Odnaleziono skradzione królewskie klejnoty. „Leżały w kontenerze na śmieci”

korona królewska zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay
korona królewska zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Wszystko wskazuje na to, że odnaleziono klejnoty królewskie, skradzione latem zeszłego roku z katedry w Straengnaes – podała we wtorek szwedzka policja. Proces mężczyzny oskarżonego o ich zuchwałą kradzież został przerwany.

Według policji korony, berła oraz jabłka należące do szwedzkich władców: króla Karola IX Wazy (1604-16) oraz królowej Krystyny Wazówny (1632-54), zostały odnalezione przez nocnego stróża w kontenerze na śmieci w miejscowości Akersberga na północ od Sztokholmu.

„Trwają intensywne prace, mające potwierdzić autentyczność znalezionych przedmiotów” – przekazała policja w komunikacie.

Królewskie klejnoty, których wartość pieniężną oszacowano na 65 mln koron (6,25 mln euro), zostały skradzione z katedry w Straengnaes znajdującej się 90 km na wschód od Sztokholmu 31 lipca 2018 roku. Według świadka dwaj mężczyźni zabrali skarb z ogromnej szklanej gabloty, a następnie uciekli rowerami w kierunku jeziora Melar, gdzie przesiedli się na motorówkę.

Kilka tygodni po zdarzeniu aresztowano 22-letniego mężczyznę, którego oskarżono o udział w kradzieży. We wtorek w mieście Eskilstuna miał zakończyć się jego proces, jednak z powodu prawdopodobnego odnalezienia klejnotów proces przerwano. Prokurator chce wznowić postępowanie w tej sprawie.

W katedrze w Straengnaes znajduje się nagrobek księżniczki Izabelli Wazówny (1564-1566), najstarszej córki Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki. W przykatedralnej bibliotece przechowywane są cenne polonika.

Źródło: PAP

6 KOMENTARZE

 1. Grab nagrabliennoje. Przecież to wszystko zrabowane przez szwedzkich bandziorów z Polski. Może by tak oddali?

 2. Pewnie w „lombardzie” wyszło iż to tylko czy aż TOMBAK k(r)ólewski….

  to oddali „burdelasom”….

 3. Kiedy rząd polski upomni się o zrabowane dobra z czasów potopu szwedzkiego? Jeśli nie teraz to kiedy? Militaria, książki, dzieła sztuki, elementy architektoniczne… To wszystko tam jest?!?!

 4. Szkoda, ze te ”skarby” odnaleziono. Koncowego komunikatu o ich autentycznosci jeszcze nie zanotowalam. Zlodzieje szwedzcy obrabowali Polske podczas barbarzynskiej agresji na nasz kraj i do tej pory czegokolwiek nie oddali. Dlatego na moja lojalnosc liczyc nie moga. Po dokladnym poznaniu historii, rowniez tej z okresu drugiej wojny swiatowej, ten kraj jest dla mnie obcy. Wspolpraca szwedow z nazistowskimi niemcami odslonila prawdziwe oblicze tego zaklamanego kraju, ciagle udajacego sumienie swiata i nieustannie pouczajacego wszystkie narody.
  Szwecja kona z powodu nieodpowiedzialnej polityki imigracyjnej – gwalty, morderstwa, napady na staruszkow i dzieci i ogromna ekonomiczna przestepczosc niby uchodzcow sprawily, ze starej Szwecji juz nie ma.
  Rozpaczac nad agonia Szwecji nie bede.
  Codzienne ataki na Polske, zarowno mediow jak i politykow uodpornily mnie na choc odrobine empatii dla tego kraju. Jedyna partia sympatyzujaca z Polska to Sverigedemokraterna i na te partie bede glosowac w majowych wyborach UE. Pozostale partie mozna wlozyc do jednego wora – lewacki liberalizm cala banda.

Comments are closed.