
Amerykańska sonda OSIRIS-REx orbitująca wokół asteroidy Bennu przesłała na Ziemię najnowsze zdjęcia wykonane z jej orbity. Zobacz jak wygląda z bliska asteroida będąca na 2 miejscu na liście kosmicznych obiektów zagrażających Ziemi.
Sonda OSIRIS-REx wykonała zdjęcia 17 stycznia 2019 za pomocą specjalnej kamery NavCam 1 służącej do nawigacji na orbicie wokół asteroidy Bennu.
Zdjęcia przedstawiają południową półkulę asteroidy. Zostały wykonane z odległości zaledwie około 1600 metrów. Głaz widoczny na powierzchni asteroidy widoczny na zdjęciach na około 50 metrów długości.
As I fly around Bennu during Orbital A, my scientific cameras are not collecting data. But my NavCam 1 imager is taking "OpNav" (short for optical navigation) images like these to help monitor my path around the asteroid.
Image details ➡️ https://t.co/BLXn6GU6My pic.twitter.com/ZCTjYVxpnu
— NASA's OSIRIS-REx (@OSIRISREx) 23 stycznia 2019
31 grudnia sonda ustanowiła rekord. Wchodząc na orbitę asteroidy Bennu stała się sztucznym satelitą najmniejszego obiektu w historii eksploracji Kosmosu. Poprzedni rekord należał do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko i sondy Rosetta, która badała ją w roku 2016.
Sonda znajduje się bardzo blisko powierzchni asteroidy. Okrąża ja co około 62 godziny. Taka bliska orbita i mała prędkość wynikają z bardzo słabej grawitacji asteroidy.
NASA bada asteroidę Bennu, bowiem ta może być jednak także śmiertelnym zagrożeniem dla naszej planety. Liczący około 500 metrów średnicy obiekt zajmuje obecnie 2 miejsce na liście obiektów zagrażających Ziemi. Według obliczeń naukowców istnieje prawdopodobieństwo wyrażające się stosunkiem 1 do 2700, że asteroida zderzy się z Ziemią za 166 lat.
Naukowcy zaobserwowali, że wiatr słoneczny powoli spycha Bennu na orbitę coraz bardziej zagrażającą Ziemi. Bennu przelatuje w pobliżu naszej planety co 6 lat i za każdym razem bliżej. Badania za pośrednictwem sondy mają umożliwić bliższe zbadanie tego procesu.
„Do czasu uzyskania próbek zebranych przez sondę, czyli do roku 2020, będziemy o dysponować o wiele lepszą wiedzą czy Bennu uderzy w Ziemię w ciągu najbliższych 150 lat” – powiedziała rzeczniczka misji Erin Morton.
Naukowcy obliczają, że w 2135 r. Bennu przeleci koło Ziemi bliżej niż Księżyc a kiedyś w okresie lat 2175-2195 może się z nią zderzyć.
Źródło: NASA