Rosja – kraj czwartego świata. Dziesiątki milionów Rosjan chodzą do toalety „za chałupę”. Z ciepłą wodą jest jeszcze gorzej. „Na prowincji zwykły człowiek jest nikim”

Władimir Putin i wychodek. Foto: PAP/ITAR-TASS/pixabay
Władimir Putin i wychodek. Foto: PAP/ITAR-TASS/pixabay

Rosjanie się chwalą, że przeprowadzili udane próby z supersonicznym pociskiem o prędkości 27 macha (27 razy szybciej prędkości dźwięku), ale jednocześnie 3200 szkół w Rosji nie ma cywilizowanych toalet w budynkach. Także około 35 milionów Rosjan chodzi do WC „za chałupę”.

Jeden z rosyjskich blogerów olbrzymie tereny, na których żyją ci ludzie, nazwał czwartą Rosją.

W szkołach bez toalet jednym ze sposobów jest postawienie wiadra w kącie klasy i wydzielenie miejsce, gdzie organizuje się „wychodek”.

Przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko powiedziała w listopadzie o braku WC w trzech tysiącach szkół, stwierdzając, że to hańba dla Rosji. Media niezależne przypomniały, że w sierpniu, jeszcze przed początkiem roku szkolnego, premier Dmitrij Miedwiediew zapewnił, że problem zostanie rozwiązany w ciągu półrocza.

Jak podaje Radio Swoboda, Jakucja w latach 2008-2017 w ogóle nie inwestowała w program budowy ocieplanych szkolnych toalet. Co dziesiąty uczeń musi korzystać tam z nieogrzewanego WC na dworze.

– To jest niezmiernie groźne dla ich zdrowia oraz psychiki i może mieć długofalowe konsekwencje – mówią rosyjscy naukowcy. Jakucja to kraj, w którym zimą temperatury minus 60 stopni nie są rzadkością.

W Rosji, według raportu z 2012 r., co czwarta rodzina, to jest 35 milionów Rosjan, żyje w domach czy mieszkaniach, w których toalety znajdują się na zewnątrz. Co trzeci dom pozostawał bez gorącej wody (szacowano, że to 47 mln Rosjan), 29 mln Rosjan nie miało nawet zimnej wody, a 22 mln – ogrzewania.

Według danych Rosstanu z 2017 r. sytuacja w ciągu tych 5 lat niewiele się poprawiła. Bez łazienki i prysznica w domu musi obyć się 30 procent mieszkań i domów, 31 procent nie ma gorącej wody, a 33 procent nie ma dostępu do gazu. W 22 procent zasobów mieszkaniowych nie ma kanalizacji, a w 14 – w ogóle brak ogrzewania. W przypadku 18 procent nie ma wodociągów.

Rosyjski bloger Oleg Borowski, który nazwał rosyjskie prowincje „czwartą Rosją”.

– „Na prowincji zwykły człowiek jest nikim. A wysiłki, by cokolwiek osiągnąć, często kończą się dla niego wielkimi problemami. W najlepszym razie niczego nie osiągnie, w najgorszym ryzykuje wolność czy życie”. Tam historie z prowincjonalnych szpitali mrożą krew w żyłach.

Borowski uważa, że są cztery Rosje – metropolia, czyli Moskwa i St. Petersburg, prowincje (obwód moskiewski), peryferie (obwody wokół obwodu moskiewskiego) oraz kolonie (czwarta Rosja) – czyli wszystko, co pozostało. Według blogera to może grozić dezintegracją Rosji, jako że wszystko „co żyje” koncentruje się w promieniu około 200 km od Moskwy.

Źródło: Polskie Radio24.pl

54 KOMENTARZE

 1. Polska ,kraj PIERWSZEJ PREDKOŚCI !
  …w którym nadal brakuje 1.5 miliona mieszkań,a standard TYCH które są sytułuje Czeciąerpe gdzieś pomiędzy Rumunią a Łotwą.

