
Mimo że technologia często ułatwia nam życie, to jednak jej rozwój stwarza także nowe szanse dla oszustów. Ostatnio wyłudzacze wpadli na pomysł przejmowania kont Waszych znajomych i wyłudzania pieniędzy za pomocą BLIK-a. Trzeba uważać!
Wiarygodność profilu na Facebooku buduje się latami. Data założenia, odpowiednie zdjęcia, czy wspólni znajomi – weryfikacja tych komponentów utwierdza nas w przekonaniu o tym, że mamy – bądź nie – do czynienia z właściwą osobą. Dobrze wiedzą o tym również oszuści, którzy włamują się na konta na popularnym portalu społecznościowym. Później wystarczy rozesłać do znajomych użytkownika link informujący o nadchodzącym przelewie, czy o problemie z kontem bankowym. Stąd już tylko krok do przejęcia konta bankowego, a być może i innych danych.
O tym, jak wygląda w praktyce taka procedura, poinformowała jedna z użytkowniczek Facebooka, której konto zostało przejęte. Oszuści po uzyskaniu dostępu do profilu, wysyłają zaproszenie do znajomych, nawiązują kontakt, bazując na najprostszych emocjach – na współczuciu. Piszą o tym, że znaleźli się w kłopotliwej sytuacji i potrzebują pieniędzy, np. na leki. Użytkownicy, niczego nie świadomi, powodowani dobrymi intencjami, podają kod BLIK z aplikacji mobilnej, który rzekomo jest potrzebny do opłacenia recepty. W rzeczywistości używany jest on do… wypłat z bankomatów.
BLIK to polski system płatności mobilnych, który umożliwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach oraz wykonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych i generowanie czeków z 9-cyfrowym kodem. Usługa jest dostępna w takich bankach jak Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska SA, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Inteligo, Orange Finanse, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbank, Credit Agricole oraz Pekao SA. W 2017 6,1 mln użytkowników usługi wykonało 33 mln transakcji.
WAŻNE! PROSZĘ O UDOSTĘPNIENIA BY NIKT NIE PADŁ OFIARĄ PRZESTĘPSTWA !! NIECH DOWIE SIĘ O TYM JAK NAJWIĘCEJ OSÓB !!!…
Opublikowany przez Atina Ciepłucha Piątek, 18 stycznia 2019
Kod BLIK w ostatnim czasie stał się dogodnym narzędziem, wykorzystywanym w wielu podobnych, kryzysowych sytuacjach. Oszustwa „na BLIK-a” nie znaczą jednak, że powinniśmy zaprzestać używania tej prostej formy płatności. Ważne jednak, by mieć pewność, że generowany z aplikacji kod nie dostanie się w niepowołane ręce, a przelewy internetowe w miarę możliwości wykonywać w „tradycyjny” sposób, ponieważ – jeśli nie zostaną jeszcze zaksięgowane, będzie można je wycofać.
Źródło: komputerswiat.pl