie ogłosił 19 grudnia. Zaniepokojenie decyzją wyrazili wówczas sojusznicy USA w walce z IS – Francja, Wielka Brytania i Niemcy, a szef Pentagonu James Mattis i specjalny przedstawiciel prezydenta USA w międzynarodowej koalicji do walki z IS Brett McGurk podali się do dymisji.

Podczas wizyty w Izraelu doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton podkreślał, że wycofanie amerykańskich wojsk z Syrii musi nastąpić przy „zagwarantowaniu” obrony państwa żydowskiego i innych sojuszników Waszyngtonu.

Źródło: PAP

4 KOMENTARZE

  1. Ciekawe kiedy ‚odpusci’ polin. Ale nie marwmy sie. Rozbiorow dokonaja Dojczand, ISSrael i Ukraina.

  2. Prowokacja syryjska nie wyszła? Szybko będzie następna. Może tym razem bliżej, na Ukrainie? Jest jeszcze Białoruś.

  3. Etam. Nie znacie się. Po prostu Amerykanom się kończy gold amunicja i zostały same ppanc i za mało peny mają na ruskie czołgi :)

Comments are closed.