Ambasador Mosbacher żąda archiwów IPN dla Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie? „Padają groźby, że nie powstanie Fort Trump, jeśli pewna pula archiwów nie zostanie przekazana do USA”

Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher/fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher/fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Ambasador USA, Georgette Mosbacher, żąda dostępu do archiwów IPN. Ma się spotkać w tej sprawie z Jarosławem Szarkiem, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Grozi, że w przypadku odmowy „Fort Trump” nie powstanie.

Ambasador Mosbacher chce aby pełny dostęp do archiwów Instytutu Pamięci Narodowej otrzymali przedstawiciele Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Padają też jednak słowa o „przekazaniu” części zbiorów IPN.

Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu podjęło wczoraj uchwałę, z której wynika, iż kierownictwo IPN chce wyrazić na to zgodę.

UCHWAŁA Nr 3/2019 Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia 29 stycznia 2019 r.
UCHWAŁA Nr 3/2019 Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
z dnia 29 stycznia 2019 r.

Informację ujawnił dziennikarz Polskiego Radia Rafał Dudkiewicz

Jak twierdzi, że szczegóły tej sprawy zostaną ujawnione w poniedziałkowym wydaniu programu „Warto rozmawiać”. Twierdzi też, że największym problemem jest aneks do obecnie obowiązującej umowy jakiego domaga się ambasador Mosbacher.

161 KOMENTARZE

 1. Dlaczego nie uznaje sie tej osoby jakoperdona non grata na tej samej zadadzie mozemy żądać zbiorów Kongresu USA

 2. Na prośby zważać. A na grożby, kazać iść precz! Niech Trump poszuka kogoś na jej miejsce.

 3. Czy to jest prwada czy jakiś żart ,by nasze archywa IPN mieli Żydzi w Ameryce ?????a nie POLSKA????

 4. Dość tego!!!Dość ,żądań,wtrącania się w sprawy Polski-Polaków!!!IPN-to nasza ,historia faktów-ma pozostać u nas w Polsce!!!Nie zgadzam się na wydanie naszych dokumentów historii faktów,do innych państw!!!

 5. Historia lubi się powtarzać. Teraz tylko Wielki Brat zza wody a nie ze wschodu chce nami rządzić. I tyle tego naszego szumnie zapowiadanego „wstawania z kolan”.

 6. ZDRADA !!!!! ZDRADA !!!!! ZDRADA !!!!! ZDRADA !!!!! ZDRADA !!!!!
  parchate kapo CO RZĄDZI NAMI CHCĄ ZROBIĆ TO CZEGO ta ropucha CHCE ALBO JUŻ TO ZROBILI !!!!!
  ZOBACZCIE WSZYSCY LINK PONIŻEJ !!!!!
  RZĄDZI NAMI BANDA ZDRAJCÓW CZYLI kapo !!!!!
  ZDRADA !!!!! ZDRADA !!!!! ZDRADA !!!!! ZDRADA !!!!! ZDRADA !!!!!

  ipn.gov.pl/pl/o-ipn/struktura/kolegium-ipn-1/dzialalnosc-kolegium/dokumenty/65125,UCHWALA-Nr-32019.html?fbclid=IwAR0cSYfomc_8OWeGwLltbKqIcdyrrjMkbg1MTYkvMZ0Df5laQ68Eu8udCN8

 7. a Niemcy za rządów PO otrzymały kilka ton dokumentow o Nazistowskich zbrodniach, wszystkie to oryginały miały jechać tylko w celach badawczych, Niemcy teraz twierdzą że te dokumenty „zgubiły”. Za kilka lat nie bedziemy mieli ŻADNYCH Dowodów niemieckich zbrodni

 8. Skserowac to co dotyczy konfidentow żydowskich i to dostarczyć. Jak się nie podoba to niech nas w w d..pę pocałuja. Żadne Fort Trumpy nas nie obronią jak nie będziemy mieli własnej silnej armii. Jankesi jak i Angole angażują się tam gdzie zwęszą interes. Przykład Wenezueli o tym świadczy. Tam są ogromne pokłady ropy. Hipokryzja UE się objawiła natychmiast. Bruksela uznała samozwanczego prezydenta, bez wyborów. Sprzeciwili się tylko Włosi .Nasze MSZ tańczy tak jak mu grają.U nas podobno naruszana jest demokracja. Kto wie może Tuska ogłosza prezydentem jeszcze przed wyborami.

 9. Jakie ŻĄDA ?!

  Co najwyżej może poprosić i grzecznie oczekiwać na odpowiedź .

 10. Zydzi nas szantazuja? Zlodzieje i klamcy? Gdyby w Polsce nie bylo POPISu, prawda o Zydach zostala by uwolniona, a oni by sie wstydzili przyznac do swego pochodzenia. Ustawa 447 by nie istniala! Juz Jezus wypomnial im, ze ich ojcem jest Belzebub.
  Fort Trump? My tego nie potrzebujemy, to ONI potrzebuja przyczolka w Polsce i powinni nam za to placic. Polska jest w centrum EurAzji… kiedy sie te lemingi obudza?

 11. Popieram wszystko co tu mowicie, jednak obawiam sie, ze nikt kto powinien tego nie przeczyta i dostana co chca. Nasza „wladza” sie ugnie bo liczy na niewiadomo co a Amerykanie wiedzac o tym graja jak graja. Znalezli druga karte przetargowa zamiast wiz i teraz tym beda szantazowac. Ryczec sie chce jak sie widzi ta slepa uleglosc. Wszyscy z nami jada jak z gownami.

 12. Zadac to ona sobie moze, odpowiedz powinna byc krotka, nic nie dostaniesz a jak ci nie pasuje to wracaj skad przyszlas. Nie powstanie fort trump??? Nie ma problemu, zmniejszymy zakupy waszego gazu albo zaczniemy kupowac bron w europie. Nadal masz jakies żądania?? To za moment zostaniesz wydalona jako persona non grata. Nie jestes u siebie, jestes gosciem to zachowuj sie jak gosc a jak ci nie pasuje to wyp…

Comments are closed.