Ziobro oszalał? Spóźnienie się z zapłaceniem podatku ma być przestępstwem. „Proces przeciwko firmie i kara do 20 mln złotych”

Zbigniew Ziobro. / foto: PAP/Rafał Guz
Zbigniew Ziobro. / foto: PAP/Rafał Guz

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje spore zmiany. Nawet za jednorazowe spóźnienie się z zapłatą podatku na nieco ponad 100 tys. złotych wymiar sprawiedliwości będzie mógł zasądzić wysoką grzywnę, a podatnik zostanie wpisany do rejestru karnego. Co więcej, proces karny będzie mógł zostać wytoczony firmie.

Według informacji „Dziennika Gazety Prawnej” maksymalna kwota kary finansowej za spóźnianie się z podatkiem ma wzrosnąć z 45 tys. zł aż do ponad 20 mln zł.

Największą zmianą, jaką resort sprawiedliwości chce wprowadzić w Kodeksie karnym skarbowym jest zakwalifikowanie jako przestępstwa sytuacji, w której podatnik spóźni się z wpłaceniem należności przekraczającej 50-krotność minimalnego wynagrodzenia, czyli przy obecnych stawkach – 112,5 tys. zł.

W myśl obowiązujących dzisiaj przepisów spóźnienie się z zapłatą podatku – nawet jeśli w grę wchodzą milionowe sumy – jest traktowane jako wykroczenie, czyli czyn o mniejszej szkodliwości społecznej. Ministerstwo Sprawiedliwości chce zamknąć furtkę, z której z premedytacją korzystali niektórzy przedsiębiorcy.

Ostre kary mają dotyczyć jedynie przypadków, w których unikanie obowiązku płacenia jest uporczywe ze strony podatnika. Jednak pojęcie „uporczywości” jest dość nieostre i zgodnie z wykładnią Sądu Najwyższego może dotyczyć nawet jednorazowego, ale długotrwałego spóźnienia się z uiszczeniem podatku.

Niektórzy podkreślają, że w nowych przepisach zabrakło kryterium umyślności i złej woli podatnika. Takie same kary mogąc więc objąć zarówno przedsiębiorcę, który notorycznie unika płacenia podatków, jak i biznesmena, który popadł w tarapaty finansowe, uniemożliwiające mu zapłatę podatku w terminie.

Za spóźnienie z zapłatą podatku narazić się może osobno także sama firma, gdy w życie wejdą nowe przepisy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Źródło: money.pl

38 KOMENTARZE

 1. Prawdziwe komunistyczne państwo ! Ziobro powinien prowadzić jako karę strzał w potyliwę to bybyła kara ! Przecz z komuną!

 2. Jak pisiory zrabują nam już wszystko, to zaczną nas, zwyczajnie, zabijać. Tak jak robili to ich idole z NSDAP i WKP(b).

   • Moja znajoma napisala ze takie samo prawo jest w USA, po jednym roku nie zaplacenia podatku.. sa naliczane wysokie procenty do tej kwoty i inne kary!!

    • Rok fiskalny 2018 w Stanach Zjednoczonych zakończył się 30 września. Zadłużenie państwa zwiększyło się o 1,2 bln USD i w ostatnim dniu roboczym wynosił dokładnie 21 516 058 183 180,23 USD. Był to zarazem szósty pod względem wzrostu zadłużenia rok w historii Stanów Zjednoczonych.
     Podstawowym  problemem według konserwatywnej części kongresu jest brak kontroli nad rosnącymi wydatkami oraz niższe wpływy z podatków, będące efektem reformy podatkowej Donalda Trumpa.

    • Kunegunda – teraz również za spóźnienie płaci się ustawowe odsetki … nie ma więc różnicy … Teraz dodatkowo chcą wprowadzić już nie karę a represję …

 3. Swego czasu sąd w Polsce spóźnił się z zapłacaniem tłumaczowi o 849 dni – to już chyba powinna być kara śmierci, co, panie Katonie Zerro?

 4. Planują zrobić tak by nasze państwo nie miało wcale pieniędzy albo żeby te pieniądze były nic nie warte. Co wtedy będzie? A będzie jak za komuny, na kartki ale dosłownie wszystko zrobią.

