Poroszenko: Ukraina będzie ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej. „Nie ma wątpliwości, że je otrzymamy”

Petro Poroszenko. Foto: PAP/EPA
Petro Poroszenko. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko, powiedział, że Ukraina złoży wniosek o członkostwo w UE w 2024 roku. Ma też otrzymać „Plan działania” dotyczący członkostwa w NATO.

Prezydent Poroszenko złożył te deklaracje dziś w czasie wizyty w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym w Kijowie. Odbywała się w nim konferencja dotycząca integracji z Unią Europejską pod nazwą „Od Krut do Brukseli, zmierzamy własną drogą”.

REKLAMA

Bitwa pod Krutami została stoczona 30 stycznia 1918 pomiędzy oddziałem bolszewickiej armii Michaiła Murawiowa, a ochotnikami ukraińskimi dowodzonymi przez Awerkija Honczarenkę, w pobliżu stacji kolejowej Kruty.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

– Będziemy ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej w 2024 roku i nie ma wątpliwości, że je otrzymamy – powiedział Poroszenko. Ukraiński prezydent ogłosił też rozpoczęcie wrażania „Planu działania”, który ma skutkować uzyskaniem członkostwa w NATO. Wyraził nadzieję, że ukraińska armia będzie spełniać standardy NATO już w 2019 roku.

Petro Poroszenko ogłosił dziś, iż będzie kandydował ponownie na urząd prezydenta. Zwrócił się do wyborców o poparcie w celu przeprowadzenia procesu integracji z Unią Europejską i wspólnotą euroatlantycką, odzyskania utraconych terytoriów, oraz zapewnienia porządku, dobrobytu i bezpieczeństwa każdemu mieszkańcowi Ukrainy.

Źródło: UNIAN

REKLAMA