Historię polskich ziem trzeba będzie napisać od nowa. Takiego znaleziska na Mazowszu archeolodzy się nie spodziewali

Denary rzymskie odkryte w czasie prac archeologicznych na północnym Mazowszu. Foto: A. Szela
Denary rzymskie odkryte w czasie prac archeologicznych na północnym Mazowszu. Foto: A. Szela

Archeolodzy odkryli najbogatszy pradziejowy grób z terenu Polski na wschód od Wisły. Wewnątrz znajdowały się m.in. fragmenty naczyń z brązu, posrebrzane ostrogi oraz złoty pierścień, dlatego naukowcy nazwali go grobem książęcym. Znalezisko jest ważne, ponieważ archeolodzy bardzo długo uważali, że w pierwszych wiekach naszej ery północna część dzisiejszego woj. mazowieckiego była zupełnie niezamieszkana.

Znaleziska dokonano latem zeszłego roku. Archeolodzy dopiero teraz częściowo je ujawniają z obawy przed rabunkiem. Z tego też względu nie podają dokładnej lokalizacji. Zdradzają tylko, że do odkrycia doszło w północnej części woj. mazowieckiego.

„Odkryty przez nas grób jest najbogatszym pradziejowym pochówkiem odkrytym do tej pory na wschód od Wisły” – uważa dr Andrzej Szela z Instytutu Archeologii UW, który podjął się jego badania. Pochówek pochodzi z przełomu I i II w. n.e.

Mimo że archeolodzy nie byli pierwszymi eksploratorami grobu, udało się w nim odkryć wiele bezcennych zabytków metalowych. Były to fragmenty naczyń z brązu, ostrogi z brązu ze srebrnymi inkrustacjami, metalowa sprzączka do pasa, a nawet złoty pierścień. Ten ostatni był zarezerwowany dla najwyższych grup społecznych – wskazuje badacz.

„W grobie znajdowały się też cztery rogi do picia. Pozostałością po nich są świetnie zachowanie okucia z brązu. Dwa z nich zwieńczone były w formie byczych główek. To absolutny unikat!” – podkreśla naukowiec.

Dodaje, że tylko osoba naprawdę bogata mogła sobie pozwolić na taki ekwipunek do picia, bo najczęściej korzystano z prostych glinianych kubków – te były w powszechnym użyciu.

Do naszych czasów nie zachował się szkielet. Ale po wielkości komory grobowej – miała 4 m długości i 2 m szerokości – archeolodzy domyślają się, że grobie złożono ciało, a nie prochy w urnie, co było najczęstszą praktyką w tym czasie.

„Tak bogate groby z pierwszych wieków naszej ery są również rzadkie po zachodniej stronie Wisły. Znamy ich co najwyżej kilka” – opowiada archeolog.

Zdaniem Szeli grób został wyrabowany w okresie nowożytnym, najprawdopodobniej w XX w. Świadczy o tym przemieszanie zabytków w komorze grobowej. Poza tym brakowało naczyń ceramicznych, które z reguły w tego typu pochówkach są znajdowane. Natomiast zniszczone naczynia brązowe nosiły ślady całkiem świeżych rys i spękań.

Kto był pochowany grobie? Odkrywca uważa, że musiał być to przywódca lokalnej społeczności. „Tylko osoba majętna mogła sobie pozwolić na tak bogate wyposażenie grobowe. Część z przedmiotów mogła być sprowadzona z dalszych regionów, w tym z samego Rzymu” – dodaje naukowiec.

Naukowiec prowadził prace wspólnie z grupą pasjonatów – poszukiwaczami z całej Polski, korzystającymi z wykrywaczy metali. Ci działali w pełnym porozumieniu i we współpracy z archeologiem, dlatego metodyka ich pracy była zgodna ze standardami naukowymi.

Stanowisko, na którym dokonano odkrycia, było znane archeologom wcześniej. Już kilkadziesiąt lat temu niedaleko znaleziono inne pradziejowe pochówki z tego samego okresu. Teraz badacze trafili tam z powrotem, bo stanowisku archeologicznemu grozi zniszczenie na skutek działalności człowieka.

Na pobliskiej pradziejowej osadzie (obecnie to pole uprawne), położonej kilkaset metrów od grobu książęcego, archeolodzy natknęli się również w zeszłym roku na ponad 30 srebrnych monet rzymskich – denarów.

„Były rozwleczone na większej powierzchni, ale nie mamy wątpliwości, że były złożone w jednym miejscu, w jednym pojemniku. Najprawdopodobniej schowano je w związku z jakimś zagrożeniem, być może najazdem” – uważa Szela. Są wśród nich monety z wizerunkami takich cesarzy rzymskich jak: Hadrian, Marek Aureliusz czy Kommodus.

Archeolodzy bardzo długo uważali, że w pierwszych wiekach naszej ery północna część dzisiejszego woj. mazowieckiego była zupełnie niezamieszkana – przypomina Szela. Był to bowiem teren pogranicza dwóch ludów – związku lugijskiego i Gotów. Jednak dzięki wykopaliskom prowadzonym w ostatniej dekadzie okazało się, że nie jest to prawda.

Do tej pory udało się odkryć w tym regionie kilka olbrzymich, wielohektarowych osad i kilka cmentarzysk. (PAP)

19 KOMENTARZE

 1. Oj, bardzo to na rękę nowoczesnej Europie, a także niektórym Polakom, którzy najchętniej uważaliby, że w Polsce od zawsze mieszkali tylko ludzie pierwotni.

