
W poniedziałek 21 stycznia nad ranem miało miejsce całkowite zaćmienie Księżyca. W tym czasie przybrał on czerwoną barwę, charakterystyczną dla zachodzącego Słońca. Dodatkowo na ten sam dzień przypadła tzw. superpełnia Księżyca. Było co oglądać!
Całkowite zaćmienie Księżyca rozpoczęło się w poniedziałek o godz. 5:41 i trwało do 6:43. W tym czasie Księżyc przybrał barwę czerwoną. Dlaczego tak się stało?
W trakcie zaćmienia całkowitego Ziemia blokuje docieranie promieni słonecznych bezpośrednio do Księżyca. Jednak nasza planeta ma atmosferę, która załamuje i rozprasza bieg promieni słonecznych.
W związku z tym mimo wszystko do Księżyca dociera trochę światła. Jest ono jednak przefiltrowane przez atmosferę, która skuteczniej rozprasza światło o falach krótszych (niebieskie) niż dłuższych (czerwone).
Skutki przejścia światła słonecznego przez grubą warstwę atmosfery możemy zobaczyć codziennie na przykład przy zachodzie Słońca – ma ono wtedy kolor czerwony. Takie zaćmienie nazywa się krwawym Księżycem.
Na kuli ziemskiej zaćmienie Księżyca jest widoczne wszędzie, gdzie znajduje się on ponad horyzontem. Z tego powodu z danego miejsca na Ziemi całkowite zaćmienia Księżyca można obserwować znacznie częściej, niż całkowite zaćmienia Słońca.
Oto jak wyglądało to na świecie.
It's not every year that a super blood wolf moon happens, so it was worth casting your eyes to the heavens overnight https://t.co/SgVvkzPG6p pic.twitter.com/Creh0zH12z
— CNN (@CNN) January 21, 2019
Stargazers brave the cold to watch the super blood wolf moon eclipse light up the sky pic.twitter.com/lJ3DYGjxYo
— The Independent (@Independent) January 21, 2019
INCREDIBLE view of tonight's super blood red eclipse full wolf moon during totality! Thanks to Louis Mapp for sharing! #LunarEclipse pic.twitter.com/05ths21xQK
— Thomas Geboy (@ThomasGeboyWX) January 21, 2019
Zaćmienie księżyca widziane z Figanières ok. 6.15 pic.twitter.com/3RR3vagibc
— abbé Piotr Ilwicki 🇫🇷⚜️🇵🇱💯 (@NilpioLux) January 21, 2019
Źródło: Twitter/ PAP/ Facebook