Niedziele bez handlu dobijają drobny handel. „Mogło upaść nawet 15 tysięcy sklepów, a zagraniczne sieci mają się świetnie”. Tak kończą się socjalistyczne eksperymenty

Zamknięty sklep fot. PAP autor: Paweł Supernak
Zamknięty sklep fot. PAP autor: Paweł Supernak

Skutki regulacji ograniczających handel w niedzielę są odwrotne od zakładanych. Małe sklepy bankrutują, a sprzedaż w dyskontach rośnie. Tak się kończy ograniczanie wolnego rynku.

W ubiegłym roku, wskutek wprowadzenia tych regulacji, mogło upaść nawet ponad 15 tysięcy małych sklepów – powiedział Jakub Binkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Ludzie robią większe zakupy „na zapas” w dyskontach, które przyciągają specjalnymi ofertami. Najbardziej na nowych regulacjach skorzystały stacje benzynowe. Tak wynika z raportu Biura Analiz Sejmowych. Obroty na stacjach wzrosły o 13%, a w dyskontach o 7%. W tym samym czasie sprzedaż w małych sklepach spadła o 1 procent.

Biuro Analiz Sejmowych sprawdziło też, jak wygląda poparcie dla zamykania sklepów w niedzielę. 44% Polaków jest niezadowolonych z tego powodu. Jedynie 14 procent chce wszystkich niedziel bez handlu.

Czy to oznacza, że zakaz handlu w niedzielę zniknie? Biorąc pod uwagę kalendarz wyborczy nie nastąpi to raczej w tym roku bo PiS nie będzie ryzykował starcia z „Solidarnością”, która lobbowała za takim rozwiązaniem.

Źródło: TVN24

28 KOMENTARZE

 1. No patrz, w całej socjalistycznej Europie tak jest, a będzie jeszcze ciekawiej jak wprowadzimy system z Anglii gdzie wszystkie knajpy, puby i bary są otwarte tylko do 22:00.

 2. Czyli że teraz wszystkie zarządy i rady nadzorcze zachodnich dyskontów w Polsce powinny zacząć lobbować u PiS-owskiego rządu za bezapelacyjnym wprowadzeniem w Polsce wszystkich wolnych niedziel. Ba! – dodatkowo wszystkich wolnych sobót! Żeby zwiększyć zyski hipermarketów i wykończyć małe prywatne polskie osiedlowe rodzinne sklepiki. :) :) :)
  Aha! jest podane i źródło artykułu:
  Źródło: TVN24
  …i wszystko już jasne jak słoneczko.

 3. Ta cała Solidarność to jeden wielki szkodnik którego należy zniszczyć. Ludzi należących do solidarności poddać anihilacji. Najlepiej do wulkanu zrzucić wtedy nic z nich nie zostanie.

 4. Gdy handel odbywał się bez ograniczeń w niedziele małe sklepy upadały w tym samym albo nawet większym tempie. Wbrew tezom NCz i TVN24 (co za duet!) te kwestie się nie łączą . Tzw rządy polskie od 30 lat prowadzą politykę niszczenia polskiej przedsiębiorczości . PIS to kontynuuje i to jest przyczyną upadku małych , polskich sklepów .
  Walka z wolnymi od handlu niedzielami jest tylko wstepem do likwidacji wolnych niedziel w pozostałych branżach . Jeśli ktoś chce pracy sklepów w niedzielę powinien zdawać sobie sprawę , że walczy o likwidację wolnych niedziel dla wszystkich

 5. przecież na Internetach już udowodnili, że przed wprowadzeniem zakazu zamykało się jeszcze więcej. Manipulujecie albo wami manipulują jak dziećmi

 6. ale o co chodzi?! przecież to właśnie kapitalizm, sam robię zakupy w marketach, bo tam taniej, a mają taniej, bo zamawiają większe ilości i dostają większe rabaty, handel w niedzielę nie ma tu nic do rzeczy, a próba sztucznego utrzymywania przy życiu małych sklepików to socjalizm, ludzie nie chcą, nie stać ich na robienie drogich zakupów w lokalnych sklepach, więc powinny upaść, proste, nic wam nic do tego, zresztą sami reklamujecie tu zagraniczne markety, jeszcze nie widziałem u was reklamy jakiegoś małego sklepiku

 7. Zakaz handlu w niedzielę jest zły nie dlatego, że małe sklepy upadają tylko dlatego że jest to zakaz.
  Dziś zakazali pracy w niedzielę, czego zabronią jutro?