 2. Takich grobow jest w Polsce stki a moze i tysiace, ale dopuki co jest w ziemi to jest panstwa nigdy sie o nich nie dowiemy. A wystarczyloby uczciwie zaplacic 20% znaleznego i mielibysmy wiecej skarbow i zabytkow niz Wchochy czy Grecja.

 3. nic nie trzeba pisac na nowo
  trzeba tylko wywalic do smietnika wszystkie kity katolickie i zaborcow, i po prostu znowu powiedziec to, co przed zaborami widzial kazdy !! i co jest na kazdym poczcie krolow Polski z czasow I RP
  historia Polski nie tylko nie zaczela sie w X wieku, ale tak samo jak w reszcie Europy wczesne sredniowiecze bylo w Polsce czasem upadku cywilizacji, ktora byla wczesniej
  troche wypadaloby chocby poczytac o wydobyciu bursztynu z Bałtyku i trasach jego transportu, czysta logika pokazuje ze na tej calej okolicy musiala istniec bardzo bogata kultura
  EOT
  bo dzieci KrK beda znow grzec japy…

 4. Czy NASZĄ historię na NASZYCH ziemiach trzeba będzie napisać od nowa? Myślę, że wystarczy tylko odkłamać i udostępnić wszystkim prawdę. Nasza historia jest napisana i naznaczona krwią naszych przodków przy obronie naszych, wystarczy odkłamać, wydobyć na światło dzienne to co jest ukryte w zazdrosnych narodach i napisać starą prawdę o nas… No i cóż teraz eskimoski narodzie handlowy i inni zazdrośnicy poczniecie!? Którzy nam przez lata wmawialiście pochodzenie azjatyckie, sami je mając…Cóż teraz poczniecie? Prawdy nie zakłamiecie. Bierz swoje pogańskie ogniki, szybę wstawioną przy udziale „celebrytów” itd. i ciąg na ziemie swoich przodków…Ale znowu chyba będziesz miał problem z lokalizacją tych ziem…Nie potrafiłeś obronić, bo i ci się nie chciało więc przyczepiłeś się do wszystkich jak goovno do okrętu i tylko twój jazgot i podjudzanie słychać…Płyniemy! Niech każdy płynie do siebie i na swój ląd!…My jesteśmy u siebie i na swoim lądzie. Zawsze byliśmy!…

  • Może znów owym eskimosom się morze jakie rozstąpi na drogę – i oby się „zstąpiło” zanim przez nie przejdą. Dosyć zbrodni, skur.wysyństwa i obłudnego pasożytowania. Won.

  • folksdojcze z poko spoko będą rozgoryczeni. Jak to, przecież tu jest wszystko odwiecznie niemieckie.

 5. Bitwa pod Cedynią była w 972 a wedle tej historii, co nas uczyli , Polska powstała 6 lat wcześniej. Niemcy zaś byli spadkobiercami Imperium Rzymskiego. Jaka w tym logika, nawet, już o prawdzie nie wspominając? Woje z lasu, co to barowali się z misiami, po 6 latach swojego państwa, pokonali tysiacletnich Niemców..? Od razu widać, że ci historycy, sporo ich jest z ZNP, kitują! Nawet o tym nie wiedzą..

  • Widocznie byli lepszymi wojownikami. Gallowie też potrafili się długo opierać rzymskiej ekspansji i nie chodzi o komiksy. Cezar wynalazł na nich niespodziewanie sposób, łącznie z rozbijaniem rodzin i podburzaniem kobiet, co brzmi bardzo nowożytnie i znajomo.

  • W Arkonie na RUGII byla starozytna cywilizacja. Przeszla z Arkaimu znad wolgi. Byly tam obserwatoria astronomiczne, pismo, leczono ludzi ziolami i slowami, uprawiali wiele roslin, znali magnetyzm i budowe WSZECHSWIATA, itd.

  • Pod SURAZEM przed II WS odkryto tysiace cennych znalezisk : groty, miecze, naczynia, siekiery, itp.
   Gdzie to jest ?
   Poszukajcie o znaleziskach pod Surazem !
   aha, posluchajcie na YT 10 000 lat panstwa polskiego !

 6. Dawniej ludy też upadały – każdy miał widocznie jakiegoś „Bolka” w swych szeregach.

  • No wlasnie. Wielkie cywilizacje upadaly przez zdrady !!!
   Np. poczytajcie o KAHINI, wielkiej poteznej krolowej, ktora opierala sie najazdom Arabow!

 7. W I wieku to byly dymarki epoka brazu byla troche wczrsniej ktos tu wstawia kit Chyba chodzi o to ze chca wmowic ze tu byla Polin

 8. Nic nie trzeba pisać na nowo. Wystarczy tylko się DOUCZYĆ! Poczytać wreszcie jakieś książki pisane przez historyków – nawet popularnonaukowe wystarczą. Przecież już Geograf Bawarski wspomina cały szereg plemion z terenów dzisiejszej Polski. Historycy wiedzą o tym od zawsze – więc niech komentujący przestaną walczyć z własnymi wyobrażeniami o historii tylko niech się wreszcie trochę jej poduczą jak zamierzają zabierać głos.

 9. Te monety to mogli podłożyć aby było że to była cywilizacja rzymska. Dlatego takie tłumaczenie z tymi monetami.

 10. Te monety najnormalniej mogły się tam znaleźć z przyczyn tak prozaicznych jak np handel , który z pewnością miał miejsce szlak bursztynowy przechodził przez granice naszego państwa a bursztyn był bardzo ceniony

Comments are closed.