Tajemnica smogu w Polsce wyjaśniona. Będzie jeszcze gorzej [NAJNOWSZY RAPORT]

Potężny smog w TVN-ie. / foto: TVN
Potężny smog w TVN-ie. / foto: TVN

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie, szczególnie zimą. Alarmy smogowe w mroźną i bezwietrzną pogodę stały się normą. Dlaczego tak jest? badanie Kantar TNS nie pozostawia złudzeń. Jesteśmy skazani na smog, a będzie jeszcze gorzej.

Co trzeci Polak mieszka w budynku ogrzewanym węglem. W poprzednim sezonie grzewczym koszty zaopatrzenia w ten surowiec wzrosły ok. 6,5 proc.; w obecnym sezonie może to być ok. 11,5 proc. – prognozują użytkownicy węgla, ankietowani przez firmę Kantar TNS. To oznacza, że ludzie których nie stać na zakup palą coraz gorszymi gatunkami węgla lub mieszają go ze śmieciami. W sytuacji prognozowanych dalszych podwyżek nadziei na poprawę nie widać.

Raport z przeprowadzonego jesienią ubiegłego roku badania opublikowała w poniedziałek Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla, skupiająca ponad sto podmiotów dysponujących ponad 350 składami węgla w całej Polsce. W ocenie prezesa Izby Łukasza Horbacza, sytuacja osób ogrzewających swoje domy i mieszkania węglem w ciągu ostatniego roku pogorszyła się.

„Przeprowadzone w końcu 2018 roku przez Kantar TNS badania dotyczące wydatków ponoszonych przez gospodarstwa domowe na zakup węgla do celów ogrzewania pokazują, że położenie tej grupy obywateli jest coraz gorsze – rosnące ceny węgla utrudniają im spełnianie podstawowych potrzeb w zakresie ogrzewania” – powiedział prezes.

Jak wskazano w opracowaniu, w minionym sezonie grzewczym (2017/2018) Polacy, wykorzystujący węgiel do ogrzewania swoich gospodarstw domowych, wydali na jego zakup średnio 2699 zł – ok. 6,5 proc. (165 zł) więcej niż w sezonie grzewczym 2016/2017. Wydatki te stanowiły przeciętnie ponad 11 proc. dochodów ich gospodarstw domowych. Co trzecie gospodarstwo domowe wydało na zakup węgla co najmniej 10 proc. swoich dochodów.

„Według definicji Unii Europejskiej, te gospodarstwa znajdują się w sytuacji ubóstwa energetycznego – widoczna jest tu tendencja wzrostowa w porównaniu do 2017 roku. Trzeba też zauważyć, że 10 proc. najuboższych gospodarstw domowych ogrzewających się węglem wydaje na jego zakup węgla aż 20 proc. domowego budżetu” – wskazał Horbacz, oceniając, iż ok. 20-procentowy udział węgla w domowym budżecie dotyczy ok. 480 tys. polskich gospodarstw domowych.

Dwie trzecie kupujących węgiel na potrzeby gospodarstwa domowego spodziewa się wzrostu wydatków na zakup węgla w obecnym sezonie grzewczym – prognozowany średni wzrost kosztów zaopatrzenia w to paliwo sięga ponad 11,5 proc. Oznaczałoby to wydatki większe o ok. 311 zł. Tym samym średnia kwota wydawana na zakup węgla wzrosłaby powyżej 3 tys. zł. Prognozy te będzie można zweryfikować po zakończeniu sezonu grzewczego.

Z badania wynika także, że – mimo ponoszonych wydatków na zakup opału – 19 proc. gospodarstw ogrzewanych węglem doświadcza dyskomfortu cieplnego w okresie grzewczym.

52 proc. ankietowanych użytkowników węgla wskazało, że jego zakup stanowi dla nich duże lub bardzo duże obciążenie finansowe. „Tym samym każdy wzrost wydatków na realizację potrzeb energetycznych może pogłębiać już i tak dość trudną sytuację tych podmiotów. Niestety, zarówno eliminacja z rynku najtańszych paliw – na skutek wejścia przepisów o monitorowaniu jakości paliw – jak i kotłów niespełniających wymaganych norm emisyjności, pogarsza możliwości zaspokojenia potrzeb energetycznych przez coraz większe grono podmiotów” – ocenił prezes Izby.