   • Ty ch…u pi…y!
    Łysa pało pod szesdziesiatkę , zboku ,co to myśli że go w dupę walą gdy się do niego zwracają jak do baby…

     • Syf Rassija wygląda jak kraj 3-go świata, czyli jak swój poprzednik Związek Sowiecki, gdzie bieda, głupota, pijaństwo i terror królują a mimo tego, że syf aż piszczy to pompuje się wyścig zbrojeń i co chwilę testuje nowe rakiety spędzając sen z powiek cywilizowanym narodom.

 2. Wielka szkoda, że żaden papież nie poświęcił Rosji Matce Bożej jak o to prosiła w Fatimie. Dlatego Rosja dalej rozsiewa błędy po świecie.

   • Moim zdaniem to ludzie z bardzo słabą psychiką, nie dają rady 8 muszą podpiąć się pod coś wielkiego, bóg jest idealny, nikt go nie widział, nikt nie powie ze go ńie ma bo to tylko wiara a jak nie wierzysz nie jesteś nasz a my wierzący jesteśmy lepsi bo wybrańcy.

 3. W Rosji jest prawdziwy, wolnorynkowy kapitalizm. Miliony Zachodnich Europejczyków każdego roku całymi rodzinami uciekają do Rosji spod zachodnioeuropejskiego socjalizmu i nędzy.

  • 107 miejsce Rosji w Rankingu Wolności Gospodarczej nie potwierdza twoich wypocin.

  • Coś ci się sowiecie popier.. Kto poza Chińczykami chce tam jechać. Tylko łagiernicy. Tylko że to już przeszłość kacapie. Chińczycy wam wreszcie Syberię zabiorą i będziecie im buty czyścić jak wam pozwolą

  • Nie ma i Korwin nigdy tego nie powie, chociaż porównując podatki chociażby to Korwin ma rację, a raczej fakty mówią same za siebie bez oczywistych stwierdzeń Korwina. Mimo, że jesteś tylko obrzydliwym chamem wylewającym tu nienawistne frustracje, to odpowiadam grzecznie. Nie wina podatku liniowego w Rosji, że Polska jest krajem gospodarczo głupim i marnotrawnym.

   • Gdy myślisz o swoim Korwinie, dostajesz wzwodu?

  • Wizyta u psychiatry w trybie natychmiastowym kolego:)!Taka dobra rada;)!

   • pies iebał w doopę ciebie i twoje dobre rady.

  • Światły Europejsie – połknij spermę swego „partnera” , zeżryj swiecącą „wędlinę” z calą tablicą Mendelejewa a przy okazji odstaw mamusię do Centrum Eutanazji „Pod Tęczowym Misiem”…
   I nie wtrącaj się gdy dorośli rozmawiają , kołku sowiecki.
   Meeee !

 4. ja tak zeby bylo, w naszych miastach OBECNIE 2019 rok, centrum starowek i SUCHE ubikacje na balkonach!!!!! w bardzo duzych przypadkach brak lazienek! o czym to szczucie? kazdy zyje jak chce a tu widze szczucie polityczne 100%, zenujace i na koniec rosyjskie spoleczenstwo jest nam bardziej bliskie i zblizone tradycjami i mentalnie jak gowno z zachodniej uni lewackiej

 5. Panu WT to chyba płacą za regularne szczucie na Rosję? Skoro Rosja to kraj IV Świata to należałoby zdefiniować kryteria tego. I zapewniam: jakby je nie definiować, Polska wypadnie gorzej. Nie tylko pod względem innowacyjności gospodarki, nie tylko pod względem rankingu uniwersytetów, nie tylko pod względem czasu czekania do lekarza specjalisty, ale również pod względem procenta ludności mieszkającej na wsi. W Polsce procentowo jest dużo więcej „wieśniaków” i oni też równie często mają „wygódki” nieogrzewane… Ponadto wspomina, że to JAKUCJA: „przykro” mi, że Rosja to nie USA i Rosjanie nie wymordowali tubylczej ludności jak Amerykanie Indian, tylko Rosjanie pozwalają im żyć jak chcą, m.in. w jurtach, gdzie oczywiście instalacji sanitarnych nie ma. Przypuszczam, że Eskimosom na Alasce USA też ogrzewanych kibelków w igloo nie buduje… :-P

  • BRAWO!WYGRAŁEŚ KONKURS NA NA NAJWIĘKSZGO IDIOTĘ!W ramach nagrody,możesz spakować walizki I śmiało z podniesionym czołem zasuwać na Syberię:)!ŻYCZĘ POWODZENIA;)!

