Pekin reaguje na areszt pracownika Huawei. Chiny grożą Polsce. „Będzie największym przegranym”

Chiny , Polska - zdjęcie ilustracyjne. / foto: YouTube
Chiny , Polska - zdjęcie ilustracyjne. / foto: YouTube

Chińczycy się kajają – firma Huawei, ale też ostrzegają. Tę postawę zaprezentował dziennik „Global Times” utożsamiany z chińskimi władzami państwowymi.

Chiński dziennik rządowy pisze o aresztowaniu pracownika Huawei: „Polska przegra, jeśli pójdzie w ślady USA”.

„Jeśli Polska chce zniszczyć związki z Chinami w związku ze sprawą Huawei, która oczywiście jest bezpodstawna, będzie największym przegranym, ponieważ Chiny mają przewagę w relacjach pomiędzy oboma krajami na przykład handlu” – powiedział Zhao Junjie, naukowiec z w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych „Institute of European Studies” w swej wypowiedzi dla „Global Times”.

Zhao ostrzegł Polskę ,że nie powinna być „zbyt blisko” Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w przypadku firmy Huawei. Chiński naukowiec tym samym nawiązał do przypadku chińskiej dyrektor Huaweia, która na żądanie USA została aresztowana w Kanadzie.

Inny chiński analityk nie wierzy w zarzut szpiegostwa dyrektora Huawei.

– Nie jest możliwe, aby pracownicy Huawei angażowali się w działania szpiegowskie, biorąc pod uwagę rygorystyczne wymogi kontroli wewnętrznej i zgodności, i absurdem jest uznanie tej prywatnej firmy za miejsce zbierające informacje wywiadowcze dla rządu – powiedział Xiang Ligang.

Zupełnie niepotrzebnie zaognia sprawę naczelny „Global Times”, który z lekceważeniem pisze o Polsce:

– Czy jest cokolwiek Polsce godnego kradzieży przez Huawei? Polski departament bezpieczeństwa narodowego sam sobie schlebia. Czy jest to powód do wstydu, jeśli jakiś kraj nie aresztuje chińskiego szpiega? – napisał na Twitterze redaktor naczelny „Global Times” Hu Xijin.

W zasadzie można się spodziewać odwetowych kroków Pekinu. Chińscy eksperci sugerują rewanż na polu gospodarczym. Na tym polu Chińczycy mają akurat dość ograniczone możliwości. Polski eksport do Chin wynosi ca. 2 mld USD, a chiński eksport do Polski aż 22 mld USD. Więc sankcje na tym polu mogą w zasadzie przynieść Polsce ograniczenie deficytu w handlu z Chinami i w ogóle bilansie handlowym z zagranicą.

O wiele większe straty możemy ponieść w przyszłości. Przede wszystkim na polu geopolityki oraz przy wytyczaniu tras Nowego Jedwabnego Szlaku.

Źródło: „Global Timies”, „Business Insider”

36 KOMENTARZE

 1. na handlu z chinami straci Polska?
  co oni za naukowców mają?
  albo to takie celowe gadanie, może wiedzą że w Polsce socjalizm zawsze wygra, więc socjalistom kit wciskają.

  • Wystarczy, że zablokują sprzedaż elektroniki do Polski.
   Wtedy będziemy musieli kupować np. pośrednio od niemca.
   Jak myślisz, co się stanie? Wszystkie ceny 100% do góry. Cofniemy się gospodarczo o 30 lat z hakiem.
   Wszyscy będą zadowoleni, a najbardziej niemce.

 2. chiny ,potega ,nie ma szpiegow ,oglaszam zakaz lapania chinskich szpiegow moga szpiegowac bezkarnie ,,i grozic malemu krajowi ,,a kto sie przyzna do szpiegowania innego panstwa ,,?????,,tak mysle ze rosja to by sie przyznala..????????gosc102

  • lepiej sie wstrzymac od osadow moze ten zatrzymany polak to nowy bohater jak kiedys kuklinski?

 3. przecież pazerne pisuary zrobiły to na rozkaz USA, więc nie myślą o konsekwencjach, bo sługus jest od roboty, a nie od myślenia. ciekawe jest też milczenie totalnej opozycji, czyli niemieckie sprzedawczyki popierają służalcze działania chanukowych pachołów z PISu.

  • zapomniales jak jeszcze za czasow AWSu smieszna ustawa o lamaniu praw czlowieka w CHRLD wykosili z tamtego rynku polskie firmy na miejsce ktorych szybko wskoczyly niemieckie i francuskie?

 4. „O wiele większe straty możemy ponieść w przyszłości. Przede wszystkim na polu geopolityki oraz przy wytyczaniu tras Nowego Jedwabnego Szlaku.”

  K! czy nad tymi nieodpowiedzialnymi kretynami z ABWehry ktoś myślący mógłby zapanować !!!

  • wlasnie o to chodzi agenturze CIA zeby zadnego jedwabnego szlaku UE-CHRLD nie bylo

   • Szlak będzie,tylko przez Słowację,Czechy i Niemcy.A my bedziemy go obszczekiwać podobnie jak NSII.Za to bądziemy mieli nowy port.Jak nam pozwolą.Dziwnym trafem
    to dzięki Pisuaropodobnym nie mamy pieniędzy za tranzyt gazu i też były hipotezy o ew szpiegostwie (co prawda idiotyczne ale.. jedynie słyszne.Ponieważ większość hipotez spiskowych wyjaśnia się po 10,15 latach,może nasi potomkowie dowiedzą się o roli Mossadu w katastrofie smoleńskiej.Prezes chyba w grobie się rozsypie.

