Kto zastąpi Adamowicza? Na razie jeden z jego wiceprezydentów. Później będą przyspieszone wybory

prezydent gdańsk adamowicz
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Foto: PAP/Adam Warżawa

P.o. prezydenta Gdańska zostanie powołany przez premiera spośród zastępców Pawła Adamowicza – wynika z informacji PAP zbliżonych do rządu.

O śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza poinformował w poniedziałek po południu doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Wojewoda pomorski spotka się z zastępcami prezydenta Gdańska w najbliższym możliwym terminie, aby ustalić, kto spośród zastępców będzie pełnić funkcję p.o. prezydenta Gdańska.

Powołanie pełniącego obowiązki prezydenta ma na celu m.in. zapewnienie organizacji godnego pogrzebu, uroczystości żałobnych, okresu żałoby i „sprawne zarządzanie miastem w tej tragicznej sytuacji”.

Zgodnie z art. 492 kodeksu wyborczego m.in. na skutek śmierci następuje wygaśnięcie mandatu prezydenta miasta.

Wygaśnięcie mandatu m.in. na skutek śmierci stwierdza komisarz wyborczy, w terminie 14 dni od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Postanowienie komisarza wyborczego o wygaśnięciu mandatu prezydenta przesyła się wojewodzie i przewodniczącemu rady gminy.

Natomiast zgodnie z art. 28 ustawy o samorządzie gminnym w przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta przed upływem jego kadencji, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta, pełni osoba wyznaczona przez premiera.

W przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta przed upływem jego kadencji przeprowadza się przedterminowe wybory. Wygaśnięcie mandatu prezydenta jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępcy lub zastępców. (PAP)

13 KOMENTARZE

 1. to bedzie sie dzialo! teraz niemcy,zydzi i lgbt bedzie zadac aby gdansk opowiedzal sie przeciwko nienawisci, islamofobi itd itp wiec jeszcze wiecej mzuulnmanow, zydow,ukraincow i lgbt osiedli sie w gdansku a polskich antysemitow wyywali sie z gdanska.

  • Nowym prezydentem powinien więc zostać niemiec żyd ukrainiec muzułmanin i pedał w jednej osobie. Nawet znam takiego, niejednego.

 2. A kto bandytę wypuścił z paki, jaki to sędzia, z jakiej kasty, a kto jej broni, a kto zabezpieczał i organizował imprezę masową i wydał na nią zgodę?

 3. Facet zabił człowieka nie ze względów politycznych a mimo to platformersi wykorzystują to. Hieny. I jeszcze są przeciwko karze śmierci. To oni są winni! Przywrócić karę śmierci!

 4. Powinno przywrócić się karę śmierci ,niejeden bandyta by się zastanowił przed popełnieniem zbrodni a tak bandyci są bezkarni a społeczństwo musi ponosić tego konsekwencje bandyta trafi do więzienia będzie miał ochronę , wikt i opierunek oraz inne przywileje.

  • No, np w usa gdzie jest kara śmierci jest dużo mniej morderstw!
   A nie czekaj wcale nie, kara śmierci nikogo nie odstrasza, w szczególności chorych psychicznie jak ten morderca.

Comments are closed.