Czesi zapłacą imigrantom, żeby wyjechali z ich kraju. Mają zamiar zrobić to kilkanaście razy taniej niż Niemcy

W kwietniu w Czechach rusza kampania zachęcająca imigrantów, żeby wyjechali z kraju. Za powrót do domu dostana po 4 tysiące euro.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Czech rozpoczyna program, „Navraty” (Powrót- tłum. red.) którego celem jest zmniejszenie liczby imigrantów spoza krajów Unii, przebywających nad Wełtawą.

Od kwietnia w mediach społecznościowych, na plakatach i przy pomocy ulotek ma być prowadzona kampania zachęcająca ich do powrotu do domu. Skierowana ma być głównie do Afgańczyków, Nigeryjczyków, Rosjan i Wietnamczyków.

Ci, którzy zdecydują się opuścić Czechy i powrócić do rodzimego kraju otrzymają 4 tysiące euro pomocy. Ma ona pokryć koszty podróży i część nakładów na ponowne osiedlenie się i zakupienie potrzebnych rzeczy, w tym zwierząt hodowlanych.

– Program skierowany jest do różnych kategorii imigrantów. I do tych, którzy przebywają tu nielegalnie, jak i tych, którzy starają się o status uchodźcy – powiedziała w rozmowie portalem Tiscali Hana Mala, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Na program na razie przeznaczono 2,3 miliona euro. W początkowym etapie 3/4 tych środków trafi do Funduszu Integracji,Azylu i Imigracji. W pierwszej kolejności skorzystać mają ci, którzy ubiegają się o status uchodźcy. By otrzymać pomoc będą oni musieli zobowiązać się, iż nie powrócą do Czech i nie będą próbować osiedlać się w żadnym innym kraju Unii Europejskiej.

Czesi nazywają swe rozwiązanie bardzo tanim i porównują je do kwot, które wydają Niemcy, by pozbyć się nielegalnych imigrantów. Portal Tisali opisał deportację trzech przybyszy do zachodniej Afryki. Kosztowała ona niemieckich podatników 80 tysięcy euro.

Czesi, podobnie jak inne kraje Grupy Wyszehradzkiej sprzeciwiają się napływowi nielegalnych imigrantów. Nie zgodziły się także na przyjęcie nielegalnych imigrantów, których przymusowo próbowała przysłać Unia Europejska.

21 KOMENTARZE

 1. Tych co przebywają nielegalnie trzeba po prostu deportować, po co płacić?

 2. Zaraz się zacznie turystyka. Polecą do domu, dostaną kasę, później przypłyną do Niemiec. A następnie do każdego innego kraju, który płaci z wyjazdy. Dziwna polityka. Kopa w dupę i w samolot. Obciążyć kosztami lotu.

 3. Zawsze podziwiałem Czechòw.
  Jestem dumny iż mam czeskie nazwisko…
  :) :) :)

 4. Brawo Czesi, proponuję jednak krzyż na drogę zamiast tych 4 tys. euro.

 5. a potem zlikwidować zasiłki, żaden nie będzie tam dobrowolnie chciał nic nie robić

 6. co tam Czesi
  rządzący POPISlandią to jest dopiero wyczyn – płacą imigrantom żeby zostawali

 7. Pieknie, ladnie, tylko jak oni zweryfikuja czy Ahmed nie wzial tych pieniedzy 3 razy? Oni wcale tacy glupi nie sa i tez kombinowac potrafia. Bylo kilka przypadkow, kiedy dorosli faceci podawali sie za niepelnoletnich, to w tym przypadku naduzyc nie bedzie? Dlaczego to dotyczy tez nielegalnych imigrantow? Skoro sa w Europie nielegalnie, to nie widze innego wyjscia jak deportacja i wystawienie rachunku jego rodzine. Nie wierze, ze nagle 75% to uchodzcy wojenni. Pomoc powinna byc udzielana tylko imigrantom z terenow gdzie toczyla sie wojna i chca do siebie wrocic. W taki sposob wydadza kupe kasy, a kto na to sie sklada?

 8. Ide holka ulicou a naprotiv ide pan Havranek. pohladela
  se holka na Havranka a hovorzit jemu:
  – dobry den, vazeny pane Havrankou, a to tam konec Vam
  vystaje?
  Pan Havranek pohladel se na svojeho kohutka a hovorzit:
  – ne ne ne! holka! to ne je konec, to je vsehno!!

 9. jest jeszcze tańszy sposób …specjalizowali sie w tym niemcy w czasie 2ww

 10. Niech przybywają immigranci.Oni, czyli immigranci robią dobrą robotę, czyli jak mawiają anglosasi :”good job”
  Oni, mianowicie siusiają i walą kupy, pod okolicznymi drzewkami i krzaczkami. Ku zadowoleniu okolicznych
  piesków i ich właścicieli,czyli tzw.”psiarzy”, bo pieski te mają co wąchać i co lizać, a właściciele, którzy im mordy
  liżą, też!! smacznego!!

 11. 4 tysie euro, miesiąc wakacji i powrót do Niemiec na wyższe zasiłki.

  genialnie to Czesi wymyślili.

 12. No, a czemu do Polski się ci „migranci” nie spieszą? Bo u nas są tak niskie zasiłki, że nie da się z nich wyżyć. A robić się nie chce… I to jest powód omijania naszego kraju

Comments are closed.