Respondenci oceniają, że rządowe i samorządowe działania mające przeciwdziałać smogowi, spowodują dalszy realny wzrost kosztów węgla. Jednocześnie – jak wynika z innego badania przeprowadzonego wcześniej przez CBOS – ponad 43 proc. badanych nie zgodziłaby się na podwyżki opłat związanych z ogrzewaniem, po to, by tym samym przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. W ocenie Izby, Polacy sceptycznie podchodzą do ponoszenia zwiększonych kosztów ogrzewania gospodarstw domowych dla poprawy jakości środowiska naturalnego.

„Martwi nas brak systemowych rozwiązań i skutecznych mechanizmów, mogących pomóc licznej grupie Polaków z uporaniem się z rosnącymi kosztami ogrzewania oraz uchronieniem ich od zjawiska ubóstwa energetycznego i jego negatywnych skutków. Bez nich w nadchodzących latach sytuacja życiowa coraz większej części społeczeństwa będzie się pogarszała” – prognozuje Łukasz Horbacz.

(PAP)

39 KOMENTARZE

 1. Lud tubylczy ma zdechnąć trując się smogiem, żrąc chemiczne żarcie, pracując ponad siły za marne grosze obłożone ogromnymi podatkami. Miejsce dla Polin trzeba zrobić.

  • Lepiej zajmować się niewidzialnym problemem smogu, który to szkodliwy produkowany jesy przez fabryki a nie przez gospodarstwa domowe, niż widzialnym problemem ubóstwa ludzi. UE to rak.

 2. Zamiast płaczusiać, lepiej wykorzystywać. Techniki palenia plus dodatki, które zwiększają kaloryczność (uzysk przewyższa koszt użycia dodatku – sorbentu): patrz gmina Rajcza.

  • przy strutym od fabryk i samochodow powietrzu ktore jest potrzebne do odpowiedniego spalania, piec u jednego partacza lub brudasa powoduje smog na dziesiatki domow
   moja ulica znowu byla w gazecie choc prawie kazdy pali prawidlowo

 3. Podatki placa, to niech ruru z naturalny gazem im podlaczaja. TO tanie i bardzo czyste zrodlo energii.
  Natural gas:
  Listopad : 4.5 usd za mmBtu
  Obecnie: 2.7 usd za mmBtu.

  Kupowac ! I podłæczac ludzi do NG! Albo oddawac podatki

  • Pojedź tam gdzie się pozyskuje ten „tani gaz”, poczytaj jak się go pozyskuje, tam dopiero zobaczysz jaka to „ekologia”, zobaczysz jak się dewastuje Zienię, jak się niszczy klimat w globalnej skali.

 4. Po co rzetelnie popracować i znaleźć drugie dno jak można lewacki fake news wkleić z PAP-u?

  • Dokładnie.
   W Polsce pali się węglem od niepamiętnych czasów i jakoś w poprzednich latach problemu smogu nie było. Dopiero teraz, gdy temat jest nośny i można od społeczeństwa wyrwać dodatkowe podatki na elektryczne autka dla rządu.

   • kiedys byly rdzewiejace bezwżerowo niezakamienione piece zeliwne i nikt nie kisil na niskich temperaturach

   • Za wylanie wiadra żrącego płynu do ziemi grozi kara za skażanie gruntu, a wpompowywanie w ziemię milionów ton żrącego goowna co rozpuszcza łupki żeby uwolnić gaz nazywa się EKOLOGIA.

 5. A pod ziemią woda o temperaturze 60 – 100 stopni Celsjusza. Wystarczy się dowiercić i mamy geotermię. Sprawdził to o.Rydzyk i podłącza swoją geotermię do ogrzewania Torunia. Zużyta woda wtłaczana z powrotem pod ziemię. Nie ma dymu, chyba że obsługa paląca. Warto czekać w imię obrony węgla? Pod Polską najbogatsze źródła geotermalne w całej Europie! Można wykorzystać wrzątek do produkcji energii elektrycznej. Jedyny taki kraj a czeka na swoją śmierć.

