„Agropowstanie” idzie na Warszawę! Rolnicy już dziś sparaliżują stolicę. Chłopski bunt przybiera na sile

Protest rolników. Jadą na Warszawę. Foto: PAP
Protest rolników. Jadą na Warszawę. Foto: PAP

„Agropowstanie” nadchodzi. W środę w Warszawie o godz. 10 przed pałacem prezydenckim odbędzie się ogólnopolska pikieta rolników. Organizatorzy spodziewają się, że do stolicy przybędzie 5 tys. osób. Przed pikietą planują przemarsz. Wyruszy on spod PKiN pod pałac prezydencki. Mogą wystąpić utrudnienia w ruchu. Nieprzejezdne będzie Krakowskie Przedmieście.

Protest rolników rozpocznie się o godz. 10 przed pałacem prezydenckim i potrwa do około godz. 16. „W tych godzinach nieprzejezdne będzie Krakowskie Przedmieście, a kursujące tamtędy autobusy zostaną skierowane na objazdy” – poinformowała Magdalena Łań ze stołecznego ratusza.

Wcześniej, bo po godz: 9:30 planowane jest rozpoczęcie przemarszu, który przejdzie spod PKiN, ulicą Marszałkowską, Królewską pod pałac prezydencki. Przedstawiciele AGROunii – organizatora protestu – zapewnili, że nie zamierzają blokować ulic.

„Będziemy się poruszać chodnikiem, przynajmniej tak planujemy. Chcemy zrobić przemarsz tzw. konduktu żałobnego pewnej grupy producentów trzody chlewnej. Uzgodniliśmy z policją, że będzie miał on wymiar symboliczny. Chcemy, by wzięło w nim udział około 100-200 osób” – powiedział Juliusz Pająk z AGROunii.

Nie wykluczył jednak, że rolników może być więcej. Większość autokarów, które ich przywiozą, będzie parkowała pod PKiN.

„Jeżeli przyłączy się do nas więcej osób, to policja będzie musiała zabezpieczyć przejście i zamknąć na moment ulicę” – mówi Pająk. Autokary mogą też parkować na Torwarze i pod Stadionem Narodowym.

„Oblężenie Warszawy”, czyli protest rolników założyciel AGROunii Michał Kołodziejczak zapowiedział pod koniec stycznia. Rolnicy zrzeszeni w tej organizacji domagają się zmiany organizacji handlu w Polsce oraz zmiany w prowadzeniu polityki międzynarodowej tak, aby uwzględniała interes polskich gospodarstw rodzinnych. Sprzeciwiają się też m.in: bezczynnej i nieskutecznej walce z afrykańskim pomorem świń (ASF).

W poniedziałek rolnicze OPZZ ogłosiło swoje poparcie i współuczestnictwo w proteście zaplanowanym na 6 lutego w Warszawie.

„Rolniczy OPZZ w środę będzie jednym z uczestników manifestacji w Warszawie” – powiedział na konferencji prasowej przewodniczący OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski.

Formalnie zgłoszonych jest ok. 4 tysięcy uczestników, ale niewykluczone, że protestujących będzie więcej, więc nie ma szans, by ten przemieszczający się tłum nie zablokował ruchu w centrum miasta,zwłaszcza, że ma iść skrzyżowaniem Marszałkowskiej ze Świętokrzyską.

Dzisiejszy protest rolnicy nazywają „oblężeniem Warszawy” lub „agropowstaniem”.

Źródło: Super Express/ PAP