Wikipedia i Google łączą siły. „Możliwości, jakich dotąd nie było”

Amerykański koncern Google przekaże fundacji Wikimedia 3,1 mln dolarów wsparcia oraz możliwość bezpłatnego korzystania z narzędzi uczenia maszynowego – poinformowali przedstawiciele koncernu podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

Jak odnotowuje magazyn „Wired”, tym samym wsparcie Google’a dla fundacji prowadzącej m.in. internetową encyklopedię Wikipedia udzielone w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyniesie 7,5 mln dolarów. Ponadto Google umożliwi Wikipedii bezpłatne korzystanie z dwóch interfejsów programistycznych (API) wyposażonych w algorytmy uczenia maszynowego – Custom Search API i Cloud Vision API, które mogą służyć edytorom internetowej encyklopedii do szybszego poruszania się po źródłach i informacjach wykorzystywanych w pracy nad artykułami.

Koncern z Mountain View zapowiedział również, że wkrótce wspólnie z fundacją zwiększą wysiłki związane z realizacją tzw. Projektu „Tiger” uruchomionego w 2017 roku. Jego celem jest zwiększenie liczby artykułów w Wikipedii dostępnych w dziesięciu nowych językach i dialektach specyficznych dla różnych krajów i regionów świata. Projekt ten ma też zostać wkrótce przemianowany na GLOW (od ang. Growing Local Language Content on Wikipedia – PAP).

„Wired” pozytywnie ocenia działania Google’a. Wikipedia to zdaniem magazynu wciąż jedno z najbardziej popularnych, a także wiarygodnych źródeł informacji w internecie. Decyzja koncernu o wsparciu fundacji nie jest jednak aktem altruizmu – podkreśla „Wired”. Zdaniem periodyku koncern będzie czerpał z niej przez lata korzyści biznesowe, podobnie jak inne firmy technologiczne wykorzystujące Wikipedię w swoich produktach i usługach – m.in. Amazon, Apple czy Facebook.

Treści z Wikipedii pojawiają się m.in. w panelu wiedzy widocznym po prawej stronie wyników wyszukiwania Google’a. Firma korzystała z artykułów z Wikipedii również do usprawniania działania swoich algorytmów uczenia maszynowego, a także do walki z dezinformacją w serwisie YouTube – przypomina magazyn.

Według „Wired” projekty takie jak GLOW mogą pomóc Google’owi w umocnieniu pozycji w krajach takich, jak Indonezja, Meksyk, czy Nigeria, a także w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Kiedy wspólne działania Google’a i Wikimedii ruszyły w Indiach, internetowy gigant dostarczył wikipedystom laptopy i umożliwił dostęp do internetu – przypomniał magazyn. (PAP)

Comments are closed.