ZUS przyznaje: jesteśmy bankrutem! Będziemy dokładać gigantyczne pieniądze do emerytur każdego roku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych/fot. PAP
Zakład Ubezpieczeń Społecznych/fot. PAP

To może być rzeczywiście historyczna chwila. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał, że jest niewypłacalny i to w oficjalnych analizach!

W raporcie czytamy między innymi o tym, że od 1 stycznia 1999 system emerytalny miał „zasypywane niedobory”. Mówiąc wprost, szefostwo przyznało, że już na samym początku ZUS musiał być ratowany przez państwo kolejnymi miliardami.

Jak wskazują eksperci, za 5 lat emerytury Polaków kosztować będą blisko 19,6 miliarda złotych. To tyle, ile dziś wynosi koszt całego programu 500+. W najbardziej pesymistycznym wariancie z budżetu państwa, czyli kieszeni obywateli do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafić będzie musiało 77 miliardów złotych.

Dopiero teraz, pod koniec 2018 roku eksperci z ZUS przyznają, że taki sposób finansowania emerytur jest nieopłacalny. Nie trzeba być wielkim matematykiem, aby policzyć, że w roku 2023 – 1 milion osób pracujących (uwaga, nie każdy odprowadza pełne składki ZUS), nie będzie w stanie utrzymać 479 tysięcy emerytów.

Skąd taki nagły wzrost? Otóż rosnąca liczba emerytów wiąże się z wyżem demograficznym, który obserwowany był po II Wojnie Światowej. Końcówka lat 40. i początek 50. to zdecydowany wzrost urodzeń. Przypomnijmy, prawo PRL nakazywało obywatelom pracę, a w skutek tego również obiecywało emeryturę.

Kolejnym problemem, jest również wiek emerytalny. Chcąc nie chcąc, przepisy wprowadzane przez Platformę Obywatelską i PSL „odsuwały” problem zwiększenia kosztów ZUS o kilka lat. Rząd Prawa i Sprawiedliwości cofnął jednak te decyzje, a w związku z tym kolejne tysiące obywateli zgłosiło się po należne im emerytury.

Jaki jest sposób ZUS na „załatwienie” sprawy? Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że pieniądze „znajdą się” w budżecie, czyli w naszych kieszeniach. Łatanie dziury w ZUS nie może jednak trwać w nieskończoność, co oznacza, że w końcu będziemy musieli się zmierzyć z problemem, który przez odsuwanie sprawy w czasie będzie jedynie poważniejszy.

Źródło: Money.pl / NCzas.com

64 KOMENTARZE

 1. Zlikwidować 500+ dla patologii i emerytury dla tych które całe życie nie pracowały wychowaly czwórkę bachorow a teraz z naszych składek ciężko zarobionych te nieroby dostaną emerytury. Skandal!!!

  • Niech ukrucą te emerytury tym pseudo zasłużonym, a nie tym co ciężko pracowali wiele lat. A po za tym nie zgadzam się z wypowiedzią wyżej, ludzie wychowujący więcej niż 2 dzieci, a zwłaszcza kobiety które nie idą do pracy robić pseudo kariery powinni mieć emeryturę bo to też jest praca. Tylko inni idioci z wypranym mózgiem przez PO nie zauważają tego

   • Harry, urodziłam 3 dzieci i cały czas pracowałam – żłobki, przedszkola. Wg twojego toku myślenia ja i inne pracujące kobiety powinny dostać 2 emerytury – bo praca na 2 etatach – w pracy i w domu. Człowieku przestań bredzić, baby które siedziały w domu nie powinny dostać grosza emerytury, wg ciebie lepiej są wychowane dzieci mamuś które siedzą w domu i podcierają tyłki dorosłym dzieciom ? Moje dzieci skończyły studia pracując , bo takie miały wzorce, a nie wyciągają łapy po socjal. Polski nie stać na 500+ i opłacać baby które przesiadują na placach zabaw lub mieszają całe dnie w garach.

  • Urodziłam czworo dzieci i prcowałam.Moje dzieci też uczciwie pracują i nie są bachorami. Więc wara od uczciwych ludzi.

  • Zlikwidować molochy oddziałów ZUS ,w dobie komputerów wystarczy jeden,tak jest w Anglii i pieniądze się znajdą

  • ? 100%racji, niech policzą ile pożera sam ZUS i ich niewydajność pracy, jakim cudem wypracowują sobie premie i 13-tki?

 2. Czyżby zabrakło kasy w ZUS na emerytury hmmm… Ciekawe gdzie są wydawane składki osób które zmarły przed emerytura i wcześnie zmarłych emerytow… Może za dużo zarabiają w ZUS prezes i inni… Biorą ogromne pensje i premie… Z naszej kasy…!!! Gdzie jest zdrowy system w Polsce… Nie ma.. I nie będzie… Podam przykład – ojciec pracował ciężko i wypracował emeryturę 1280 zł po czym zachorował na raka w ciągu trzech miesięcy zmarł i przez trzy miesiące choroby miał emeryturę… I co dalej… ZUS nie płaci bo nie ma osoby zmarła… A gdzie są przewidywane pieniądze które tyle lat ZUS otrzymywał składki???? Gdzie… Rozplynely się pomiędzy pracownikami ZUS… Chory system i w innych państwach UE jest inaczej tylko w Polsce nie potrafią sobie poradzić… Czas zmienić System ZUS i osoby rządzące… Pozdrawiam

  • przerobiłem identyczną sytuację ojciec po 45 latach pracy poszedł na wymarzoną emeryturę po 3 miesiącach zaczęły się szpitale a po pół roku już go nie było.GDZIE SĄ SKŁADKI ZA 44 LATA I PÓŁ ROKU PRACY PO MOIM OJCU!!!

