
Na Madagaskarze odbyła się ceremonia zaprzysiężenia na prezydenta Andry’ego Rajoeliny. Takiej pompy nie oglądano tam od lat. Ceremonia odbyła się na stadionie stolicy Antananarywy, w obecności 40 tys. osób. Wśród oficjeli było co prawda tylko sześciu afrykańskich szefów państw, ale na trybunie pojawił się w zupełnie nowej roli sam b. prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
Andry Rajoelina was sworn in as the new president of Madagascar today. He promised that from now on, Malagasy people would always be winners, he said he was going to boost the economy and promised the construction of a new city called tanamasoandro or sunflower. pic.twitter.com/QNN1DLVvB9
— Raïssa Ioussouf ⭐️⭐️ (@Rioussouf) January 19, 2019
Andry Rajoelina, który rządzi od 2009 roku, zdobył w grudniowych wyborach 55,66% głosów i pokonał swojego rywala Marca Ravalomananę, na którego zagłosowało 44,34%. Obserwatorzy z UE nie stwierdzili żadnych rażących nieprawidłowości.
Madagascar's President elect Andry Rajoelina attends his inauguration ceremony in Antananarivo pic.twitter.com/DIPP2a14Re
— africanews (@africanews) January 19, 2019
Madagaskar, który leżał na szlaku do Indii, był obiektem zainteresowania wielu państw europejskich. Lądował tam zresztą w swojej podróży b. konfederat barski Maurycy Beniowski, który na wyspie zmarł. Wcześniej w 1776 roku obwołany został nawet przez tubylców królem, ale tego wyboru nie zaakceptowali Francuzi, którzy de facto w tym regionie rządzili. Po konfliktach zbrojnych pod koniec XIX wieku wyspa została kolonią francuską. W 1958 roku Francja ogłosiła Madagaskar swoim terytorium zamorskim, ale w 1960 roku uznała niepodległość. Po uzyskaniu niepodległości na Madagaskarze miały miejsce cztery przewroty ustrojowe, a krajem wstrząsały kryzysy gospodarcze. Na 24 mln mieszkańców 23% to katolicy, a ponad 30% protestanci.
Nowy prezydent chce ściągnąć na Madagaskar inwestorów. Właśnie w tej roli być może przybył tu Nicolas Sarkozy, który jest obecnie jedną z ważnych postaci grupy inwestycyjnej Accor (znana także w Polsce sieć hoteli).
Madagaskar to jedna z największych wysp na świecie (po Australii, Grenlandii, Nowej Gwinei i Borneo). Ma powierzchnię 587 tys. kilometrów kwadratowych (tyle co Francja), ale jest krajem bardzo biednym. Ok. 1500 roku wyspę odkryli Portugalczycy. W gospodarce dużą rolę odgrywa eksport wanilii. Nowością jest pierwsza w Afryce produkcja kawioru. PKB na mieszkańca to jednak zaledwie 448 USD (2017 rok), a 90% ludności żyje za mniej niż 2 dolary dziennie. Jak na budżet tego kraju, prezydencka ceremonia mogła więc budzić uczucia dość mieszane.