  Małe sklepy i tak upadną. Powiem więcej, wszystkie tradycyjne sklepy upadną, na rzecz handlu internetowego. To efekt postępu technologicznego i zmian społecznych.

  • Jako osoba prywatna możesz sobie pracować w niedziele, nie wolno ci jednak zatrudniać. Jak masz ochotę to załóż firmę i haruj ile wlezie. Nikt ci słowa nie powie. Rozumiem jednak że chodzi o to aby inni harowali a ty abyś mógł sobie pójść do dyskontu i skorzystać z tego że ludzie tam harują dzień i noc.

   • Z jakiego powodu pracownicy handlu mieliby być specjalnie traktowani? W czym są lepsi od pracowników restauracji, kin, mediów, hut, transportu, policji i wielu innych którzy pracują i będą pracować w niedzielę?

 8. Przecież to zbdura. Akurat male sklepy mają się w niedziele świetnie, bo właściciel może w nich pracować. A.e co tam. Dalej słuchajcie lobbystów obcego kapitału.

 9. Zakaz handlu w niedziele łamie zasadę wolności sumienia. Ateista ma prawo nie święcić żadnego dnia świętego i pracować w każdy taki dzień jeśli tylko ma taki kaprys. Nikt też nie zmusza pistoletem wierzących, żeby pracowali w niedzielę. Zawsze mogą zmienić pracę.

 10. Przeczytajcie komentarz katchanki . Już jest jest uzasadnienie religijna dla pracy przez cały tydzień dla wszystkich . Jeśli ktos chce handlu w niedzielę , wyraża zgode na swoja pracę w niedzielę . Nawet jesli nie pracuje w handlu. W wyniku bunt Lutra prostym ludziom zabrano kilkadziesiąt wolnych od pracy dni i kazano pracować za to samo wynagrodzenie. Teraz zniszczenie katolicyzmu ma otworzyć droge do likwidacji wolnych niedziel i pracy za te same pieniądze . Inaczej nie będzie z tego żadnego interesu.
  Dzięki katchanko !

  • A czym się różni praca pracowników sklepów od pracy pracowników restauracji, kin, mediów, hut, transportu, policji i wielu innych którzy pracują i będą pracować w niedzielę?

 11. Przestań lzec złodzieju, małe sklepy mają się świetnie i powstają nowe. Było by jeszcze lepiej gdyby wzieli się za oszustów z żabki

 12. Jest to kłamstwo , handel polski dobijają olbrzymie , podatki ,zus ,prad ,gaz ., wszelki opłaty które są wielokrotnie większe jak na zachodzie. Tak to rąbią te rządy od 1989 roku. Ale ciemnota kupi raport tzw. specjalistów .

 13. Państwo powinno jak najmniej ingerować w wolny rynek, wszelkie zakazy i nakazy w sferze gospodarki na ogół nie mają dobrego skutku.

 14. do Ron2000 gdyby nie było nakazów i zakazów płaca minimalna wynosiłaby 300 zł a w polsce byłoby pełno ciapatych-tych co juz nic nie potrafia-mysl czlowieku co piszesz!!

  • Jakby nie było nakazów, to by nie było płacy _minimalnej_.

   Zgadnij: czemu praktycznie wszyscy np. prawnicy lub informatycy zarabiają sporo powyżej płacy minimalnej?

   Pracodawcy zapłacą zawsze tyle, ile dany rodzaj pracy jest wart (i to wliczając w to wszelkie podatki i składki, których pracownik nigdy nie zobaczy). Chcesz zarabiać więcej, to rób wartościowsze rzeczy. Nie umiesz? To się dokształć. Nie te czasy, by być całe życie woźnicą dyliżansu… ;-)

  • Nie będę tłumaczył ludziom takim jak Ty podstaw ekonomi. Jesteś po prostu debilem – i tyle mam do powiedzenia.

 15. Brawo! Polactwo już nie będzie zdychac z głodu, bo bedzie miało dostęp do i wurstu kaszanki 7 dni w tygodniu

 16. W niedzielę jest zakaz zatrudniania, a nie handlu.Włwściciel małego osiedlowego sklepiku może stanąć sam za ladą i handlować. Kto na tej stronie finansuje takie teksty ?

  • Na pewno nie związkowa lewacka bolszewia. Zapisz się do partii Razem, albo ONR-u i spierԁalaj!

Comments are closed.