Zniszczył dinozaury, a teraz wyleczy raka? Meteoryt sprzed milionów lat zabójcą komórek nowotworowych

Asteroida - obrazek ilustracyjny. / Źródło: pixabay
Asteroida - obrazek ilustracyjny. / Źródło: pixabay

66 milionów lat temu spowodował zagładę wpadając do Zatoki Meksykańskiej, dziś może być lekiem na nowotwór. Naukowcy z University of Warwick odkryli, że metal pochodzący z meteorytu może leczyć raka.

Jak twierdzą uczeni z Wielkiej Brytanii kosmiczny „pocisk” w swoim składzie posiada iryd, związek dzięki któremu możliwa będzie terapia fotodynamiczna (z wykorzystaniem światła).

„Zdumiewające, że znalezione przez nas białko potrafi dostarczać iryd do komórek nowotworowych. Wychodzi na to, że wybiórczo niszczymy nowotwór, nie wyrządzając szkody organizmowi. Myślę, że dana metoda może znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworów. Będziemy kontynuować badanie z udziałem specjalistów z Włoch, Indii i Chin” – mówi profesor Peter Sadler będący szefem projektu badawczego.

Zdaniem naukowców białko podłączone do wspomnianego irydu, po dostarczeniu wewnątrz komórki nowotworowej zniszczy ją, czym powstrzyma chorobę. Co ważne, lekarze będą mogli wykorzystywać nową terapię bezpośrednio w wybrane komórki i nie będą przy tym uszkadzali zdrowych tkanek.

Pomimo, że badania wydają się jednoznaczne, a uczeni z Wawrick zapewniają, że są w stanie już w tym momencie uruchomić produkcję wspominanych białek, to jednak nie ma pewności czy terapia zostanie uznana przez lekarzy i wdrożona w życie. Jak zwykle w takich sytuacjach, chorzy będą musieli poczekać kilka lat, aby wypróbować innowacyjną metodę leczenia nowotworu.

Źródło: Wawrick.ac.uk / NCzas.com

Comments are closed.