Papież Franciszek jest heretykiem? Profesorowie: „Niemożliwe, by wszyscy papieże mylili się, a tylko on miał w tej sprawie rację”

Papież Franciszek/fot. PAP/EPA
Papież Franciszek/fot. PAP/EPA

Watykan opublikował 2 sierpnia 2018 roku wydaną 11 maja bieżącego roku decyzję papieża Franciszka, nakazującą prefektowi Kongregacji Nauki Wiary wprowadzenie do Katechizmu Kościoła Katolickiego stanowczej tezy, że kara śmierci jest niedopuszczalna. Zmiana nauczania wywołała reakcję konserwatystów. Pojawiają się nawet oskarżenia o herezję pod adresem papieża Franciszka.

Jak podawał dotąd artykuł 2267. Katechizmu, tradycyjna nauka Kościoła nie wykluczała stosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Nowy tekst tego artykułu głosi, iż „kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby”.

Taka zmiana wywołała reakcję ludzi kościoła. Konserwatyści sugerują, że papież Franciszek jest heretykiem.

Prof. Jacek Bartyzel dokonał wymownego wpisu na jednym z portali społecznościowych.

„Jeżeli kara śmierci jest niedopuszczalna w świetle Ewangelii, to znaczy, że Kościół przez XX wieków, nauczając czegoś wręcz przeciwnego, pozostawał w błędzie. Błądził więc sam Ewangelista Łukasz, przekazujący wyznanie wiary pierwszego zbawionego – Dobrego Łotra na Golgocie, zaświadczającego słuszności kary, na którą został skazany; błądzili Apostołowie, błądziło 260 papieży, błądziły sobory i synody, błądzili Ojcowie i Doktorzy Kościoła, błądzili wszyscy uznani teologowie i kanoniści. A jeżeli tak, to przez te XX wieków Duch Święty był nieobecny w Kościele i każda inwokacja każdego soboru definiującego jakikolwiek dogmat: „postanowiliśmy bowiem Duch Święty i my” była pustotą, kłamstwem i nadużyciem. W ostateczności zatem to sam Jezus Chrystus byłby zwodzicielem obiecując Kościołowi pozostawienie mu w jego doczesnej peregrynacji Ducha Pocieszyciela. Takie są logiczne konsekwencje herezji bergogliańskiej.

Z kolei prof. Adam Wielomski z okazji zmiany Katechizmu przypomniał swój tekst z 2007 roku, w którym czytamy m.in.:

„Żaden papież i żaden autorytet kościelny nie może zmienić obiektywnego faktu, że kara śmierci jest zgodna z nauczaniem Kościoła. (..) Czy katolik może nie zgodzić się z niezmiennym i nieomylnym nauczaniem Kościoła? Może, ale przestając być katolikiem. Każdy, kto głosi, że Kościół katolicki kiedyś aprobował karę śmierci, a dziś już tego nie czyni, jest tym samym heretykiem.

Na swoim profilu społecznościowym prof. Wielomski napisał także:

„Problem papieża-heretyka od stuleci nurtuje kanonistów. Wedle Pastor Aeternus (1870) papież jest nieomylny, ale przed nikim nie odpowiada. Zarazem jest nieomylny tylko wtedy, gdy głosi naukę zgodną z Tradycją. Kanoniści nie potrafią odpowiedzieć na pytanie: co zrobić z papieżem-heretykiem, który nauczałby wbrew Tradycji? Problem może nie być tylko teoretyczny.

Czy mamy już do czynienia z papieżem Franciszkiem heretykiem? Konserwatyści jak widać nie mają już wątpliwości.

30 KOMENTARZE

  • zaś onanizm powoduje, że anonimowo w internecie pisze się durne teksty

  • Ale w GLOBCIA wierzysz bez zastrzeżeń, co?
   Albo w świętość Adamowicza, bo pochowali go w Bazylice Mariackiej?

 1. Ty „Pan Zboczeniec” możesz najwyżej jak Zmarszczony Fred wyrazić szczere wyrazy nawrócenia, wobec porannych ejakulacji i elukubracji.

 2. Już nie jeden papież po śmierci był wykopany i ochrzczony mianem heretyka, zdarza się w kościele, nie ma się c przejmować papieże długo nie urzędują zazwyczaj

 3. Nie jestem teologiem, ale od czasu do czasu czytuję Ewangelie (jest taka aplikacja na komórke „Ewangelia na dziś” i „Pismo Święte”).
  Akurat wczoraj było fragment Mk 3,22-30. Jezus uczy nas, że wszystkie grzechy i bluxnierstwa będą odpuszczone, ale „Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego”.
  To podstawa do twierdzeń prof. Bartyzela.

