Gdański sąd aresztował tymczasowo zabójcę Adamowicza. Grozi mu nawet dożywocie

Stefan W.,. Foto: yt, fb
Stefan W.,. Foto: yt, fb

Gdański sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu Stefana W., sprawcy śmiertelnego zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wcześniej mężczyźnie postawiono zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie.

O decyzji gdańskiego sądu poinformowała w poniedziałek wieczorem prok. Grażyna Wawryniuk rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, prowadzącej śledztwo w sprawie zabójstwa gdańskiego polityka i samorządowca.

Wawryniuk wyjaśniła, że wniosek uzasadniony był wysoką karą grożącą Stefanowi W. oraz obawą matactwa z jego strony wynikającą m.in. z faktu, że po usłyszeniu zarzutu, 27-letni Stefan W. nie przyznał się do popełnienia czynu, o który jest podejrzany.

Wniosek o tymczasowe aresztowanie Stefana W. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała w poniedziałek po południu, tuż po postawieniu mężczyźnie zarzutu zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Za popełnienie takiego czynu kodeks karny przewiduje karę co najmniej 12 lat więzienia, 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocie.

Wawryniuk informowała wcześniej media, że podejrzany, po tym, jak nie przyznał się do popełnienia zarzucanego przestępstwa, składał wyjaśnienia. – Jeśli chodzi o treść tych wyjaśnień nie będziemy udzielali informacji, one będą wymagały weryfikacji – zastrzegła. Dodała, że „podejmowane są wszelkie czynności mające na celu ustalenie, dlaczego doszło do tego zdarzenia”.

Kwestie dotyczące motywu są przedmiotem wyjaśnień, natomiast w związku z m.in. złożonymi wyjaśnieniami, będziemy weryfikować okoliczności przedstawione przez podejrzanego – zaznaczyła prokurator.

Wawryniuk podkreśliła, że w tej sprawie konieczne będzie poddanie podejrzanego badaniu sądowo-psychiatrycznemu. Wyjaśniła, że prokuratura kontynuuje przesłuchania kolejnych świadków w tej sprawie. – Zostały zabezpieczone sprzęt komputerowy, telefony: one wymagają poddania oględzinom, badaniom. To wszystko jest jeszcze do wykonania w tej sprawie – poinformowała.

Stefana W. reprezentuje obrońca z urzędu, mec. Damian Konieczny. Po przesłuchaniu poinformował on dziennikarzy, że podejrzany złożył w prokuraturze obszerne wyjaśnienia, „aczkolwiek wyjaśnienia odnoszące się bardziej do jego historii życia, aniżeli do zdarzeń z dnia wczorajszego”. – Odmówił odpowiedzi na pytania dotyczące wczorajszego zdarzenia – powiedział mec. Konieczny, dodając, że przesłuchanie mężczyzny trwało około dwóch i pół godziny.

W niedzielę wieczorem 27-letni Stefan W. podczas finału WOŚP w Gdańsku wtargnął na scenę i zaatakował nożem prezydenta Adamowicza. Jeszcze w nocy samorządowiec przeszedł pięciogodzinną operację. W poniedziałek krótko przed godz. 15 Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku poinformowało, że prezydent Adamowicz zmarł.
Stefan W. był wcześniej karany za napady z bronią w ręku na placówki bankowe. Zatrzymano go w czerwcu 2013 r., a rok później sąd orzekł wobec niego karę 5 lat i 6 miesięcy więzienia.

Stefan W. został skazany jako osoba w pełni władz umysłowych. Według informacji PAP w czasie odbywania kary, na początku 2016 r., spędził około półtora miesiąca na oddziale psychiatrycznym aresztu śledczego. Został przebadany przez psychiatrów. Rozpoznano u niego schizofrenię. Poddano go leczeniu farmakologicznemu. Według lekarzy doszło do remisji choroby, czyli przejściowego ustąpienia lub zahamowania objawów chorobowych. Do końca pobytu w więzieniu, do 8 grudnia 2018 r., Stefan W. był pod stałą medyczną kontrolą.

Źródło: PAP

18 KOMENTARZE

 1. kto na tym najbardziej skorzystal ? DOJCZLAND! Bo teraz polska a bedzie pod specjalna ‚opieka’ brukseli. Za to zostanie oskarzony kaczynski i Pis. jako partia siejaca nienawisc. A takie partie jak ruch narodowy to juz polska psiarnia bedzie tepic na polecenie tuska i lobby zydowskiego w polin

  • żarty
   najbardziej i najwięcej skorzystały chińskie komuchy, bo w ciągu kilku minut całkowicie zniknęła afera szpiegowska, która mogła zmienić totalnie polityke w RP
   do tego chińskie komuchy bez problemu są na takie potrzeby gotowe zabić nie jedną, a tysiące osób

 2. Zrobią z niego polinowego Breivika……

  wszak jest bojownikiem kondominium z kondomem…..

 3. Kto pozwolił i zgłosił imprezę masową jako niemasową?
  Kto wydał zgodę na taką imprezę?
  Kto wydał wyrok 5,5 roku za 4 napady z bronią?
  Kto wypuścił schizo z więzienia?
  Kto zatrudnił ochronę do imprezy?
  Kto bronił sędziów i ich wyrokowania?
  Kto szczuł ludzi?
  Kto oskarża bez dowodów?

 4. gość się położył na scenie poddając się a ma połamany nos, połamaną szczękę, podbite oczy, twarz tak zmasakrowana że aż drgawek dostał i musieli go do szpitala przewozić nie dziwie sie ze kontak z nim jest utrudniony.

 5. Przeciez wstepujac na scene wyrazil sie dosc jasno i dalsze jego zeznania beda sie pokrywac z motywem morderstwa.

Comments are closed.