Cenzura ponad podziałami? Giertych chce by portale ponosiły odpowiedzialność za komentarze internautów. Twierdzi, że Kaczyński myśli tak samo

Roman Giertych. / źródło: facebook
Roman Giertych. / źródło: facebook

Roman Giertych po raz kolejny domaga się aby portale internetowe ponosiły odpowiedzialność za wpisy dokonywane przez użytkowników. Sugeruje, że Jarosław Kaczyński ma podobne zdanie na ten temat. Mówiąc wprost, oznacza to cenzurę internetu lub likwidację możliwości komentowania artykułów.

Roman Giertych daje kolejny argument za tym, iż POPIS istnieje. Okazuje się, że w sprawie wolności wypowiedzi obie główne siły polskiej sceny mają podobne zdanie.

Giertych wypowiedział się na Twitterze przypominając sprawę, w której reprezentował byłego ministra w rządach PiS i PO, Radosława Sikorskiego, przeciwko Fakt.pl. Chodziło o komentarze dotyczące Sikorskiego i jego żony Anne Applebaum. Ostatecznie sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, a ten uznał, iż wydawca nie może uchylać się od konsekwencji z tytułu naruszenia dóbr osobistych poprzez brak moderacji wpisów na portalu i nakazał wypłacić odszkodowanie.

Teraz Giertych chce, by zmienić prawo i zmusić ustawowo wydawców portali do odpowiedzialności za wpisy internautów. Twierdzi, że Adam Bielan powiedział mu, iż Jarosław Kaczyński ma podobny pogląd na tę sprawę. W związku z tym sugeruje aby stworzyć wspólną POPISową ustawę dotyczącą tej kwestii.

Roman Giertych to były polityk Ligi Polskich Rodzin, koalicjant Jarosława Kaczyńskiego, a obecnie mecenas broniący w różnych sprawach prominentnych polityków PO. Przez niektórych komentatorów wskazywany jest na przyszłego ministra sprawiedliwości z ramienia PO.

To czego domaga się Roman Giertych to nic innego jak nałożenie obowiązku cenzurowania wpisów na wydawców portali. Zabieg ten ma za zadanie uniknięcia oskarżeń o proponowanie państwowej cenzury znanej z czasów PRL.

Taka cenzura byłaby bardzo wygodna dla państwa. Portale z pewnością cięłyby komentarze nawet ostrzej niż państwowy cenzor obawiając się, czy portal nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, gdy moderacja przepuści treści, które mogą być powodem pozwu. Przykładem to co dzieje się na Facebooku czy innych mediach społecznościowych, które jako prywatne firmy same decydują co można u nich zamieszczać bez jakichkolwiek możliwości odwołania się do niezależnego organu.

Jeżeli takie prawo będzie przegłosowane to istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że portale usuną po prostu możliwość zamieszczania komentarzy. Moderowanie ogromnej ilości wpisów wymaga zatrudnienia dodatkowych pracowników, a nie ma gwarancji, że „zakazane treści” nie zostaną przepuszczone co narazi na wypłatę odszkodowania. Media to biznes i jak w każdym biznesie liczą się przychody i koszty. Ustawa spowoduje, iż koszty związane z moderacją nie będą pokrywane dzięki zwiększonemu komentarzami ruchowi na stronie. A skoro tak, to staną się po prostu zbędne z biznesowego punktu widzenia.

Być może taki jest ukryty cel tego pomysłu. Wrócimy wówczas do wygodnej dla każdej władzy sytuacji gdzie to media kreują rzeczywistość, a czytelnicy są tylko biernymi odbiorcami. Gwarantuje to, że niewygodne treści nie będą powodować problemów rządzącym.

29 KOMENTARZE

 1. Wie, co mówi. Kilka lat temu Giertych z Kaczyńskim wspólnie niszczyli Polskę.

  • Jak kilka lat temu Kaczyński rzekomo niszczył Polskę? Możesz podać jakieś odnośne konkrety? To podaj.

   Jest tu ktoś normalny? Widzicie tego maniakalnego trolla z nikiem antypisowskim?

   • to prowokator, pewnie jakiś stary ubek co mu PiS emeryturkę capnął.

  • Ktoś jest zdziwiony, że tych dwóch BOLSZEWIKÓW myśli tak samo??!!!

 2. Czy ktoś jeszcze słucha tego „łuzdolnionego” prawnika,który z takim poświęceniem bronił Józka T. co „pracował”w liniach lotniczych??????????

 3. Cenzura wpisów na portalach dotyczy poglądów, a nie gróźb, chamstwa i totalnego pałowania innych.

 4. Penalizacja tzw. mowy nienawiści zbliża się krok po kroku – jak słynne gotowanie żaby. Obecnie to już nie sprawca jest winny zabójstwa, tylko NIENAWISTNA ATMOSFERA. Nie dyskutuje się o sprawiedliwości i wymiarze kary dla niego, lecz o nienawiści i faszystowskiej wręcz atmosferze grozy jaka doprowadziła do zabicia zwolennika tolerancji i liberalnej democracji.

