Waszyngton stawia warunek Polsce. „Chcecie mieć Fort Trump, zrezygnujcie z Huawei”

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump (L) i przezydent RP Andrzej Duda (P) na placu Krasińskich w Warszawie, PAP/Paweł Supernak
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump (L) i przezydent RP Andrzej Duda (P) na placu Krasińskich w Warszawie, PAP/Paweł Supernak

Waszyngton naciska na polski rząd, aby zakazał chińskiemu koncernowi Huawei budowy sieci łączności 5G – pisze „The New York Times”. Od spełnienia tego warunku ma być uzależnione utworzenie stałej bazy wojsk USA nazwanej „Fort Trump”.

Plan budowy „Fort Trump” prezydent Andrzej Duda przedstawił podczas swojej wizyty USA we wrześniu 2018 r. Tymczasem z ustaleń NYT wynika, że urzędnicy prezydenta Donalda Trumpa wprost sugerowali uzależnienie rozmieszczenia wojsk amerykańskich w Polsce od wykluczenia z budowy sieci piątej generacji chińskiego giganta Huawei.

Amerykańskie władze traktują działania chińskiego koncernu w Europie jako element nowego wyścigu zbrojeń. Technologię używaną przez Huawei przy budowie sieci piątej generacji administracja Trumpa uznaje za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Służby USA uważają, że chińska firma współpracuje z wywiadem tego kraju umożliwiając mu wejście „tylnymi drzwi” do sieci telekomunikacyjnych i komputerowych wielu krajów.

NYT przypomina także wypowiedź płk. Grzegorza Małeckiego, byłego szefa Agencji Wywiadu, który w kontekście Huawei wskazywał na ewentualne zagrożenie ze strony Chin dla wojsk Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Polsce. Gazeta przypomniała też niedawne zatrzymanie przez polskie służby byłego oficera wywiadu Piotra D. i Wanga W., pracownika Huawei pod zarzutem szpiegostwa.

Według NYT dla rządu USA był to „jaskrawy przykład tego, w jaki sposób chiński rząd instaluje agentów wywiadu w oddziałach Huawei na całym świecie”.

źródło; NYT, wp.pl

43 KOMENTARZE

 1. Czyli mamy wywalic hinczykow z Polski, oddac polske zydom i budowac polin a takze za fort trump placi 2 mld usd co roku. SUPER

  • Dokładnie. Deal identyczny jak te robione przez władze PRL z ZSRR. Bo dokładnie tacy sami ludzie siedzą dziś w Polin na stołkach.

   • Bo nic w Polsce po 1989 roku się zmieniło. Dalej tkwimy w komunie…jest tylko więcej szabesgojów.

  • Polska jest między młotem a kowadłem a w zasadzie jest jeszcze gorzej. Naokoło mamy i prawdziwego wroga i kilku udawanych przyjaciół. Nie mamy niestety prawdziwego i do tego dużego przyjaciela. I nie ma co winić rządu tego czy innego, bo ta sytuacja powtarza się od kilku stuleci. Wojny i zagraniczny drenaż polskich mózgów dopełnia tę złą sytuację. Potrzebujemy kilkudziesięciu lat spokoju, żeby wzmocnić się ekonomicznie i militarnie na tyle, aby móc liczyć głównie na siebie. Musimy lawirować i to bardzo finezyjnie i inteligentnie. Nie wiem czy nasze tzw elity (bez względu na barwy polityczne) są do tego zdolne?

   • „Nie wiem czy nasze tzw elity (…) są do tego zdolne?” – jak na razie nie.

  • Mamy wywalić Chińczyków, nie hinczykow. I dobrze. To sojusznicy Kremla. Mamy mały wybór. Za słabi niestety jesteśmy, żeby nie mieć cudzej ochrony, choćby płatnej. Chyba najlepiej jednak związać się z USA. Tak mi się wydaje.

  • To juz bylo Jalta- Roosevelt……. zdrajcy i zlodzieje USA chce Polske wydymac…. okrasc, zniszczyc –po trupach do celu pejsatego $$$$$$$$$$$$
   Glosujmy na NARODOWCOW …jesli chcemy oddzyskac i obronic POLSKE!!!

   • To prawda, ale to była Jałta z Rooseveltem, Jałta z Trumpem albo jeszcze lepiej z Reaganem najprawdopodobniej wyglądałaby zupełnie inaczej. A narodowcy niech sie z tym całym Dmowskim wypchają, tylko maszerować potrafią i nic więcej. A Dmowski, po artykule Łysiaka, w moich oczach już się nie podniesie, won z nim!

 2. USA chce mieć wyłączności na całym świecie na podsłuchy i szpiegowanie.
  Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.

  • No przecież. Apple, Motorola i AT&T od zawsze współpracują z rządem USA. AT&T to pionier podsłuchów, jako pierwsi przetarli szlaki.

