Świetny film Stefana Tompsona! „Nie możemy pozwolić na to by AK była kojarzona z niemieckimi zbrodniarzami” [WIDEO]

Stefan Tompson ze szkalującą Polaków ulotką z nowojorskiego Greenpointu, fot. screen YouTube
Stefan Tompson ze szkalującą Polaków ulotką z nowojorskiego Greenpointu, fot. screen YouTube
REKLAMA

Stefan Tompson, dziennikarz o polskich i południowoafrykańskich korzeniach postanowił nagrać film, który jest odpowiedzią na szkalującą Polaków ulotkę, rozrzucaną po nowojorskim Greenpoincie. Jak podaje greenpointers.com na Brooklynie rozprzestrzeniało się graffiti z „symbolami nienawiści”. W związku z tym mieszkańcy dzielnicy postanowili rozrzucić w ulotki, przedstawiające nazistowskie symbole. Problem w tym, że wśród nich pojawiła się także powstańcza kotwica, czyli symbol Polski Walczącej.

Na początku swojego wideo Tompson przytoczył zatrważające statystyki. Okazuje się bowiem, że 41 proc. Amerykanów i aż 66 proc. amerykańskich millenialsów nie wie, czym był niemiecki obóz Auschwitz. Ponadto 34 proc. Europejczyków wie bardzo mało lub nigdy nie słyszało o Auschwitz.

REKLAMA

Jedną z coraz bardziej wypaczanych kwestii jest rola Polski w drugiej wojnie światowej. Przez ostatnie kilka lat widziałem próby zrzucenia odpowiedzialności i zmieszania polskiego państwa i polskiego narodu ze sprawcami, próby zmieniania Polaków z ofiar w kolaborantów i zrobienia z Polski współwinnego zbrodni wojennych nazistowskich Niemiec – mówił dziennikarz.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Tompson przyznał, że zrobił ten filmik, ponieważ niedawno pokazano mu ulotkę z Nowego Jorku. Zaznaczył, że pojawiła się na niej swastyka – symbol partii nazistowskiej, później Niemiec oraz symbol germanizmu, znak 14/88, nawiązujący do sloganu 14 słów z „Mein Kampf” Adolfa Hitlera oraz dwóch 8 odnoszących się do 8. litery alfabetu, czyli H i do „Heil Hitler”, symbol 211 Bootboys – skinheadów mających związki z neonazistami oraz znaki „Odal Rune” i „Wolfsangel” dawniej używane przez SS i Wehrmacht, a obecnie przez neonazistów. Wśród właśnie tych symboli znalazła się polska „Kotwica” – symbol „Polski Walczącej”, używana przez AK i Polskę Podziemną. Symbol ruchu oporu przeciw nazistom.

Tompson podkreślił, że „Kotwica” odzwierciedla „polskiego ducha walki oraz ducha narodu, który nie dał się złamać ani podbić”.

Symbol stał się tak ważny, że dowódca Armii Krajowej, gen. Stefan Rowecki, wydał rozkaz, by każde akcje były podpisywane kotwicą – mówił dziennikarz.

Tompson podkreślił także rolę Żegoty i wymienił ważne dla polskiego Podziemia Niepodległościowego postaci, w tym rtm. Witolda Pileckiego, hrabiego Edwarda Raczyńskiego, Jana Karskiego, czy Irenę Sendler. Podkreślił, że Polacy nie kolaborowali z Niemcami.

Zaledwie kilkadziesiąt lat po tych tragicznych wydarzeniach, Polska wpisywana jest do obozu sprawców, a nasze symbole są wiązane z symbolami nazistów i neonazistów. Kotwica była symbolem nadziei, że niepodległość będzie odzyskana. Dziś jest symbolem, który przypomina nam koszt poniesiony za wolność. Gdy widzisz ten znak, nie pomyl go z jakimś neonazistowskim symbolem – apelował.

Źródło: YouTube/greenpointers.com

REKLAMA