 5. Historia zatacza juz koło, najwiecej hejtu i agresji generują dziennikarze, gazety i media, wypuszczając w eter nie sprawdzone informacje, tresci opatrzone komentarzami często beznadziejnymi ale agresywnymi.
  Panowie pismaki informacja to ma być sucha treść bez oceny, komentarza itp,

 6. Panie Giertych, a ja zamiast tego niezbyt mądrego pomysłu proponuję ponowne wprowadzenie mundurków!

  • Świat staje się podły i obleśnie zły dzięki ludziom takim jak Giertych.

 7. Prawda…niewinne słówko i tej prawdy uczono zawsze mówić. Kłamstwo i fałsz były źle widziane. Fałszywcom nie wierzyło się i nikt nie chciał być ich przyjacielem, co najwyżej ich tolerowano. Dzisiaj wszystko w odwrocie. Każda normalność i normalne zachowanie też na cenzurowanym… Wszyscy mają żyć w królestwie demokratycznego kłamstwa, obłudy i fałszu?…
  Przygotowania do kneblowania społeczeństwa już od jakiegoś czasu trwają, więc teraz pełne kneblowanie? Demokratycznie!? Ot, „wolność i demokracja” pokazała po raz kolejny prawdziwe oblicze! Paskudne oblicze!… Co jeszcze wymyślą? Talony na ustaloną przez „władcę dusz” (jeszcze zipiących) godzinę wydalania – jak się „zasłuży” rzecz jasna, bo w przeciwnym razie będzie to mowa nienawiści?…
  Miała być „wolność i demokracja” a jest coraz większy ucisk i terror?…

 8. Giertych … kuku na muniu dostał – ubrać się w mundurek i ponownie do szkoły marsz!

 9. autor artykułu słusznie zauważył, że przy okazji zabójstwa Adamowicza obie strony razem rzucą się na obywateli, żeby wprowadzić totalną cenzurę. Macie gnoje cyberpałą za Adamowicza…. On z nas kpi, to hejter na policję go za Adamowicza. Schetyna i Kaczyński wykorzystują śmierć Adamowicza jak Stalin wykorzystał śmierć Kirowa.

 10. tak jest a każdy burmistrz ma odpowiadać za wypowiedzi ludzi na ulicach od tego ma straż miejską by blokowała wstęp na ulicę każdemu gadającemu od rzeczy można by też utworzyć komisję weryfikacyjną wydającą wizę do wejścia na ulicę plac czy jakiekolwiek miejsce publiczne w ten sposób pozbędziemy się wszystkich gadających głupoty oczywiście z wyjątkiem pań i panów z ulicy wiejskiej w warszawie zastanawiam się tylko czy knebel na gębie bandyty uchroni mnie przed jego nożem

  • Należy wprowadzić w miejscach publicznych obowiązek noszenia filtrów na ryj. Taki filtr byłby przez Bluetuth połączony z osobistym smartfonem i gdy tylko filtrowany ryj wydalił by z siebie nienawiść – smartfon od razu łączyłby się z Centrum Do Walki Z Mową Nienawiści i by był wysyłany impuls kasujący nienawistnika w systemie PESEL. Taki nienawistnik przestawałby istnieć. I problem z głowy.

 11. Zamknąć całkowicie możliwości komentowania na wszystkich portalach a najlepiej zablokować internet i niech zostanie jako źródło informacji tylko tvp

  • Nie TVP ale TVNazi – źródło rzetelnej dziennikarskiej informacji. Nawet Żorżetta przyzna mi rację.

 12. Romka w trybie pilnym powinien przebadać psychiatra, a prokurator powinien z urzędu wszcząć postępowanie wyjaśniające. Bo gołym okiem widać, że ktoś coś musi Romkowi dosypywać do herbaty. Ale kto? I to jest robota dla prokuratora.

 13. No i teraz pilna odpowiedź na pytanie kto skorzystał najbardziej na śmierci P.Adamowicza, oczywiście pomijam możliwe wątki kryminalne. Dla kogo korzystna jest tak dmuchana sprawa rzekomej mowy nienawiści, sami widzicie co wyprawia strona rządząca i tzw. opozycja, dmuchają wspólnie, żeby zniewolić społeczeństwo.

 14. Lewactwu tak kompletnie od….doliło że poblokowali większość komentarzy na swoich (żyda sorosa) „partolach” Już poprzednio czyli przed hecą gdańską nie można było wklejać linków dotyczących żydostwa polskiego (choć można było to obejść wklejając do odpowiedzi)
  Jeżeli jakiś Polak pisze prawdę to te zbóje lewackie nazywają to hejtem ale jak taka kreatura złodziejska jak HGW robi sobie jaja z Polaków to jest cool.Po tych „miodem” ociekających scenach dt. Adamowicza ,rzygać się chce w kontekście jego przewałek skrzętnie, ukrywanych dochodach i nie wyjaśnionych przekrętach na „dworze gdańskim” Polska to już nie RP lecz poligon dla żydostwa. Jeden kretyn z nożem w łapie uwypuklił niesamowitą hipokryzję tego co oststno dotyka Polskę i Polaków bo na razie to to jest POLLIN.

Comments are closed.