 3. Ale my wcale nie chcemy Fort Trump, po co (jako jedyny kraj na świecie , który będzie płacił za to że obce wojska stacjonują na jego terenie, a nie na odwrót) mam wojska pancerne na przestarzałym sprzęcie, których zdolność bojowa będzie polegać na wycofaniu się do bazy w Niemczech w razie ataku na Polskę, oczywiście jeżeli akurat nie trzeba będzie ich z rowu wyciągać, tak jak to jest do tej pory, przynajmniej raz w miesiącu

 4. Nam nie trzeba stawiać żadnych warunków ! , Wystarczy powiedzieć a duda ogarnie wszystko !

 5. Jeśli mam wybrać między Huwaei, a Fortem, to wybieram Fort. Polska nie jest silna i potrzebuje sojusznika. Nie mamy wyjścia.

  • To może należałoby zawrzeć sojusz strategiczny z Chinolami.
   W przeciwieństwie do anglosasów Chinole mają honor. Więc w razie W przytrzymają Władka i jego popleczników w ryzach.

   • Trzeba grać na dwa fronty i zawrzeć sojusz ze ZWYCIĘZCĄ kontfrontacji USA-Chiny. Wyrwanie się przed szereg skończy się jak w 1939.

 6. Departament Stanu chce , żeby PIS wtrącił Polskę w całkowitą izolację miedzynarodową . Amerykanie steruja do takiej sytuacji , w której nawet ich najwiekszy wróg nie wypowie choć zdania w naszej obronie , gdy zaczna nas obrabowywać z całej własności a nas samych obracać żydowskich niewolników

 7. Przecież cała akcja ze szpiegiem do tego zmierzała. W normalnym kraju, jacyś ważniacy z MSZ i ABW spotkaliby się z jakimś chińskim attache i jasno wytłumaczyli, że albo się dogadujemy i wtedy Chiny stawiają jakąś fabrykę pod Łomżą z kapitałem mieszanym, albo robimy aferę na cały świat. Ale ,,nasza” służby na polecenie Amerykanów od razu nakręciły aferę nagłośnioną przez TVPjonjang…

 8. „Waszyngton naciska na polski rząd”… wolne zarty, oni przekazuja polecenia do wykonania swoim marionetkom w rzadze RP.

 9. Trzeba grać na dwa fronty i zawrzeć sojusz ze ZWYCIĘZCĄ kontfrontacji USA-Chiny. Wyrwanie się przed szereg skończy się jak w 1939.

 10. Nie ma co winić rządu, czy rządził by PiS czy PO to jedni i drudzy chodzą na kolanach PiS Chodź na kolana przed Ameryką, a PO Chodź na kolana przed Unią Europejską sprzedając suwerenność Polski. Polska nie ma prawdziwych przyjaciół tylko udawanych tak jak to powyżej niektórzy pisali. Polska Musi starać się o atom. I sama w sobie stanowi siłę, A budować powinna struktury z krajami bałtyckimi W bliskiej współpracy militarnej i gospodarczej w ramach odpowiedzi na Unię Europejską i silną Rosję militarnie.

 11. Klimuszko WYBRAŁBY Huawei
  Nostradamus też….

  lepsze państwo na powierzchni
  niż to parę kilometrów pod wodą ze swoim szrotem
  po Yellowstone

 12. Co wy się tak rozpisujecie już nie długo nic nie wpiszecie Polska to teoretyczne państewko nic nie znaczące jest rządzone przez układy wybory to ściema co wy ludzie nie kumaci jesteście ?

 13. I jeszcze oddajcie żydowskim organizacjom nienależną kasę za mienie bezspadkowe, wprowadźcie jeszcze bardziej preferencyjne przepisy dla firm amerykańskich i izraelskich, a jak wyzbędziecie się wszystkiego to może zniesiemy obowiązek wizowy, buhaha.

 14. Polska powinna odpowiedzieć: to w takim razie koniec z zakupami amerykańskiego złomu wojskowego… :-]))))))))))))))))

 15. Czyli szlag ma trafić ten cały Jedwabny szlak – Chսj z Hսjawei. Przecież USA jest od Polski daleko, Rosja ma rakiety i jest blisko. Moim zdaniem to jest porąbany pomysł z tym sojuszem z USA. Liczą na to, że ewentualna agresja na Polskę ze strony rosyjskiej będzie odebrana jak agresja na USA. To już raczej Chiny miałyby większy interes zaatakować Rosję za to ruskie niszczą niszczą im Jedwabny szlak, ale przecież nowy Jedwabny szlak szedłby również przez Rosję, więc Rosja nie miałaby interesu atakować Polski – nawet teraz nie ma takiego interesu.

 16. (edit)
  Czyli szlag ma trafić ten cały Jedwabny szlak – Chսj z Hսjawei. Przecież USA jest od Polski daleko, Rosja ma rakiety i jest blisko. Moim zdaniem to jest porąbany pomysł z tym sojuszem z USA. Liczą na to, że ewentualna agresja na Polskę ze strony rosyjskiej będzie odebrana jak agresja na USA. To już raczej Chiny miałyby większy interes zaatakować Rosję za to ruskie niszczą im Jedwabny szlak, ale przecież nowy Jedwabny szlak szedłby również przez Rosję, więc Rosja nie miałaby interesu atakować Polski – nawet teraz nie ma takiego interesu.

Comments are closed.