  I może ktoś przypomni tę Ewangelie HGW, która przedstawia się jako gorliwa aktywistka Ruchu Odnowy w Duchu Świętym…

  • Dziwne…. Kościół nigdy nie dopuszczal kary smierci… Tylko Bóg życie daje i Bóg może je odebrać. Tak mnie uczono już 50 lat tenu

 4. pismo jest jednoznaczne w sprawie kary śmierci zaraz po potopie bóg skierował do wszystkich ludzi kilka i tylko kilka praw które nigdy nie zostały odwołane jedno z nich mówi że kto przelewa krew człowieka przez człowieka będzie też przelana krew mordercy bo na swój obraz stworzył ich ani jezus ani żaden z apostołów nie podważył tej świętej zasady a co mówi jedno z powszechnie znanych dziesięciorga przykazań nie morduj nie było to serdeczne zalecenie tylko jednoznaczny zakaz bóg by podważył swój autorytet gdyby zabronił egzekwować prawo które sam ustanowił przecież cala nauka o okupie jezusa jest oparta na zasadzie świętości życia tak więc każdy kto podważa słuszność kary śmierci z powoływaniem się na biblię najzwyczajniej się kompromituje a także wyznanie które reprezentuje

  • Słowa: kto mieczem wojuje od miecza ginie, nie znaczą że to my mamy prawo temu który wojuje odebrać życie. Nie wiem w co wierzysz, ale ja wierzę, że każdy chrześcijanin powinien modlić się za tego, który wojuje a nie go mordować. Właśnie na tym polega wiara w naszego Boga, to poganie zabijali, my mamy modlić się.

   • mylisz sprawy wiem że mogą się wydawać podobne ale jezus nie mówi tu o wymierzeniu kary a o bezsensowności dochodzenia swoich racji przemocą gdybym chciał w podobnie nielogiczny sposób argumentować zasadność kary śmierci to bym przytoczył słowa jezusa że nie przyniósł na ziemię pokój ale miecz a przecież jezus wypowiedział te słowa w zupełnie innym kontekście

 5. Papież ma w dogmat nieomylnosci – i to jest prawdą i jest słuszne. Tym który pierwszy się zbuntowal i nie chciał być posłuszny był diabeł wąż starodawny…

 6. Dobrze mówi Papież, kara śmierci zawsze była i będzie zabójstwem ( 10 przykazań stanowczo mówi że zabijać nie wolno), profesorowie chyba stracili już całkiem rozum.

  • w 10 przykazań jest nie morduj język starohebrajski rozróżniał mordowanie od zabijania podobnie zresztą jak polski stąd też po zdobyciu jerycha akana nie zamordowano tyko zabito za grzech którego się dopuścił

 7. Skończcie z tym krytykowaniem Papieża. Pan Bóg dopuścił aby Franciszek stanął na czele Jego Kościoła to najwidoczniej jest w tym Boży plan niekoniecznie musi być przez nas zrozumiany.

 8. Mozna odniesc wrazenie, ze wspolczesny Kosciol ksztaltuje wiare tak jak mu wygodnie, czesto w zgodzie ze wspolczesna polityka, zamiast trzymac sie doktryny, ktora wylozona jest w Biblii.

 9. Wystawienie na prubę Abrahama, jest dowodem na to, że Franciszek Papierz się nie myli. Bóg powstrzymał rękę Abrahama przed tym strasznym czynem, baranek został zabity , nie syn.
  W Nowym Testamęcie, barankiem jest ciało Jezusa , Jezus żyje, swoją ofiarą pokonał śmierć.
  Żadna krwawa ofiara, nie jest już nikomu potrzebna,
  Czy aż tak trudno jest to zrozumieć tym, którzy nieustannie przyszyszywają łatki Papierzom?