 5. ha,ha,ha … jedwabny szlak omijając Polske tylko przyczyni sie tylko do rozwoju polskiego przemysłu …

 6. W wywiadzie 2016 roku Zyrinowski powiedział iż

  Putin ZAGWARANTOWAŁ Chinom wybudowanie kolei transsyberyjskiej (szerokotorowej) aż do Brestu

  więc o co te płacze nad jakimś tam katolandem ?

  Prze..pier..dzie..lilśita Polskę klęcząc przed ŚNIĘTYM PEDOFILEM… i mu BAŁWOCHWALĄC…

  i żadna kanapa złożona z agenta, szkodnika i paru chłystków tego już nie zmieni.

 7. jeśli dzięki temu jednemu zdarzeniu jedwabny szlak by was trafił , miałby ominąc Polskę to byłby cud w najlepszym tego słowa znaczeniu
  niestety takie cuda się nie zdarzają

 8. Polska jak zwykle w awangardzie na zająca. Potem wszyscy się dogadają, a idiotą takim Polska nikt potem nie będzie rozmawiał, bo po co.

 9. Czy naprawde to chinskie goovno, ktorego slaba jakosc i krotka zywotnosc mialy nam zaszkodzic? Uwazam, ze wrecz przeciwnie. Chinczycy zalali swiat bublami i przez masowa produkcje i sprzedaz (dla ubogich) dostapili do niewyobrazalnego majatku. Czas przywrocic nasze rzemieslnictwo i nie ulegac pogrozkom.

 10. I znowu – „zaczną przywracać” – co za nacje tutaj nam to wypisują ??? bezczelnie ???

 11. Oprócz Jedwabnego Szlaku, szlag może trafić tzw. CPK, który bez dobrej współpracy z Chinami jest zupełnie zbędny

  • CPK jest potrzebny jako slomiana inwestycja do defraudowania pieniedzy z budzetu

 12. Jeśli dobrze pamiętam to Chińczycy wyszli pierwsi z inicjatywą żeby jedwabny szlak przebiegał przez Polskę i to nie bez powodu. Z punktu widzenia ekonomicznego jest to najlepsze rozwiązanie, ale też patrząc od strony strategicznej mając na uwadze głęboką niechęć państw europy zachodniej na chińskie produkty. Są to zbyt duże pieniądze żeby można było z nich zrezygnować.

  • Przestać handlować z Chinami ??? A stać Cię na zakup podobnych towarów od Niemców ? – Mnie nie stać płacić o 100 czy 150% wyższych cen.

 13. Jedwabny szlak miał przebiegać przez Polskę a główny hub przeładunkowy miał się mieścić w Łodzi. Chiny miały zakupić tereny powojskowe. Antoni Macierewicz zaraz po powrocie z wizyty w USA wstrzymał sprzedaż tych terenów. Jak wyjaśniał, należy powstrzymać Chińską ekspansję na Europę. Wyraźnie widać, że dział na polecenie „przyjaciół zza morza”. Wbrew opiniom rusofobów, że Rosja to daleko za murzynami, Rosjanie zaproponowali Chińczykom trasę i hub u siebie. Jako plus w tej propozycji jest fakt, że Chińczycy nie będą mieli na granicy z Polską problemów z szerokością torów. W Rosji szeroko torowe wagony dotrą do samego portu Ust-Ługa. Obecnie jest to największy i najnowocześniejszy port morski na Bałtyku. Oprócz terminala paliwowego działa tam sześć innych terminali: węglowy przeładunkowy, uniwersalny przeładunkowy, siarkowy przeładunkowy, samochodowo-kolejowy, wielozadaniowy (Jug-2) oraz drzewny. Macierewicz powstrzymał Chińską ekspansję ??? Rosjanie będą kosić kasiorę za tranzyt, przeładunki itp. Towar i tak dotrze do Europy a my, jak zwykle, na łańcuchu Wuja Sama będziemy się użalać nad swoim losem. Ta chucpa ze szpiegiem tylko pogorszy sytuację.

 14. Nie jest prawdą, że z Chin przychodzą jedynie szajsowate towary. Był taki czas ale gdy ludkowie na świecie przestali kupować te wyroby, Chińczycy wzięli się w garść i starają się produkować wyroby równe innym markom światowym. Po prostu zauważyli, że maleje ich sprzedaż. Obecnie większość ich wyrobów nie odbiega jakością od ogólnie przyjętych standardów.

 15. czyli wg. autora powinniśmy odpuścić i nie narażać się chińczykom. Czy takie samo zdanie autor będzie miał w przypadku szpiegostwa na rzecz rosji, USA, niemiec, Iranu czy kuźwa nawet Zimbabwe ?

 16. Jeszce Jamajka nie grozi Polsce !!!!!!!!!!!!!!! Jeżeli będziemi mieli w Polsce takich zeszmaconych podnóżków jak ci co piszą komentarze to niedługo zagrozi im stado wróbli i jak była premierka będą się chować pod stołem w kuchni !!!!!!!!!!!!!

 17. Za szpiegostwo (zdrada kraju) dawać im dożywocie, zabierać majątki, zgnoić ich do zera. Posadzą kilku i reszta pomyśli. To samo ze złodziejstwem jak za kradzież 1 tys zł jest nawet 2 lata kary to za 1 mln powinno być conajmniej 20lat. Gdzie jest ta sprawiedliwość? I prawo…

 18. Zóltki to niech sobie pogrozą palcem w misce ryżu. Ale sie zmartwień ze nie powali mnie smród chińskiego szajsu po wejściu do marketu.

Comments are closed.