Ale wstyd! Morawiecki pomylił Witosa z Dmowskim. Petru będzie miał godnego rywala?

Ryszard Petru i Mateusz Morawiecki fot. PAP Leszek Szymański/Jakub Kamiński
Ryszard Petru i Mateusz Morawiecki fot. PAP Leszek Szymański/Jakub Kamiński

Ryszard Petru znany jest z tego, iż regularnie popełnia gafy. W oparciu o jego wypowiedzi powstały niezliczone memy wyśmiewające polityka. Okazuje się, że wyzwanie rzucił mu właśnie premier Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki jest uważany za sprawnego mówcę. W swoich wystąpieniach często sięga do cytatów ze znanych ludzi. Tym razem popełnił jednak koszmarną gafę.

Fatalna pomyłka mała miejsce w trakcie uroczystych obchodów 145. urodzin słynnego działacza ruchu ludowego, Wincentego Witosa, które odbyły się wczoraj w Wierzchosławicach.

– Dzisiaj Wincenty Witos chce nam powiedzieć coś więcej. Bo jesteśmy w pewnym szczególnym czasie, to jego słowa, takie bardzo mocne i mądre, że jesteśmy z różnych stron. Mamy różne zainteresowania, ale jako Polacy mamy jeden cel: żyć i pracować dla Polski. Wincenty Witos był właśnie dla nas ojcem pojednania, pojednania narodowego – powiedział Mateusz Morawiecki.

Problem w tym, że słowa, które przypisał Witosowi, wypowiedział inny wielki Polak tamtego okresu, Roman Dmowski. Zaskakujące jest to, że taka wpadka przydarzyła się osobie, która powinna dość dobrze rozróżniać historyczne postacie bowiem Mateusz Morawiecki jest z wykształcenia historykiem.

Czas pokaże Ryszard Petru zostanie zdetronizowany przez Mateusza Morawieckiego, czy to jednorazowa wpadka.

12 KOMENTARZE

 1. Nie będzie miał, a ma. Historyk, który dostaje posadę w banku będąc całkowicie przypadkiem synem prominentnego polityka-działacza i dorabia się fortuny. Złote dziecko Solidarności. Rządzi przez rok a już zwiększył wydatnie zadłużenie państwa. Poszukajcie sobie jak mówił fraszkę o zdrowiu. To farmazon, który potrafi jedynie psuć.

  • Przypomina mi się zdjęcie podpisane: „Jedyne znane zdjęcie Mateusz Morawieckiego, na którym trzyma ręce we własnych kieszeniach”.

 2. Za 80 lat będą mylić Morawieckiego z Millerem..

 3. za to nazwiska chińskich szpiegów w RP nigdy mu się nie pomyla bo żadnego nie zna (jak większośc zreszta mieszkańców POPISlamdii) – w najlepszym wypadku coś tam może usłyszał o „chińczyku X”

 4. Czego oczekujecie – historyk który nie odróżnia faszystowskich przyjaciół od narodowo-socjalistycznych wrogów.

  PS: czy choćby bohaterska postawa Węgrów jest należycie upamiętniona w Warszawie?

  • Racja. Przypominam, że nie kto inny jak Benito Mussolini apelował do Hitlera o uwolnienie profesorów UJ (tych co jeszcze żyli) i dzięki temu Hitler ich uwolnił. No ale żadnej tablicy poświęconej Benito Mussoliniemu na Uniwersytecie Jagiellońskim nie ma.

   • Jeszcze bardziej był zaangażowany jeden z jego ministrów. Pamiętajmy dopóki wolno.

 5. Dlaczego więc JKM nie może mówić prawdy o Hitlerze, skoro Ci debile sami się ośmieszają?

 6. No coz. jak powiedzial to Dmowski to juz Witos powtorzyc tego nie mogl.A co wy wiecie o Witosie chyba to ze jest patronem PSLu ?

Comments are closed.