 5. Pewnie te regulacje nie będą dotyczyły tych przedsiębiorców, którzy mają żydowskie pochodzenie. W ich przypadku to państwo będzie im płaciło odsetki za każdy dzień opóźnienia. I w ten sposób grosz do grosza i te 300 mld USD na spełnienie ich roszczeń się uzbiera.

 6. Wcale niegłupi przepis wbrew pozorom. Bat na cwaniaków, którzy wożą się na grzbiecie uczciwie płacących podatki. W przypadku nagłych tarapatów zawsze będzie można zgłosić fakt o US i złożyć wniosek o odroczenie płatności. Podatki powinny być niskie ale kary za niepłacenie wysokie.

  • jaki uczciwie placacy podatek? ty nie masz w ogole wplywu na twoja kase ile jej zabiora, oni wyciagaja swoja lape i kasuja jak gangsterzy, ty sie tylko poddajesz i przysylasz gotowke w odpowiednie miejsce. Nie masz nic do gadania.

 7. Rozumiem że taka sama kara będzie dla kontrahenta który w nie zapłaci w terminie. Oczywiście karę zapłaci dłużnik wierzycielowi. Płacimy podatki więc ochrona państwa nam się należy!

   • @Nikt Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
    Albert Einstein

 8. Przecież to normalne w każdym normalnym państwie nie płacenie podatków to zbrodnia.
  Al Capone mógł mordować itd ale nie płacenia podatków nie darowano mu i poszedł do wiezienia właśnie za to.

 9. Wszyscy którzy tu strzelają foha korzystają z wydatków państwa a sami nie chcą płacić.

 10. w zasadzie jestem za, ale to może dotyczyć tylko firm typu SA, oraz w mniejszym stopniu (mniejsze kary firm zoo). absolutnie nie wolno ścigać natomiast niewolników. codziennie zap..dalm jak mały samochód i czasem mogę nie mieć czasu na jakiś głupi haracz, i nie jest to złą intencją, tylko życiem. oczywiście haracz trzeba ścigać, ale karanie smiertelników odpada. karanie firm, i to dużych, oczywiście jest ok. mają kadry itd.

 11. Panu Ziobro dziękujemy za klientów.
  CISSARZ Consulting Inc.
  cissarz.com
  Zakładanie i administracja spółkami LLC i Inc. (spółka akcyjna) w Delaware.

 12. Za takie pseudoprojekty ktoś powinien zgłosić wniosek o wotum nieufności dla tego gentlemana. Niech będzie wiadomo za co – za opresyjne państwo. A po zmianie władz – TS.

 13. Takie same kary będzie płacił US kiedy oddaje po terminie ?? Decyzje zwrotowe są w US przeciągane miesiącami – dobijają tym firmy

 14. Sam pomysł nie jest głupi. Ale warunkiem koniecznym do jego wprowadzenia jest zmiana momentu powstania zobowiązania podatkowego.
  Nie może być tak, że zobowiązanie podatkowe powstaje w chwili wystawienia faktury. Żeby to wszystko działało, zobowiązanie podatkowe musi powstawać w chwili wpływu środków za fakturę.
  W przeciwnym razie, cały ten przepis będzie środkiem do zarzynania firm, które straciły płynność finansową przez niesolidnych kontrachentów.
  Dodatkowo powinien powstać przepis pozwalający na wliczenie w koszty otrzymanej faktury w chwili jej zapłacenia.

 15. Reasumując powyższe: ciągle powtarzam, że to nie „szaleństwo”, lecz starannie zaplanowane, logiczne działanie.

 16. zapytam tak na marginesie – czy choć jeden dzień w życiu ten gostek przepracował w prywatnej firmie, czy na swój rachunek, czy cały czas żyje (i to nieźle) z naszych podatków? odpowiedź może wyjaśnić czemu on taki …; i pomyśleć, że kiedyś uważalim go za swojego chłopa; jak to nieróbstwo zmienia człeka w kalekę mentalnego;

  • Muszę przyznać ze nigdy ale to nigdy nie dałam się nabrać na jego głupotę. Zawsze było wiadomo Żr to karierowicz i człowiek bez kręgosłupa. Niestety komuna spowodowała ze nie potrafimy odróżnić zła od dobra.

Comments are closed.