  • Ale jak porównujesz to nie porównuj proszę Moskwy z Pcimiem Dolnym, tylko całą Rosję z całą polską. Pierwsze z brzegu, porównaj wyposażenie strażaków i służb medycznych, wyszkolenie ratowników do udzielania pomocy poszkodowanym, np strażaka czy policjanta u nas i tam, jak już dostrże do ciebie jak jest to moźe zrozumiesz jaka głupotę napisałeś.

 6. Indianie to byli ludozercy, kanibalisci? Bardzo okrutni? Wiec, dobrze sie stalo ze czesc z nich zostala utylizowana! Pozostalych przy zyciu ucywilizowano i tyle w temacie

  • Dlatego wymordowanie rdzennej indiańskiej ludności jest czczone w USA jako Dzień Niepodległości.

   • Czesc wymordowano ale w wiekszosci to jeden indianil zjadal drugiego indianina! Ok?

 7. Niech każdy najpierw zobaczy belkę w swoim oku a później niech się zastanawia nad źdźbłem u innych… Rosja to wielki kraj złożony z różnych narodów i ich tradycjami plemiennymi. Co dla Moskwiczanina z dziada pradziada jest zrozumiałe, nie musi być koniecznie dla Chantów, Mansów czy innych plemion syberyjskich i odwrotnie. I to ta sama Rosja…Wielki kraj, myślę że ciekawy i tak do końca nie poznany…Nie sposób tego ogarnąć ot tak sobie na życzenie własnych myśli a cóż dopiero zapanować…
  W Europie są o wiele mniejsze kraje z o wiele mniejszą liczbą ludności i też się nie potrafią ogarnąć. Niekiedy bardziej od Rosji. USA niby taki cywilizowany kraj i demokratyczny a ile ludzi mieszka w byle przyczepach na obrzeżach miasta lub w kartonowych pudłach? Bardzo wielu, zbyt wielu…Rosja jest suwerennym krajem i sobie poradzi jak nikt jej nie będzie przeszkadzał. Niech „troskliwi” o Rosję zajmą się naszym odwiecznym wrogiem, który został do Europy wpuszczony wbrew każdemu prawu i logice i który to wróg coraz bardziej się panoszy, jakby był u siebie. To jest zadanie dla wszystkich „troskliwych” a nie wpieprzanie swoich długich kinoli do suwerennego kraju z bogatą historią, kulturą etc. Może i Rosjanie mają tzw. sławojki ale na swoim terenie i są u siebie. A obcy do Europy jakie „sławojki” i „kulturę” ze swoimi zwłokami przywlekli to mamy okazję co rusz się przekonać każdego dnia. Wczoraj ten „kulturalny” z Afganistanu czy innej dziczolandii kolejną osobę z naszego kraju i lądu zaatakował. Tym się martwcie!

  • Rosja ma do tej pory mongolskie standardy rządzenia. Bliżej im do Genghis Khana niż do Europy.

   • Na ulicach Los Angeles chodząc po chodnikach trzeba uważać by nie wdepnąć w ludzkie odchody a pod stopami chrzęszczą igły i strzykawki. 14% mieszkańców tego miasta jest bezdomna! I nie są to nielegalni imigranci jak w Moskwie (co 5. mieszkaniec Moskwy to nielegalny imigrant!) tylko obywatele USA… Bliżej Moskwie do Europy niż Los Angeles do cywilizowanego miasta! I żenada, że „Polskie” Radio powołuje się na amerykańskie „Radio Erewań” czyli Wolną Europę – statutową rozgłośnie CIA. :-)))))))))))))))))

  • Popieram:)!Choć z drugiej strony….Zaufać mateczce Rossiji?Dobry żart:)!Historia mówi sama za siebie;)!

