Niemcy komentują zabójstwo Adamowicza i ostrzegają przed kaczyzmem. „Winna prawica”

Paweł Adamowicz. / Foto: PAP
Paweł Adamowicz. / Foto: PAP

W niemieckiej prasie pojawiły się komentarze po zabójstwie prezydenta Gdańska. Komentatorzy zza Odry winą za tragiczną śmierć Pawła Adamowicza obarczają oczywiście prawicę. Ich zdaniem, to ona odpowiada za „klimat agresji”.

„Zamach wywołał oburzenie, także dlatego, że ton dyskusji w i tak już spolaryzowanej polskiej polityce uległ silnemu zaostrzeniu, przede wszystkim przez prawicowe ugrupowania i media, a także przez państwową telewizję. W osobie Adamowicza zamordowano symboliczną postać demokratycznej liberalnej Polski” – stwierdził w „Sueddeutsche Zeitung” warszawski korespondent dziennika Florian Hassel.

Dziennikarz podkreślił, że Adamowicz był „zagorzałym przeciwnikiem” rządu kierowanego przez „prawicowo-populistyczną” partię Prawo i Sprawiedliwość.

„Żal i przerażenie z powodu czynu wyrażają przedstawiciele wszystkich politycznych obozów, jednak takie deklaracje nie są w stanie przykryć polaryzacji” – czytamy w „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Reinhard Veser przytoczył także ostrzeżenie poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego przed wojną domową.

„Adamowicz był od lat obiektem nienawiści polskiej prawicy” – stwierdził FAZ, podkreślając, że winą za śmierć prezydenta Gdańska, politycy opozycji obarczają „prawicowo-narodowy” rząd i „związane z nim media”. Dalej dziennik pisze o „nienawiści” polskiej prawicy do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

„Chociaż sprawca oświadczył, że działał z pobudek zemsty osobistej, to do zamachu doszło w kontekście „od dawna podgrzewanej i pełnej przemocy” atmosfery w Polsce” – twierdziła z kolei Gabriele Lesser na łamach „Tageszeitung”.

Dziennikarka „TAZ” stwierdziła, że w Polsce panuje „narastający klimat pogromu”. Nie omieszkała także oskarżyć „stacji rządowej TVP” o wyemitowanie „antysemickiego materiału”, szkalującego Jurka Owsiaka. Miał on sugerować, że „bogaci Żydzi” lub „odwieczni wrogowie katolickiej Polski” wyciągają od łatwowiernych Polaków pieniądze, które wcale nie idą na dobry cel, lecz lądują w kieszeniach „pazernych zdrajców polskiego narodu”.

„Szkalowanie znanych polityków opozycji, krytycznych wobec rządu dziennikarzy i działaczy w rodzaju Jurka Owsiaka jako „zdrajców narodu” jest od przejęcia w końcu 2015 roku władzy przez PiS chlebem powszednim” – twierdziła Lesser.

Zdaniem niemieckiej dziennikarki, politycy PiS i bliscy tej partii dziennikarze odpowiedzialnością za morderstwo próbują obarczyć… Owsiaka. Lesser napisała również, że nie można wykluczyć, że PiS wykorzysta morderstwo Adamowicza do postawienia Owsiaka przed sądem, a nawet do „wsadzenia go za kratki”.

„Straszny czyn w rodzaju ataku za pomocą noża w Gdańsku ma swoją wewnętrzną logikę i nie powinien nikogo dziwić. Ciosy trafiły nie tylko w serce lubianego i zaangażowanego prezydenta, lecz także w polską demokrację” – czytamy na łamach „Mitteldeutsche Zeitung”, który podkreśla, że „polska demokracja jest krucha”.

Autor twierdzi, że od czasu zwycięstwa w wyborach z 2015 roku PiS robi wszystko, żeby ograniczyć trójpodział władz i zainstalować system totalitarny. Ponadto, zdaniem dziennikarza, rząd uzasadnia to „chorymi strukturami” w państwie i przy każdej okazji zniesławia sędziów i nauczycieli.

Źródło: dw.com

43 KOMENTARZE

  • Bardzo trafne, bardzo prawdziwe spostrzeżenia zachodniego sąsiada !
   Reszta świata ocenia sytuację podobnie.

   • Chyba @Kv24 Cię powaliło, prawdziwe … A gdzie były niemieckie gazety jak 8 lat temu zamordowali posła z PiS? Co też był winny PIS? A może PO?

  • Byl zamieszany w Amber Gold, lewy handel apartamentami w Gdansku, zasiadal w wielu prywatnych spolkach ktore otrzymywaly zlecenia z Gdanska, etc. – wymieniac mozna dlugo.