 6. Prawię rozpłakałem się . Najtwardsi libertarianie ramię w ramię z najskrajniejszą ekologiczna lewicą . Nareszcie razem !!!!
  Durnie (to do czytelników) , myśleliscie , że chodzi o robienie , co się komu podoba , a tu dla wolności trzeba pokłusować przy dyszlu w rydwanie postępu

  • jak chcesz miec wolnosc w takim wypadku to rozpal sobie ognisko na srodku pokoju, niestety ale wszystko to co wypuszczasz przez komin truje rowniez innych tu juz przekraczasz pojecie tzw wolnosci. jak ktos chce koniecznie opalac weglem to powinien miec zainstalowany elektrofiltr na kominie albo jeszcze prostsze rozwiazanie palnik do spalania dymu. gosc z syndromem pisze ze tyle lat opala sie weglem i dobrze bylo, szkoda nie zauwazyl ile w ostatnich latach pobudowano nowych domow w granicach podmiejskich i stad ten problem. jak patrzy sie na monitor smogu online to dobrze to widac skad pochodzi smog.

   • A czy wpompowywanie w ziemię milionów ton żrącego goowna rozpuszczającego łupki żeby uwolnić z nich gaz to nie jest twoim zdaniem rozwalanie klimatu? To jest twoim zdaniem ekologia? Puknij się w ten głupi rasistowski łeb tłumoku.

   • Skrajnie lewicowy skręt NCz rozzuchwalił ciebie i dlatego sądzisz , ze możesz sie tu pchac ze swoja antypolska propagandą . Nie namawiam do myslenia , bo wiem , ze to jest niewykonalne

    • antypolska propaganda? nie wiedzialem ze zatruwanie srodowiska to czyn patriotyczny, naklej sobie jeszcze znaczek polski walczacej na samochodzie, oczywiscie dieslu.

  • Ludzie! opamiętania! jaki smog?
   to już dymu od mgły nie potraficie odróżnić?

 7. To chyba we fryclandi jest tak samo brudne powietrze bo sa takie same mgly jak w Polsce

 8. Krótko i na temat, smog w Polsce pojawił się „magicznie” ponieważ normy zostały zmniejszone i tyle w temacie, Unia, patrz Niemcy, wywiozła cały ciężki, najbardziej trujący przemysł za granicę, zgadnijcie którą, to teraz sobie może pozwolić na zaniżanie norm.

 9. Kozorro ma rację!jeśli np.kotły Strzelczyka z dopalaniem zdają egzamin i atest i badania nie są za flaszke to może zbyt tanio by było?Termomodernizacja to styropian,akryl i domy-termosy przy braku higrosterowanej wentylacji.Pleśń,grzyb,rak.Ale..postępowo jest!

 10. Drodzy czytelnicy , niestety nic nie rozumiecie. Polska produkuje energie węgla . To daje jej pewien poziom niezależności i mozliwość kumulowania bogactwa. Jak się tego pozbędziemy , to nigdy nie bedziemy mieli szansy na zamożność . Naszy przeznaczeniem i naszych wnuków itd. będzie wieczna nędza . Jak ktoś zaczyna dyskusje o kotłach Strzelczyk albo o geotermii , to znaczy , że świat jest dla niego cały czas nieodgadnioną zagadką

  • problemem sa przydomowe kotlownie CO a nie elektrocieplownie na ktorych sa zainstalowane elektrofiltry! smog nad Polska skad pochodzi wystarczy wpisac w wyszukiwarke, energetyka 9% , niska emisja 52%, durgi na liscie jest przemysl z ktorego pochodzi 17%. ciezko przyznac weglarzom ze to oni sa problemem i jeszcze probuja to ubierac w patriotyczne szaty.