 8. W NORWEGII SUPER POPULARNE SA TOALETY EKO CZYLI WYCHODKI GDZIE ODCHODY ROZKLADAJA DZOWNICE

 9. podoba mi się zdjęcie, a właściwie dwa obok siebie; powinno być jednak odwrotnie – po lewej „łazienka”, a po prawej zbliżenie na gościa z niej korzystającego; to może być hit do tegorocznej nagrody Word Press; trzeba zgłosić do nominacji już teraz, bo za 11 m-cy zapomnim;

  • zamiast Putina powinna byc miedzykontynentalna rakieta balistyczna albo satelita

   • a może i tak – najnowszy model „łazienki” i najnowocześniejszy wóz asenizacyjny do niej;

 10. Dzięki temu ludzie tam są twardzi a nie jak te cioty z zachodu, które wpadają w depresję jak się smartfon zepsuje.

 11. wiedza nie wchodzi do glowy przez ciepla wode i gliniany kibel, obrali sobie inne cele, by cywilizacyjnie wznies sie ponad pierwsza poprzeczke. Cieplo rozmiekcza cialo i umysl, a dlugie przesiadywanie w cieplym kublu doprowadza do rozmnozenia hemoroidow, co jest dolegliwoscia na zachodzie usytuowana na 4 pozycji.

 12. tymczasem SBckie pasożyty w Monaco żyją sobie w najlepsze.

  nie rozumiem wojska w Rosji. zero honoru. na ich miejscu powystrzelałbym całe to FSB do ostatniego żyda, a Putina jeszcze trochę symbolicznie dla przykładu pomaltretował.

  ten system nie działa. jest to hańba dla ludzkości. oni są jeszcze gorsi niż USA, a już na pewno nie lepsi. jedno wielkie zoo.

 13. Tak życzliwych i serdecznych ludzi jak na rosyjskiej prowincji nigdzie na świecie nie znajdziecie.Sobie zawsze pomagają i Ciebie nigdy nie zostawią bez pomocy.Polecam serię filmów na Youtube pt.”Autostopem na Kołymę”

 14. Typowo propagandowy artykuł napisany zapewne przez chama z miasta,dla którego bardziej cywilizowanym człowiekiem jest ten co sra w porcelanę,a nie ten który np.przeczytał więcej książek w życiu.

  • Jak tu przeczytać książkę, gdy brak światła, a do najbliższej biblioteki 100 km przez zaspy i mróz -40°C („u nas jest tylko 10 miesięcy zimy, a reszta to ciągle lato i lato…”)?

 15. Stacja benzynowa przebrana za państwo, bojary z rakietami z fsb i gru i swołocz na krawędzi egzystencji pędzona w mundurach do mordowania innych. 33% bez gazu w kraju pełnym gazu, chyba tego samogonowego. Uczą innych cywilizacji…

 16. Co dziesiąty uczeń, co czwarta rodzina, co trzeci dom… To bardzo źle świadczy o Rosji, więc teraz pomyślmy pozytywnie. Co w odróżnieniu od Europy jest w prawie każdym domu w Rosji? PLUSKWY! Szto eta? Eto kłopy. Niczewo, prywyknietie.

 17. Cytujeci artykol jakiegos wrogo nastawionego do Rosji ztdolewaka i bardzo duzo tracicie
  jesli ma to byc niezalazny portal. Napiszcie i pokazcoie biede i patologie w USA gdzie 26%
  spoleczenstwa jest kartach zywnosciowych jako skrajna biedota. Tysiace namiotow pod wiaduktami
  wielkich miast i wszechobecni zebracy. JA TO WIDZE NA CODZIEN.

 18. WYNIKA TO WYŁĄCZNIE Z KULTURY NARODU- KUPA PRÓŻNIACTWA. TAK IM DOBRZE I INACZEJ NIE UMIEJĄ.

Comments are closed.