Czy Polacy chcą być „wege”? Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

Krowa. Foto: pixabay
Krowa. Foto: pixabay

SW Research przeprowadził sondaż dla serwisu rp.pl w sprawie zrezygnowania lub ograniczenia spożycia mięsa. Wyniki wskazują, że ogromną większość Polaków nie ma zamiaru iść za modnym trendem i nie chce zostać ani weganami, ani wegetarianami.

Zaledwie 3,8% ankietowanych podało, że jest wegetarianem lub węganinem. 57% stwierdziło, że nie zamierza ograniczać spożycia mięsa.

24,8% zamierza ograniczać spożycie produktów mięsnych. Reszta – 14,4% nie miało własnego zdania.

Społeczeństwa jakoś nie przekonują opinie naukowców, że „unikanie mięsa i produktów mlecznych jest jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie naszego negatywnego wpływu na środowisko”, czy też stwierdzenie, że częste spożywanie czerwonego mięsa to prosta droga do miażdżycy naczyń krwionośnych.

Nie wszyscy zresztą naukowcy uważają dietę bezmięsną za coś dobrego.

„Jest u nas bardzo dużo ludzi, którzy zostają wegetarianami, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo trzeba uważać na dietę, żeby sobie nie zaszkodzić. A już wychowywanie dzieci na wegetarian jest wystawianiem ich na wielkie ryzyko i najlepiej od razu zrezygnować z takich pomysłów. Dzieci powinny jeść białko zwierzęce” – oceniła podczas rozmowy z „Rzeczpospolitą” Agnieszka Jarosz, ekspert z Instytutu Żywności i Żywienia.

Wydaje się, że Polacy raczej nie zrezygnują w ogóle z mięsa, a staną się prędzej fleksitarianami, czyli podstawą wyżywienia staną się warzywa i inne produkty roślinne, dopuszczeniem, ale z wyraźnym ograniczeniem spożywania mięsa i ryb.

Źródło: „Rzeczpospolita”, „Poradnik zdrowie”.

21 KOMENTARZE

 1. Polacy w czasie wojny, stanow wojennych i kryzysowych sa weganami, i to im wystarczy.

  • Dobre ala…dopisz, że to żydzi i Arabowie…pierwszy raz się z tobą zgadzam.

 2. A najlepiej by było, żebyśmy wcinali trawę, jakież to by były oszczędności!… Z resztą żydzi postanowili, że ma być nas 15 milionów, co też wprowadzane jest w czyn poprzez stosowanie co raz więcej szczepionek, już myślą jak wprowadzić szczepionkę na kleszcza azjatyckiego, który zapewne niebawem się u nas pojawi w okazałej ilości.

  • Właśnie też się wziąłem za smażenie karkówki. Żona wraca o 17,30 to dzisiaj się jej podliżę…może będzie o mnie pamiętać wieczorem.

  • Polecam gulasz węgierski z polędwicy wieprzowej plus lampka wina Bycza krew — wspaniała uczta!!

 3. Mnie nie stać na bycie weganem. Poza tym wiadro jedzenia żeby się najeść to mało zdrowe.

 4. Sekta wegańska w USA zagłodziła dziecko na śmierć, zmarło z awitaminozy i innych objawów niedożywienia. Dla mnie sery, jajka i ryby to wystarczająca ilość białka zwierzęcego. Krów mi szkoda.

 5. Bez ideologii. Ograniczenie jedzenia mięsa ,szczególnie czerwonego , białe z ferm przemysłowych też nie teges, to działanie prozdrowotne i przysługa samemu sobie. Niektóre ryby to obecnie też więcej szkody niż pożytku. Złoty środek w sposobie odżywiania, jak w wielu innych dziedzinach życia: wiedza, umiar i rozsądek . Kiedyś była to modna książka- Odżywianie zgodne z daną grupą krwi . Moda przeszła , ale jest tam dalej bardzo wiele ciekawych informacji. Przyswojenie ich , wymaga jednak posiadania pewnego zasobu wiedzy. Ignorantom nic po niej.

  • Rośliny gmo to też bomba zegarowa, że nie wspomne o jarzynkach z holandii, które są tak nafaszerowane chemią, że aż po ciemku świecą.

 6. Mięso jest niezdrowe, a ryby są zdrowe. Z czasem ludzie to zrozumieją.

 7. miesko miesko ze swinki kurki baranka owieczki krowki rybeczki gaseczki kaczuszki wysmienita elita polskiego stolu i kuchni izadne chabety nie wcisna mi zeby iesc glony i iwszelakie swinstwo ktore zra weganie na soi to chowam moje kochane swinnki na boczus schabowczaka pieknie pachna a trawa karmie krowki na pyszne steki

 8. Bo Polacy to nieucywilizowany naród prymitywów bez hamulców i szacunku dla kogokolwiek. Idiotka Agnieszka Jarosz jeszcze temu przyklaskuje.

 9. Lewackie oczka błagające o rozum
  dedykuję Mokotowi z nczas.com

  Jeśli przypuszczasz, że wszystko widziałeś
  I już Cię nic nie zaskoczy,
  Znaczy, że Kaśki Nosowskiej nie znałeś
  I nie spojrzałeś jej w oczy!

  Kaśka po prostu śpiewa tak jak umie;
  Kamerze swej nie umyka…
  Adopcję czyni w rozumu dark roomie;
  Duchową adopcję dzika!

  Lewackie oczka błagają o rozum,
  Jak śmieć o parytet złota.
  Zaplemnij Kaśkę! Plemniki Twe, zrozum,
  To mądrość jej… Nie bądź ciota!

  https:
  //nczas.com/2019/01/12/szalenstwo-trwa-margaret-i-nosowska-spiewaja-w-obronie-dzikow-wykonaj-misje-podpisz-petycje-video/comment-page-1/#comment-935189

Comments are closed.