   • Jak Twój S.P. Ojciez zarabiał w 1985 roku 10 000 zł to znaczy że w dzisiejszej walucie obowiazujacej w Polsce zarabiał JEDEN złotych. I od tego jednego złotego odkładal składkę emerytalna. Taka jest niestety prawda ekonomiczna….

    • tylko że wtedy 10 000 kosztowała gazeta, a zarabiało się miliony na stare pieniądze.

 3. Proste ZUS do likwidacji ,założyć konto odprowadzać od początku pracy tyle co na ZUS i po 65 latach wolna wola niech se każdy zadziała swoim a nie nade nierobów utrzymywać.Wtedy szanowni rolnicy kochana Policja czy wojsko zobaczymy czym porządzą ,rolnicy z 3 miesięcznych składek a reszta patologia po 15 czy po 25 latach już widzę jak się pchają na emeryturę

  • Z tego co wiem to rolnicy policja i wojsko nie mają emerytury z ZUS. Rolnicy maja z KRUS, a policja i wojsko odpowiednio z MSW i MON. W przypadku policji i wojska wcześniejsza emerytura jest formą „benefitu pracowniczego”, który rekompensuje niższą pensje. Jeśli tego by nie było policja i wosjko musiało by płacić normalne składki do ZUSu (lub na to założone konto o którym mówisz), co by pewnie zwiększyło znacznie ich koszt funkcjonowania.

 4. Czas zaorać pislam i na nowo rozpocząć odbudowę Polski. Nie pozwólmy nas zniszczyć.

  • Wejście deche i walnij się w łeb. Jak radzi były prezydent . Może więcej zrozumiesz.

  • czas zaorać cały ten chory system i budować nowy świat, zmiana partii na inną to żadna zmiana.

 5. Tyle składek się płaci, zabrali w białych rękawiczkach nasze pieniądze z ofe, płacą patologii i osobom które siedzą sobie w ciepłym domku 500+ A ja i inne osoby które codziennie pracują, czesto chore , zestresowane chodzą do pracy i pewnie wcześniej zejdą z tego świata A nasze pieniądze dostaną nieroby. W tej Polsce nigdy nie będzie dobrze. Coraz większe koszty utrzymania, droga żywność a o służbie zdrowia już nie wspomnę. Pałace zusu w marmurach a co tam że jest nie wypłacany najwyżej ogłosi upadłość a Polacy że płacili przez całe życie… oj będzie wojna domowa i druga Francja

 6. 500+ ok.dlatych co pracują ale 3000 emerytury po 15 latach pracy to skur…….wo

 7. Opodatkować kościół, księża niech nie mają emerytury z ZUS skoro nie zapłacili ani grosza. Zmniejszyć liczbę pracowników w ZUS , usunąć niepotrzebne oddziału zusu. Założyć każdemu obywatelowi karty do konta, niech te pieniądze pracuja. Pobierać opłatę 5% od każdej wpłaty za prowadzenie konta, za utrzymanie systemu, za opłacenie kilku pracowników i dać obywatelowi kartę w tym wieku którym uważa, że chce odejść na emeryturę. To nie fair że ktoś pracuje 40lat i umiera a rodzina po zmarłym nie zobaczy ani grosza. Kartę z kapitałem powinno się dawać rodzinie. I to jest zdrowy i dobry system nie to co teraz, że kilkadziesiąt tysięcy urzędników trzeba opłacać, kilkadziesiąt prezesow i kierowników, kilkaset oddziałów ZUS prąd, widać, ogrzewanie, środki czystości i inne.

  • Zrobić taki system jak Pan pisze ale po prywatyzacji zus. Niektórzy nie chcą płacić i nie chcą emerytury.

 8. Więcej emerytów górniczych w wieku 45-50 lat, dostających emeryturki od 3000 zł wzwyż liczonych z 3 ostatnich miesięcy pracy, kiedy to „pracują” po 7 dni w tygodniu, by dostać „wincyj”.
  Tacy schorowani, że potem idą do innej kopalni dorabiać do swojej lochej emeryturki.

  Jaki system to uciągnie?

 9. Wystarczy aby państwo przestało zabierać składki ktore idą na ZUS i wtedy ZUS nie będzie wiedział co ma robić z pieniędzmi bo będą mieć taką nadwyżke. Obecnie cała skladka od razu idzie do jednego wora (budżet państwa) z którego potem szumnie państwo oddaje może z 10% tego co zabrało.

  • To nie lepiej sprywatyzować zus? Może niektórzy nie chcą emerytury i nie chcą płacić w ogóle.

 10. Zrównać! zrównać, zrównać, wszystkie emerytury wszystkich tych super zarabiających i tych normalnie zarabiających ustalić jedną stałą stawkę emerytury za którą człowiek może i godnie żyć. Zlikwidować ZUS zmniejszyć stawki płatności ubezpieczenia emerytury powinien przejąć rząd który wypłacał by wszystkim jednakową emeryturę automatycznie znalazłyby się pieniądze w budżecie

 11. zaraz zaraz . Lament nad ZUS-em wielki pomimo , że wpłacane są tam kosmiczne środki a w razie śmierci osobnika te środki znikają . Szkoda , że taka cisza panuje nad KRUS-em .Tam dziura przy niewielkiej liczbie świadczeniobiorców prawie 18-sto miliardowa i rośnie stale . O tym , ze mundurowi nie płaca nic na swoje emeryturki a pobierają świadczenia kosmiczne w wieku 40-50 lat cicho sza . Do tego dodajmy sędziowskie i prokuratorskie himalaje emerytalne no i świadczenia ” koloratkowych ” i dopiero wtedy pogadajmy o emeryturach .

Comments are closed.