Putin: „albo ze mną, albo z Polakami”. Salvini pomiędzy Scyllą a Charybdą

Spotkanie Matteo Salviniego z Jarosławem Kaczyńskim. Foto: twitter/Beata Mazurek
Spotkanie Matteo Salviniego z Jarosławem Kaczyńskim. Foto: twitter/Beata Mazurek

Lider włoskiej Ligi i MSW Matteo Salvini odbył swoją podróż do Polski. Było sporo kurtuazji, a Salvini przypominał, że „rząd PiS cieszy się zaufaniem obywateli”, on zaś „czuje się znakomicie, siedząc przy jednym stole z Jarosławem Kaczyńskim”. Zapewne jedna włoski wicepremier nie przypuszczał, że oznacza to znalezienie się pomiędzy Scyllą z Harybdą. Teraz musi podobno wybierać. Dziennik „Corriere della Sera” twierdzi, że prezydent Rosji Władimir Putin postawił mu ultimatum: „albo ze mną, albo z Polakami”.

Tak to już jest, że duża część zachodniej prawicy upatruje w Rosji Putina naturalnego sojusznika przeciw euro-entuzjastycznym „postępowcom” i nabiera się na pewne konserwatywne, religijne, czy narodowe gesty rosyjskiego prezydenta. Z drugiej strony rośnie konflikt w UE pomiędzy federalistycznymi pomysłami rodzącymi się na osi Berlin-Paryż, a tzw. populistami, czyli zyskującymi na społecznej popularności zwolennikami współpracy europejskiej na poziomie narodowym z zachowaniem większej suwerenności państw. Dominację euro-federalistów osłabił mocno wybór na prezydenta USA Donalda Trumpa i zmiana relacji atlantyckich, w których Francja i Niemcy przestały być głównymi partnerami europejskimi Waszyngtonu. Zrobiło się więc ciekawie….

Austria, Włochy, brexit, bunt „żółtych kamizelek” we Francji, AfD w Niemczech, to tylko część tego zjawiska. Pomimo wielu różnic, naturalnym sojusznikiem dla pewnej zmiany układu sil w UE mogą być też państwa naszej części Europy. O ile jednak na drogę takiej współpracy dość łatwo weszły Węgry, to w przypadku Polski podstawową przeszkodą jest właśnie prorosyjskie nastawienie wielu prawicowych polityków Zachodu. Dlatego też wielu zastanawia się, czy powstanie dużej koalicji opozycyjnej wobec idei Macrona i Merkel przed wyborami do PE po prostu się uda.

W taką możliwość zdaje się mocno wątpić np. szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wywodzący się z opozycyjnej we Włoszech partii Forza Italia. Stwierdził on, że w Europie nie tylko „nie istnieje front suwerenistyczny”, Lae też „spotkanie (Salviniego) w Polsce nie poszło najlepiej”. Jego zdaniem zaważył fakt, iż „PiS jest ugrupowaniem antyrosyjskim”. Wg Tajaniego partie odwołujące się do suwerenności swoich krajów w ramach UE „nie mają żadnej możliwości, by wpłynąć na życie następnego Parlamentu Europejskiego”, bo „już dziś są podzielone”.

9 KOMENTARZE

 1. „w przypadku Polski podstawową przeszkodą jest właśnie prorosyjskie nastawienie wielu prawicowych polityków Zachodu” – Nie. W przypadku Polski przeszkodą jest nastawienie Kaczyńskiego i jego świty – chorobliwie antyrosyjskie, służalczo probanderowskie i niewolniczo prożydowskie.

  • No racją, ale jak tuman sobie wbił do głowy, że wojna z Rosją jest stanem normalnym i pożądanym, to jak mu wytłumaczysz? Teraz „prorosyjski” znaczy tylko tyle co nie chcący wojny z Rosją.

   • Gorzej jeśli tuman wbił sobie do głowy, że cokolwiek się zrobi, co nie jest w smak ruskim, choćby tylko hipotetycznie, jest od razu dążeniem do wojny.

  • Ale co od niego chcesz jeśli on (jak gadają) z Odessy… swoim politykuje nadzwyczaj sprawnie.

 2. Lewackie oczka błagające o rozum
  dedykuję Mokotowi z nczas.com

  Jeśli przypuszczasz, że wszystko widziałeś
  I już Cię nic nie zaskoczy,
  Znaczy, że Kaśki Nosowskiej nie znałeś
  I nie spojrzałeś jej w oczy!

  Kaśka po prostu śpiewa tak jak umie;
  Kamerze swej nie umyka…
  Adopcję czyni w rozumu dark roomie;
  Duchową adopcję dzika!

  Lewackie oczka błagają o rozum,
  Jak śmieć o parytet złota.
  Zaplemnij Kaśkę! Plemniki Twe, zrozum,
  To mądrość jej… Nie bądź ciota!

  https:
  //nczas.com/2019/01/12/szalenstwo-trwa-margaret-i-nosowska-spiewaja-w-obronie-dzikow-wykonaj-misje-podpisz-petycje-video/comment-page-1/#comment-935189

 3. Z PiS nie ma co się zadawać to banda marionetkowych Chazarów są pro unijni bo kasa, ciepłe posady
  sam Kalkstein / Kaczyński chciał armii unijnej
  Powinni olać UE kołchoz wartości unijne typu zakaz stosowania kary śmierci …
  a nie tracić czas na PiS

Comments are closed.