Ekolodzy i producenci żywności wegańskiej chcą przekupić papieża. W grę wchodzi milion dolarów

Papież Franciszek. Czy przepowiednia Nostradamusa dotyczy właśnie jego? fot. PAP
Papież Franciszek. Czy przepowiednia Nostradamusa dotyczy właśnie jego? fot. PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Producenci żywności wegańskiej i ekolodzy chcą, aby papież Franciszek przyłączył się do kampanii mającej na celu wyeliminowanie hodowli zwierząt. Proponują Ojcu świętemu 1 mln dolarów za przejście w okresie Wielkiego Postu na weganizm oraz zachęcanie do tego wiernych.

„Million Dollar Vegan” to kampania Paula McCartneya i innych celebrytów, której twarzą stała się 12-letnia Genesis Butler z Kalifornii. Akcja ma na celu walkę z „globalnym ociepleniem” poprzez eliminację hodowli zwierząt. Unikanie mięsa i nabiału ma rzekomo zmniejszyć negatywny wpływ ludzi na Ziemię.

12-latka od połowy swojego życia jest weganką. Na swoim koncie ma także przeprowadzenie wielu protestów przeciwko „okrucieństwu wobec zwierząt”. Nastolatka w wywiadzie dla The Guardian przekonywała, że przejście na weganizm ma wiele plusów, chodzi bowiem nie tylko o ochronę środowiska, lecz także o poprawę stanu zdrowia.

Kampanię wspierają m.in. Paul McCartney, aktorka Mena Suvari, muzyk Moby oraz przyrodnik i prezenter telewizyjny Chrisa Packhama. Nastolatka zaapelowała do papieża Franciszka, nawiązując do jego encykliki „Laudato si”, aby pomógł w walce z hodowlą zwierząt.

Dyrektor generalny Million Dollar Vegan, Matthew Glover, jest jednym z inicjatorów kampanii reklamowej. Powiedział, że wybór padł na Ojca świętego ze względu na przywództwo środowiskowe, szczególnie w Ameryce Południowej, gdzie wycinane są wielkie lasy.

Jak dodał Glover, ta odważna – a nawet zuchwała akcja – ma wstrząsnąć światowymi liderami. Opublikowano nagranie, w którym 12-letnia Genesis Butler zwraca się do papieża Franciszka, aby w okresie Wielkiego Postu przestał w ogóle jeść mięso i białko zwierzęce – przeszedł na weganizm oraz dał tym samym przykład innym katolikom.

Autorzy kampanii w zamian oferują 1 mln dolarów, który miałby trafić na konto dowolnie wybranej przez Franciszka organizacji charytatywnej. Datek przekaże fundacja Blue Horizon International Foundation, należąca do Blue Horizon Corporation. Inwestuje ona w firmy produkujące żywność wegańską. Jako cel statutowy, fundacja wpisała sobie „przyspieszenie usuwania zwierząt z globalnego łańcucha żywnościowego”.

Przedstawiciel katolickiej agencji pomocowej Cafod, Daniel Hale, stwierdził, że kampania to świetny pomysł, aby „przez pewien okres żywić się prościej i prowadzić bardziej zrównoważony styl życia”. Jak przekonują autorzy kampanii, rzekomego globalnego ocieplenia nie uda się zahamować bez rezygnacji lub przynajmniej znacznej redukcji spożywania mięsa, zwłaszcza w bogatych krajach.

Zdaniem inicjatorów akcji zmniejszenie spożywania konsumpcji produktów zwierzęcych ma ograniczyć również zanieczyszczenia środowiska i degradację lasów. Jak podkreślają, papież jako duchowy przywódca 1,2 mld katolików na świecie i obrońca środowiska, może wywrzeć duży wpływ.

Rozpoczynamy tę świadomie odważną, nawet zuchwałą kampanię, by wstrząsnąć światowymi liderami – mówił Glover.

Jesteśmy wdzięczni, że papież Franciszek wypowiedział się w sprawie zmian klimatu i dlatego pokornie prosimy go, aby spróbował przejść na weganizm w Wielkim Poście, dając przykład, jak każdy z nas może wdrożyć w życie zasady troski i współczucia – tłumaczył.

Zrobiliśmy ogromny bałagan na tej cennej małej planecie. Kampania „Million Dollar Vegan” jest ważna, błyskotliwa i zuchwała. Ale pomyśl, jakie przesłanie zostanie wysłane do wszystkich wyznawców, jeśli przywódca Kościoła Katolickiego stałby się weganinem – stwierdził prezenter telewizyjny Packham.

Źródło: PCh24.pl

Comments are closed.