   • Podobno nawet kiedyś zatłukł muchę gazetą… ale może to tylko wredna plotka

 1. No to mają już winnego. Teraz trzeba tylko pociągnąć go do odpowiedzialności, zanim w Polin nadciągnie fala antysemickich pogromów! Arbeit macht frei!

 2. Pozwolę sobie zacytować słowa pewnego blogera:
  Obecnie w mediach głównego nurtu nie występuje lewica – są normalni, przyzwoici ludzie i jest skrajna prawica. Skrajna prawica to ci, którzy z jakiegoś powodu nie zgadzają się z tymi normalnymi przyzwoitymi ludźmi.

 3. ten zrobił kto skorzystał; a kto skorzystał? raczej na pewno nie PiS i prawica ogólnie pojęta; na to wygląda, że skorzystały bojce ze WSI i ich mocodawcy – ci z dalekiego wschodu, a najwięcej chyba ci z bliskiego zachodu; co jedno drugiego nie wyklucza (chodzi o kierunek); na pewno stracił pan Adamowicz (ziemskie życie), ale chyba najwięcej stracą normalni Polacy i Polska; zacznie się taki zamordyzm, inwigilacja, zastraszanie itp. wynalazki „oświeconych” debili, że możem się już nie pozbierać do kupy; chyba czas się zacząć bać;

 4. Tak jak po wypadku geremka RUNĄŁ MIT żydka CO TO SIĘ ŚMIERCI NIE KŁANIA
  teraz wraz z publicznym, wyglądającym na ustawione, zarżnięciem kolejnego
  RUNĄŁ kolejny MIT — BEZKARNEGO…

  i o to największy rejwach w mediach….
  że CIEMNA WŁADZA WYMÓWIŁA IM BEZKARNOŚĆ….
  w działaniach…. w pluciu… w sianiu nienawiści….. do innych

 5. A może tak zwyczajnie zapytać, który to niemądry gdański urzędmik, wydałpozwolenie na organizację tego finału WOŚP w oparciu o przrpisy o ruchu drogowym, a mie w oparciu o prtzepisy o organizacji imprez masowych. Ludek internetowy oblewa pomyjami każdego , kogo tylko chce. Mnie interesuje czy i jakż odpowiedzialność poniesie głupi i niekompetentny urzędnik. Pan Adaqmowicz wcale nie musiał zginąć, zapółacił za urzedniczą głupotę i nieudolność.

 6. Morderca Adamowicza mowil jasno, ze to morderstwo jest zemsta za tortury, jakich doznal za rzadow PO. Po co wiec odwracac kota ogonem i udawac, ze Adamowicz zginal z powodu jakiejs rzekomej „mowy nienawisci” kursujacej pomiedzy politykami. Jak rzadzila PO wszyscy wiemy – teraz trzeba rozliczyc te rzady bezprawia, zlodziejstwa, afer i hanby, tak aby Polacy nie wymierzali sami sprawiedliwosci POwcom (bo jak wiadomo na sprawiedliwosc ze strony skorumpowanej Nadzwyczajnej Kasty nie ma co liczyc – ja sama trzeba wyczyscic z szumowin).

 7. W Gdańsku sprzedano GPEC [Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej] holdingowi niemieckiemu komunalnemu – Polska Grupa Energetyczna, która podjęła próbę nacjonalizacji, złożyła ofertę za 800 mln złotych i Niemcy tę ofertę odrzucili. Dlaczego? Dlatego, że co roku około 60 mln (13mln euro) trafia do budżetu Lipska i w sposób całkowicie legalny mieszczanie lipscy chwalą się, że z zysków uzyskiwanych na gdańskim rynku, na polskim rynku, finansują własną politykę społeczną

  – powiedział oniemiałym słuchaczom Formela.

  No to po prostu oznacza, że myśmy własną suwerenność na zamkniętych rynkach wyprzedawali za grosze, bo sprzedaliśmy to przedsiębiorstwo za 180 mln

  – twierdzi dziennikarz.

  Autor tej prywatyzacji rekomendując radnym sprzedaż, bo uzyskał zgodę jednym głosem przewagi, wielu radnym składano oferty korupcyjne, publikacje na ten temat nie były wtedy przedmiotem zainteresowania ABW w ogóle. Autor tej prywatyzacji – Pan Paweł Adamowicz – wydelegował się następnie do rady nadzorczej tego przedsiębiorstwa własnym zarządzeniem, czyli Paweł Adamowicz prezydent wydelegował obywatela Pawła Adamowicza do pracy u burmistrza Junga. Przez ostatnie10 lat z tego tytułu zarobił 10 mln zł. Nie odda Gdańska żywcem nikomu

Comments are closed.