Grzegorz Schetyna/fot. PAP/Jakub Kamiński
Grzegorz Schetyna/fot. PAP/Jakub Kamiński
REKLAMA

W Warszawie odbyła się konwencja Platformy Obywatelskiej pod hasłem „Kobieta, Polska, Europa”. Spotkanie było poświęcone prawom kobiet, nie przeszkodziło to jednak Grzegorzowi Schetynie, w tym, by zaatakował rządzących.

Na początku swojego wystąpienia szef PO odniósł się do morderstwa Pawła Adamowicza, stwierdzając m.in., że zamach na prezydenta Gdańska był „cezurą w nowej historii Polski”.

REKLAMA

Czy da się zrobić jeszcze coś, skoro została przelana krew? Odpowiedź jest trudna, ale może być tylko jedna: ta śmierć nie może mieć końca. Musi stać się początkiem budowania wspólnoty od nowa. Lepszej, współpracującej, otwartej. Jesteśmy to winni Pawłowi – podkreślał Schetyna.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Później jednak lider Platformy przeszedł do ataku rządów Prawa i Sprawiedliwości, nazywając je „eksperymentem jednego człowieka”. Odgrażał się również, że nastąpi powrót „niezależnych sądów i trybunału”.

Nieudany eksperyment, w którym jeden człowiek chce rządzić wszystkim sam, dobiega już końca. Wielokrotnie to mówiłem: nie będzie ślepej zemsty, ale to nie oznacza bezkarności. Będzie niezależny sąd, niezależny trybunał i uczciwe wyroki, wynikające z prawa, a nie z emocji czy politycznej woli. Każde przestępstwo znajdzie swój wyrok, ale w atmosferze skupienia i poszanowania prawa, a nie politycznego i prawnego linczu – grzmiał Schetyna.

Podczas konwencji PO nie mogło zabraknąć także „walki z mową nienawiści”, toteż lider partii zapowiedział bojkot TVP, która „sieje nienawiść”.

Każdego dnia głośno będziemy nazywać kłamstwo kłamstwem, podłość podłością, a zbrodnię zbrodnią. Nie będziemy też udawać, że partyjna telewizja jest telewizją publiczną. Elementarna przyzwoitość nie pozwala nam na pojawianie się w tym miejscu, które siało i sieje nienawiść – utrzymywał.

Przyjdzie taki czas, że telewizję publiczną zmienimy i oddamy twórcom i dziennikarzom – zapewniał.

Ponadto w ramach „walki z mową nienawiści” Schetyna oświadczył, że KO będzie żądać delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej i innych nawołujących do agresji organizacji.

Będziemy domagać się bezwzględnego ścigania każdego przypadku stosowania gróźb i mowy nienawiści. Do skutku. Będziemy żądać delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej i wszystkich organizacji nawołujących do agresji. Będziemy bardzo głośno mówić o tym, jak jest i pokazywać jak może i powinno być – grzmiał Grzegorz Schetyna.

Źródło: gazeta.pl

REKLAMA