   • Przecież wyrażnie napisałem , że niczego nie rozumiesz . Nawet tego nie rozumiesz . Ręce opadają

    • na razie to twoje bogactwo kumuluje się w postaci leczenia dziesiątek tysięcy ludzi z chorób spowodowanych smogiem.

 11. Kiedyś smogu nie było a niebo było niebieskie opryskują nas samolotami aby wytworzyć mgiełke która odbije promienie słoneczne i ziemia się nie nagrzej e ale te cząsteczki metali się nagrzewaja i nie przepuszczają dymu do atmosfery debile się nawet na niebo nie patrzą a to teoria spiskowa która w 2017 roku oficjalnie nie jest teoria a skąd metale w powietrzu i głębię? Pewnie od palenia węglem ludzie są coraz głupsi

 12. Czyli – zamknąć kopalnie, elektrociepłownie. Koniecznie ogrzewać gazem! Tym z Nord Strim 2 od Niemców lub ( zależy kto przy korycie) z USraela!

 13. Naprawdę ktos przytomny sądzi , że banki amerykańskie , Trump i Merkel dbają o to , jakim powietrzem oddychają Polacy? Ludzie opamietajcie się ! Dla nich jesteśmy pluskwami , których nie rozdeptuje sie od razu , bo moze jakies mydełko z nas bedzie. Przez ostatnie sto lat wyprawiali z nami i innymi ludżmi z naszej częsci świata rzeczy , w które trudno byłoby uwierzyć , gdybyśmy nie widzieli tego na własne oczy. Wy nadal niczego nie rozmiecie?

 14. na rynku paliw musi byc roznorodnosc, a nie ekologia. Jesli do tego zostanie doprowadzone, to zarzna nas jak z pradem. Kazdy gad, ktory zdobyl jakis stolek, zniszczyl konkurencje, opanowal rynek, to w krotkim czasie zniszczyl swoich klientow podwyzkami. Taka jest procedura terrorystow w Polsce, tylko roznorodnosc trzymie ich troche na wodzy.

 15. Gdyby palono normalnym drewnem czy naszym polskim węglem to byłoby w porządku a jak wrzucają śmieci itp. to nie ma co się dziwić jak i w sumie kupowanym gorszej jakości węgiel zza granicy a z naszego robią drożyznę. To nasz Polski węgiel powinien być tańszy od ruskiego czy ukraińskiego wtedy ludzi byłoby stać na ogrzewanie i nie byłoby takiego syfu. Jak będą na przymus zmuszać ludzi do rozwiań gdzie będą musieli bulić duże pieniądze na wymianę ogrzewania albo przeprowadzek to wtedy się ludzie zbuntują.

 16. Główną przyczyną smogu w Polsce są… wzrastające ceny wywozu śmieci. Kiedyś za złej komuny były setki fabryk, kominów, hut, prawie wszędzie paliło się węglem. Ale śmieci spod śmietnika wywozili o czasie kosztowało to ludzi tyle co nic. A teraz cyrki z sorowaniem na frakcje, a mimo to ceny za śmieci okropnie wysokie! Więc ci co mogą to spalają co się da żeby nie musieć płacić śmieciarzą. Ot i cała tajemnica smogu rozwiązana!

 17. Ruscy za wysokie technologie placa frycom gazem i surowcami a fryce cos z tym gazem musza robic znamienne jest ze nie modyfikuja swojej energetyki i 60 % nadal pozyskuja z wegla . Buduja nowy Nord S 2 wiec chodzi tu wylacznie o biznes.A polactwo łyka ta frycowska propagande i bebni o zanieczyszczeniu powietrza.Jakos nikt nie atakuje miliardow samochodow a moze dlatego ze fryce to centrum produkcji samochodow ?

 18. Bzdury! Smog w Polsce to efekt czynnych jeszcze wulkanow. P.JKM na tym sie przeciez zna najlepiej.

 19. Miliony tirów jeżdżących po naszym kraju , samochodów które wyrzuciła stara unia -to jest śmiercionośny smog.
  Wyrugować palenie węglem Polskim , ale nie Ruskim , Ruski nie daje smogu !!

Comments are closed.