  • albowiem zapłatą za grzech jest śmierć to słowa pawła w 6 rozdziale listu do rzymian zalecam głębsze zastanowienie się nad tą kwestią łatwiej się wtedy pojmie co naprawdę się wydarzyło na górze moria zarówno w czasach abrahama jak i za dni jezusa nie zdajemy sobie sprawy jak wiele wspólnego ma kara zapłata wymierzana mordercom z zapłatą którą dostarczył jezus przecież adam i ewa skazani zostali na karę śmierci właśnie za morderstwo

   • Adam i Ewa zgrzeszyli za namiwą złego, dlatego nasze ciała są słabe i skazane na śmierć .
    Niektórzy nie potrafią zrozumieć co to jest śmierć naturalna, za grzechy pierwszych rodziców.
    Paweł zanim to zrozumiał, prześladował chrześcijan. Dopuki go Jezus nie zapytał, czemu mnie prześladujesz ?
    Jezus odkupił swoją śmiercią nas , gładząc grzechy świata. Wyrażnie powiedział o drugiej śmierci, jaką jest śmierć druga, śmierć duszy. Nie do człowieka należy więc wyznaczanie kary śmierci człowiekowi.
    Bardzo mądrze tu w komentarzu jedna z osób przytoczyła słowa Jezusa, mówiące o grzechu przeciwko Duchowi Świętemu, taki grzech nigdy nie będzie wybaczony.
    Jezus widział w jednym ukrzyżowanym łotrze skruchę i darował mu życie wieczne ” za prawdę
    powiadam ci, dziś ze mną będziesz w raju”.
    Szkoda przelanej krwi baranka, dla tych, którym wydaje się , że są mądrzejsi od Pana Boga.
    ” STRZEŻCIE SIĘ UCZONYCH W PIŚMIE I FARYZEUSZY”, To są słowa nad którymi trzeba się dobrze zastanowić.

 10. Papieżom !!!
  Przepraszam za błąd.
  Pozdrawiam Ciebie mocno Franciszku nad Franciszkami:)))

 11. Powinni to zauważyć uczeni w piśmie, że prostemu człowiekowi łatwiej jest zrozumieć sprawy dotyczące ducha.
  Papież Franciszek , wychwycił też błąd w modlitwie ” Ojcze Nasz.” Wprowadzając prawidłowe słowa” nie opuszczaj nas w pokusie”. To nie Bóg, wodzi nas na pokuszenie.
  Duch pocieszyciel , Franciszka naszych czasów prowadzi , drogą prawdy i życia.

 12. No tak tak seryjny morderca, gwałciciel i pedofil też ma swoją godność i trzeba ja uszanować a godność ofiar to już nie

  • Gdyby gwałciciel czy pedofil mił godność, nie krzywdził by innych. Skazując takiego na śmierć, sami staniemy się mordercami. Takiego to w kamieniołomach umieścić, żeby zapracował sobie na miskę zupy.
   Będzi mniał czas na żałowanie za grzechy.

   • no to kolejna podpowiedź tym razem z psalmu sprawiedliwość jest podstawą jego tronu pomyśl nad tym może zrozumiesz dlaczego bóg nie może pobłażać przelewowi krwi

    • Tron Boga Ojca jest Tronem Jezusa.
     Ojciec i Syn z Duchem Świętym.
     Tylko , że w to nie wierzycie. Trójca Święta nie została zaakceptowana, przez takich wyznawców Jezusa , którzy obliczają daty końca świata i omamiają ludzi obietnicami raju na ziemi. Tacy ludzie nie modlą się o zbawienie dusz, bo nie wierzą w jej istnienie.
     Jezus o tym mówił ” Ja i mój Ojciec jedno jesteśmy. Moja dusza jest dziś smutna”.
     Wiara chrześcijan oparta jest na opoce i bramy piekielne jej nie przemogą.
     Powiem wprost, odcinam się mieczem obusiecznym przyniesionym przez Jezusa, od takich wyznawców, którzy czczą Boga Ojca tylko wargami.
     Amen

     • tnij tnij a ponieważ to miecz obosieczny to uważaj żeby się nie zaciąć chociaż powinieneś mieć w tym wprawę jako potomek chrześcijaństwa które to przecież dobrze nawywijało tym mieczem przez całe dwa tysiące lat jezusowi na cmentarzu pomordowanych w jego imieniu to już miejsca brakuje w sumie to zadziwia mnie litościwe serduszko dla morderców pośród wyznawców religii chrześcijańskich gdy przez wieki trup ścielił się gęsto

 13. Ten papież jest fałszywy, ponieważ prawowity Papież Benedykt 16 żyje. Papież może być tylko jeden. Ten Franciszek dość że jest heretykiem to konsekwentnie dąży do zniszczenia Kościoła popierając zalew nachodźców muzułmańskich. Biada nam….

Comments are closed.